Flash Catalyst CS5, czyli flash bez kodu

Dawid Kulbaka, 16-04-2010 | Źródło: Adobe

Pojawiło się nowe narzędzie do projektowania treści interaktywnych od Adobe: Flash Catalyst CS5. Jest to profesjonalne narzędzie do projektowania i edycji interaktywnych treści w technologii Flash bez konieczności pisania kodu.

Oprogramowanie Flash Catalyst CS5 dostępne będzie jako samodzielny produkt oraz w pakietach Adobe.

 

Program pozwala projektantom w prosty sposób dodawać materiały Flash do serwisów internetowych i aplikacji, przekształcając standardową grafikę Adobe Photoshop i Adobe Illustrator, jak również pliki z programu Adobe Fireworks CS5, interaktywne materiały.

 

Gotowy plik zapisany w formacie SWF można importować do programu Adobe Flash Builder, w którym programista dodaje do niego funkcje oraz integruje go z serwerami i usługami.

Flash Builder 4 - współpraca przy tworzeniu aplikacji RIA

Kolejną nowością w pakiecie CS5 Web Premium i CS5 Master Collection jest aplikacja Flash Builder 4. Nowy program to narzędzie programistyczne oparte na technologii Eclipse i opracowane z myślą o programistach, którzy będą mogli szybko tworzyć aplikacje RIA przeznaczone dla różnych platform, przy użyciu szkieletu Flex.

Flash Professional

Oprogramowanie Flash Professional CS5 pozwala z kolei projektantom i programistom tworzyć, testować oraz udostępniać treści interaktywne na różnorodnych platformach i urządzeniach przenośnych, w tym smartfonach, tabletach, netbookach, smartbookach i innych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku. Mogą oni wdrażać treści w przeglądarce obsługującej program Flash Player 10.1 oraz w samodzielnej aplikacji, obsługującej system AIR 2.
 
Ponadto przy użyciu nowego narzędzia o nazwie Packager for iPhone, będącego komponentem pakietu Flash Professional CS5, można również tworzyć aplikacje AIR przeznaczone do wdrożenia na urządzeniach iPhone oraz iPad. Planowana jest także obsługa systemów Android, BlackBerry oraz Palm webOS.
 
Nowy Flash Professional CS5 to przede wszystkim nowy mechanizm obsługi tekstu, zapewniający pełną swobodę i kontrolę nad tekstem, rozszerzone funkcje zespołowej realizacji projektów oraz fabrycznie wbudowany panel Code Snippets, umożliwiający szybkie dodawanie obiektów interaktywnych oraz integrację z programem Flash Builder, umożliwiającą zaawansowaną edycję kodu ActionScript. 

Ceny i dostępność 

Adobe Flash Catalyst CS5 i Adobe Flash Professional CS5 będą dostępne w połowie maja u autoryzowanych przedstawicieli firmy Adobe. Sugerowana cena detaliczna programu Adobe Flash Catalyst CS5 EU wynosi 449 € netto a Adobe Flash Professional CS5 PL– 525 € netto.
Ocena 2.75/5 (55.02%) (277 głosów)
 • Śledzik
TAGI: flash   adobe  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.