Chrome dodaje wsparcie dla VP8/WebM

Krzysztof Marciniak, 04-06-2010 | Źródło: cnet/techcrunch

Najnowsza deweloperska wersja Google Chrome zawiera WebM - open-source'ową, darmową technologię wideo, która pozwala wykorzystywać najnowocześniejsze funkcje przesyłania strumieniowego wideo.

Google Chrome wraz z pojawieniem się 6. wersji deweloperskiej posiada teraz wsparcie dla kodeka VP8 i WebM na wszystkich obsługiwanych platformach: Windows, Mac i Linux. Chociaż nie jest jeszcze obsługiwany w wersji beta czy wersji stabilnej przeglądarki, to najprawdopodobniej będzie dodany bardzo szybko, po tym jak wydajny okazuje się nowy kodek wideo.

 

Google nabyło kodek VP8 w lutym tego roku. Sukcesor już nieco przestarzałego VP6, został szeroko rozpowszechniony kiedy po raz pierwszy został dodany do Flash Player'a od Adobe. Google chce, żeby kodek VP8 był całkowicie darmowy, w przeciwieństwo do kodeka H.264, który jest własnością MPEG LA.

 

 

Porównanie jakości H.264 z VP8.

 

YouTube to jedna z pierwszych stron, które oferuje wsparcie dla HTML5 i WebM. Można oglądać pliki wideo na YT z nowym kodekiem. Potrzebna jest jedynie wersja deweloperska Google Chrome oraz zgoda na uczestnictwo w testowaniu HTML5. To wykonaniu tych dwóch czynności, dodając “&webm=1″ na końcu adresu będziemy mogli oglądać wideo w technologii WebM.

 

Ocena 2.84/5 (56.72%) (287 głosów)
 • Śledzik
TAGI: google   chrome   kodeki  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.