Google I/O: Uwalniamy niestandardowe czcionki na strony WWW

Dawid Kulbaka, 24-05-2010 | Źródło: Google

Google zaprezentowało narzędzie Google Font API oraz katalog czcionek Google Font Directory. Dzięki temu typografia stron internetowych może być jeszcze bardziej okazała.

Dzięki rozwiązaniom zaprezentowanym na konferencji Google I/O używanie niestandardowych fontów będzie prostsze niż dotąd. 

Google Font API 

To opis i metody instalacji czcionek. Właściwie prace manualne tyczą się wklejenia kilku linijek kodu HTML. Pobierane czcionki są poprawnie wyświetlane nawet w takich archaicznych przeglądarkach, jak Internet Explorer 6. Co więcej, dzięki CSS3 i HTML5 możliwe jest zastosowanie efektów specjalnych, jak na przykład użycie cienia.  Więcej na code.google.com/intl/pl/apis/webfonts.

Google Font Directory 

W tym miejscu powstanie ogromny katalog darmowych i gotowych do użycia czcionek na stronach WWW. Google już teraz zachęca wszystkich twórców do przesyłania swoich wzorów. Obecnie katalog zawiera kroje 18 czcionek, które można wykorzystywać dowolnie na każdej stronie internetowej. Wśród fontów są także dwie dedykowane dla uprzędzeń Android. 
 
Dzięki stworzeniu jednego miejsca z takim zbiorem, wydawcy będą mieli pewność, że czcionki, których używają są w pełni legalne: code.google.com/webfonts.
Ocena 2.5/5 (50%) (354 głosów)
 • Śledzik
TAGI: fonty   google   czcionki   narzedzia  

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2010-05-25
  świetna inicjatywa, brawo da google!

 • Dodał: Gość data: 2010-05-25
  Podoba mi się to, bo wszędzie te same czcionki. Trzeba różnorodności!

 • Dodał: Gość data: 2010-05-27
  dobry pomysł

 • Dodał: Bartłomiej Miś data: 2010-06-03
  Polecam cufon - świetne rozwiązanie :)

 • Dodał: h-a-r-v data: 2010-06-09
  Cufon jest ok, ale nie jest wolny od wad wyniklych chocby ze stosowania canvas. Tu jak widac mozna normalnie taki tekst zaznaczyc, bo to.. normalny tekst, czego w innych przypadkach nie uraczysz (moze poza sIFR, ale to znowu cholerny flash), tak wiec - jesli katalog bedzie pokazny i dosc atrakcyjny dla roznorodnych stylow - zapowiada sie najlepsze rozwiazanie w tej materii, zwlaszcza ze instalacja jest jeszcze prostsza, a calosc calkowicie wolna od javascriptu. Poki co jednak cufon pozostaje liderem i na pewno pozostanie tez najlepsza alternatywa, gdy zastosowac trzeba bedzie jakis nieobecny w Google font.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.