Ogromna kara dla serwisu Pobieraczek.pl!

Dawid Kulbaka, 07-04-2010 | Źródło: UOKiK

Prezes UOKiK uznała, że serwis Pobieraczek.pl wprowadzał internautów w błąd i nałożyła na wydawców strony ogromną karę finansową.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała właśnie decyzję, w której zakwestionowała praktyki portalu pobieraczek.pl, umożliwiającego pobieranie różnych plików. Postępowanie przeciwko właścicielom serwisu  zostało wszczęte w październiku 2009 roku.

Treść komunikatu UOKIK

Podstawą były liczne skargi konsumentów (np. Pobieraczek.pl: regulamin i podpisanie umowy czy Rezygnacja z usługi Pobieraczek - dop. red.), którzy skorzystali z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu.
 
W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.
 
Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od zawarcia umowy. W związku z tym konsumenci mogli zdecydować się na usługę, czego nie zrobiliby, gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd.
 
Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości 239 140 zł. Spółka musi zmienić zakwestionowany sposób informowania o usługach oraz publikować przez 6 miesięcy na swoim portalu treść decyzji.
 
Ponadto, zdaniem UOKiK, by skutecznie w tym wypadku chronić konsumentów niezbędne było nadanie niektórym punktom decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że spółka musi zmienić praktykę oraz poinformować o tym konsumentów zaraz po otrzymaniu decyzji, nawet jeśli skorzysta z drogi odwoławczej. (Od każdej decyzji Prezes UOKiK przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).
 
Oszukani przez Pobieraczek.pl mogą uzyskać porady świadczone przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod bezpłatnym numerem 0 800 800 008 (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 09:00 do 17:00). Poradnictwo w Polsce finansowane jest m.in. z budżetu UOKiK.
 
Ponadto każdy konsument, który został wprowadzony w błąd może skorzystać z dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. W takim przypadku to przedsiębiorca musi udowodnić, że udzielił jasnej i rzetelnej informacji. Zgodnie z prawem, każdy konsument będzie mógł zażądać od przedsiębiorcy: zaniechania praktyki, usunięcia jej skutków oraz naprawienia wyrządzonej szkody – w szczególności żądania unieważnienia umowy.
Ocena 2.67/5 (53.33%) (258 głosów)
 • Śledzik
TAGI: uokik   pobieraczek  

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2010-04-07
  I bardzo bardzo dobrze! Naciągace w sieci muszą wyginąc!
 • Pobieraczki!
  Dodał: Termon data: 2010-04-07
  dobra wiadomość, od razu dzień lepszy:D
 • Spotkanie z premierem
  Dodał: Gość data: 2010-04-07
  Już podczas spotkania z premierem minister Boni wspominał o tym problemie i wymienił z nazwy serwis Pobieraczek.pl. Jak juz problem jest tak wysoko to tylko kwestia czasu kiedy ktoś sę za to weźmie.

  BRAWO!

 • Dodał: Gość data: 2010-04-07
  dobrze im tak, naciągacze
 • [Temat obraźliwy, ocenzurowano]
  Dodał: Gość data: 2010-04-07
  robisz w h*ja ludzi to teraz plac [cenzura]

 • Dodał: Gość data: 2010-04-08
  nareszcie trochę sprawiedliwości

 • Dodał: Gość data: 2010-07-10
  Fakt faktem - trzeba czasem czytać umowy - nieznajomość prawa szkodzi. Ale oprócz prawa i umów jest ludzka przyzwoitość i uczciwość, których wyraźnie brakuje dla tej firmy. To co robią jest w zasadzie zgodne z prawem (choć nie do końca - http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8179), ale nie ma w tym za grosz przyzwoitości i uczciwości.

 • Dodał: Gość data: 2010-08-08
  Powinni tą stronę zamknąć, ja nie rejestrowałem się na ich stronie zrobił to w formie żartu mój pseudo kolega, tak do jaj, jak im to napisałem i poprosiłem o zlikwidowanie konta przed upływem 10 dni i tak nie usuneli, nic nie odpisali, e-maile nie doszły bo dostłem zwrotki, telefon ich milczy a oni atakuję mnie meilami z groźbami, to nekanie, musiałem skasować adres e-mail i założyć nowy żeby dali mi spokuj bo dogadać znimi się nie idzie, wielka banda oszustów, przy rejestracji w ten sposób gdzie wołają kasę powinni korzystać z sms kodów do potwierdzenia rejestracji, wołać nr dowodu osobistego itd, a nie że każdy może założyć nawet komuś, ale skasować konta już nie idzie, jest to wielka banda oszustów, powinni ścigać w takiej sytuacji mojego kumpla, ciekawe ile podobnych zdarzeń jak moje mialo miejsce

 • Dodał: Gość data: 2010-10-11
  I bardzo dobrze ,ale czy to znaczy że nie będą już wysyłać takich maili?
 • dncxkjdscnds
  Dodał: Gość data: 2010-10-27
  Ja również zostałam oszukana, dostaje różne groźby związane z sądem, nie mam zamiaru zapłacić ani grosza, ale skoro pobieraczek zapłacił karę i sam dobrze wie że jest oszustem to czemu dalej starszy ludzi??????!!!!!!!!!!!!

 • Dodał: Gość data: 2010-11-16
  mnie naciągneli i zapłaciłem, bo zaczęli mnie straszyć sądem i komornikiem:-/ ale z tego co czytam o tej stronie widzę że popełniłem błą i po prostu trzeba ich było olać! Żal dupe ściska że ludzi oszukują. Na dodatek nic własnoręcznie nie podpisywałem. Jakby to była prawdziwa umowa, to wysłali by mi papiery do podpisania a tego nie zrobili, samo to daje do myślenia...

 • Dodał: Gość data: 2010-12-04
  mnie tez zaczeli groźić sądem i wolałem zapłacić

 • Dodał: Gość data: 2011-03-31
  dostałem maila jakies 7 dni temu od pobieraczek.pl napisali ze jesliw przeciągu 3 dni niezapłace 94.80 zostane zaciągniety do sądu. niewiedziałem co ze sobą zrobic. po przeczytaniu tego artykułu jestem troche spokojniejszy

 • Dodał: Fighter data: 2011-05-01
  ja się zarejestrowałem z nieprawidłowymi danymi:) Mogą mnie szukać jak im się chce:) łu chu, kocham biberka;*

 • Dodał: Gość data: 2011-05-01
  ja też dałam się nabrać na to oszystwo. tydzień temu dostałam od Pobieraczka listownie informacje z biura windykacji prawnej, że moja sprawa będzie skierowana do sądu (przedsądowne wezwanie do zapłaty). dodam, że rejestrowałam się na Pobieraczek.pl prawie dwa lata temu. myślę, że tylko straszą i liczą na naiwnych.

 • Dodał: Gość data: 2011-08-29
  mi przyszło dzisiaj od ich prawnika że mam zapłacić, no i nie wiem co zrobić1 boję się..

 • Dodał: Gość data: 2011-11-18
  czyli ich po prostu olać?? boje sie o ten sad
 • pobieraczek
  Dodał: Gość - sofii data: 2011-12-07
  ja również jestem straszona prze pobieraczka, nie wiem dlaczego umowy nie można wypowiedzieć. Nie ma prawa wiecznego i płacenia za nic, ponieważ nie mogłam otworzyć żadnej strony. Nie rozumiemiem, że tyle ludzi się nabiera dalej i nie ma ostrzeżen. Ja dopiero teraz o tym się dowiedziałam, jak otrzymałam pisma emaile od nich z pogróżkami. Czy to prawda ,że mogą sprawidzić numer komputera, z którego się korzysta? Jestem z Wami - pokrzywdzonymi

 • Dodał: lala ziomala data: 2011-12-09
  Litości!!! Ludzie zgłupieliście już do końca?. Żadnej umowy nie zawarliście, bo nie został złożony uwierzytelniony podpis. To co ma pobieraczek: wasz adres miejsca zamieszkania, ip łącza z którego wykonano operacje oraz akceptacja regulaminu jest zupełnie bezwartościowe. Ta firma funkcjonuje na zasadzie straszenia naiwnych konsekwencjami, których nie możecie ponieść. Żaden sąd nie uzna żadnych roszczeń na podstawie takiej umowy.
 • No właśnie
  Dodał: Gość data: 2011-12-30
  W huja ludzi robią, ale cieszę się że przeczytałam o tej karze nałożonej na nich. Kto jak się nie zna na prawie to i głupi pójdzie i zapłaci. Ja na szczęście nie dam się nabrać i nic nie będę płacić. Kara była na nich nałożona już w 2009 a ta głupia strona wciąż istnieje co to za prawo.
 • Pobieraczek
  Dodał: Marcin data: 2011-12-31
  Ja również dostałem 31 grudnia e-mail o 4:00 (automat do wysyłania e-maili) rano z pogróżkami, że jeśli nie zapłacę to wezwą mnie do sądu. Dla świętego spokoju zapłaciłem .... i widzę że zrobiłem duży błąd. Tak jak moi wypowiadający się wcześniej poprzednicy firma żerują na naiwnych użytkownikach i straszy nas nakazem sądowym, a tak naprawdę żadnej umowy nie podpisywaliśmy. Jedynie wiarygodnym zawarciem umowy jest osobisty podpis na papierze, a nie rejestracja. Równie dobrze każdy znajomy mógłby do mnie wpaść wejść na stronę i się zarejestrować. W sądzie nie ma żadnego dowodu, że to właśnie JA się zarejestrowałem. Dziwi mnie tylko fakt, że pomimo nałożenie kary ponad 200.000zł na firmę, że wprowadza użytkowników w błąd dalej istnieje. W każdym bądź razie nie płaćcie, jeszcze nikogo nie wezwali do sądu oprócz straszenia i nękania e-mailami co zresztą to również jest karalne i grozi sądem. Peace!
 • wIEM DLACZEGO STRASZĄ SĄDEM
  Dodał: Gość data: 2012-01-05
  DLATEGO ŻE CHCĄ ZARABIAĆ KASE I SOBIE ŻARTUJĄ SĄDEM

 • Dodał: Gość data: 2012-01-07
  takich gejów w internecie jeszcze nie widziałem nie wyciągneli odemnie ani złotówki zgadzam się z tym że nic nie mogą nikomu zrobić bo to firma sralis mazgalis firma erdol weż się pan odpierdol
 • pobieraczek
  Dodał: Misiek data: 2012-01-08
  Do mnie wysłali 29.12 wiadomość,ze mam przedsądowne wezwanie do zapłaty,i jeżeli nie dokonam wpłaty w ciągu jakiegoś czasu(już nie pamiętam dokładnie ile),to wniosek zostanie skierowany do sądu.A w umowie pisało przecież pisało,że przez pierwsze 10 dni korzystanie z serwisu jest za darmo,a nie że trzeba płacić i jakaś umowa na rok.Teraz po przeczytaniu forum uspokoiłem się trochę i nie mam zamiaru płacić nic tym zdziercom!!!

  pozdro

 • Dodał: M data: 2012-01-21
  JA MAM to samo i nie wiem co robic
  jednakze nasze odswiadczenie woli moze byc wyrazone rowzniez w postaci elektronicznej dlatego nie wiem co robic.
 • boss
  Dodał: Gość data: 2012-02-06
  ludzie nie płaćcie nic ani złotówki to oszustwo jestem prawnikiem i to jest jedna wielka wajcha pobieraczek to internetowa ściema
 • uuuuu:(
  Dodał: Sylwia data: 2012-02-07
  eh ja właśnie dzisiaj też dostałam wezwanie do zapłaty :(( troche sie znartwiłam, ale czytając wasze wypowiedzi zrezygnuje z zapłaty,,,,, przyznam ze myslałam o tym dla swiętego spokoju.
  Co robic? co robić?
 • uuuuu:(
  Dodał: Sylwia data: 2012-02-07
  eh ja właśnie dzisiaj też dostałam wezwanie do zapłaty :(( troche sie znartwiłam, ale czytając wasze wypowiedzi zrezygnuje z zapłaty,,,,, przyznam ze myslałam o tym dla swiętego spokoju.
  Co robic? co robić?
 • co robić
  Dodał: Gość data: 2012-02-14
  ja dostałam pocztą pismo iż właściciele serwisu Pobieraczek.pl zlecili Kancelarii wyegzekwowanie odemnie zaległości pieniężnych w ciągu 7 dni od otrzymania listu w razie skierowania sprawy do sądu będę musiała pokryć koszty postępowania cos koło 650 zł Co robić przecież to oszuści?Pomocy
 • zrobić
  Dodał: Gość data: 2012-02-16
  Witam ja też zostałem oszukany bo nigdy nie czytam regulaminu tylko akceptuj pisałem do nich i dzwoniłem nie ma mowy trzeba płacić a ja mówię nie trzeba bo umowę trzeba podpisać a wogóle to zmieniłem adres E-mail i spokój dam przyklad na allegro zakłada się konto to wysyłają umowę do podpisania pozdrawiam wszystkich oszukanych Robert
 • ja też
  Dodał: Gość data: 2012-03-06
  Witam. ja tez otrzymałam wezwanie do zapłaty, mail wysłany o 4:01, przez automat. Zmartwiłam sie co robic? Nic nawet od nich nie pobrałam, wahałam się czy płacic czy czekać, ale po przeczytaniu tylu informacji, też zlekceważę tę wiadomość niech ida do sądu (ale szczerze mówiąc myślę, że nie pójdą)bedę dzwonić do Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, ale na razie nie płacę> Cieszę się że tu zajrzałam, trochę się uspokoiłam, pozdrawiam wszystkich oszukanych Justyna

 • Dodał: Gość data: 2012-04-02
  Ja dostałam meila z przedsadowym wezwaniem do zapłaty i chca zebym zapłaciła bo inaczej mnie namierza na podstawie adresu IP...powiem szczerze ze sie troche boje poniewaz podałam im zly adres domowy i jestem czy Ktos moze ma podobna sytuacje?
 • Tylko straszą...
  Dodał: Gość data: 2012-04-10
  Nic nam nie mogą zrobić. Jeżeli podałeś fałszywe dane, to nawet to, że znają IP nic im nie pomoże, bo co; oskarżą cały blok?! Poza tym wiedzą, że przegrają sprawę. To JA ich podam do sądu!

 • Dodał: Gość data: 2012-10-11
  ja tez zostalem oszukany narescie ktos z tym cos zrobi
 • Wojtek
  Dodał: Gość data: 2012-10-16
  Ja dostałem dzisiaj pisemne do domu że jak nie wpłacę w ciągu 7 dni to naliczą mi około 650 zł , czytając tu wypowiedzi mam ich tam gdzie słońce nie dochodzi , to jest dziadostwo , niech się wezmą za takich a nie łapią tylko pijanych na rowerze i zamykają , pozdrawiam i nie ulegajcie , każde oszustwo ma krótkie nogi , pozdrawiam
 • Ela
  Dodał: Gość data: 2013-02-10
  Dzisiaj dostałam maila z przedsądowym wezwaniem do zapłaty i mówiąc szczerze przestraszyłam się, bo zdążyłam już zapomnieć o tej sprawie. Konto zakładałam w sierpniu 2010 roku jak byłam jeszcze młoda i głupia. Po otrzymaniu pierwszego maila zwróciłam się do mamy, jako że nie byłam jeszcze pełnoletnia, ale moja mama zignorowała ten cały bełkot, bo widziała kiedyś w Uwadze reportaż o tych naciągaczach i że ich ukarali. Z ciekawości weszłam przed chwilą na ich stronę i znalazłam taki komunikat:
  "Uprzejmie informujemy, iż z dniem 1 stycznia 2013 roku została zawieszona możliwość rejestracji w serwisie Pobieraczek.pl

  Konta utworzone przed wskazaną datą obsługiwane są na bieżąco, a sama usługa dostępu do serwerów Usenet jest świadczona zgodnie z warunkami zamówienia."
  Czyli coś chyba ruszyło, skoro nie można się już rejestrować. Cieszę się, że trafiłam na tę stronę, poczułam się o wiele lepiej i nic nie będę płaciła!


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.