Ekan wyboru przeglądarki: "Google i Mozilla zacierają ręce"

Dawid Kulbaka, 02-03-2010 | Źródło: Własne, Sophos

Wzbudzający wiele kontrowersji ekran wyboru przeglądarki wchodzi w życie z dniem dzisiejszym.

Okno wyboru programu powinno pokazywać się wszystkim instalującym system Windows od dnia 1 marca tego roku.

 

Jak pisaliśmy w artykule Microsoft: Jaką przeglądarkę wybierasz? to wynik działania Komisji Europejskiej, która po skardze producentów mniej popularnych aplikacji do przeglądania sieci nakazała firmie Microsoft zaprzestania utrzymywania pozycji monopolu i preinstalowania Internet Explorer wszystkim użytkowaniom swojego systemu.  

 

 - 200 milionów Europejczyków ma teraz szansę, by znaleźć dla siebie nową przeglądarkę. Jesteśmy przekonani, że ci, którzy wypróbują Operę, przekonają się, że jest lepsza dzięki swojej szybkości, wydajności, łatwości w użyciu i najlepszym wynikom bezpieczeństwa w całej branży – powiedział Jon von Tetzchner, współzałożyciel Opery.

 

Tymczasem firma Sophos ostrzega internautów przed hakerami, którzy mogą wykorzystać inicjatywę zachęcającą miliony użytkowników Internet Explorera do przejścia na alternatywną przeglądarkę. 
 
- Google i Mozilla będą zacierały ręce z radości na możliwość zwiększenia ich udziału w rynku przeglądarek, i taka nasilona ekspozycja powinna być dla nich dobra. To będzie fascynujące zobaczyć, jak wielu przeciętnych użytkowników internetu jest skłonnych do surfowania za pośrednictwem innego programu - powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos.
 
- Ale istnieje realne niebezpieczeństwo, że cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać tę inicjatywę poprzez tworzenie fikcyjnych ekranów wyboru przeglądarki, które wyskakując na komputerach użytkowników, mogą prowadzić do pobrania złośliwego oprogramowania - dodał.
 
Cluley uważa, że ekran wyboru przeglądarki mogą zobaczyć nawet miliony ludzi. Wśród nich znajdą się też użytkownicy, którzy widząc nawet podobnie wyglądające okno, dadzą się nabrać i zamiast alternatywnej przeglądarki pobiorą zainfekowane oprogramowanie.
Ocena 2.7/5 (53.98%) (269 głosów)
 • Śledzik
TAGI: ue   safari   microsoft   firefox   opera   ie   chrome   przegladarki   flock  

Komentarze:

 • Niech już nie będzie I.E.
  Dodał: Gość data: 2010-03-02
  Mam nadzieję, że to początek kresu czasów Internet Explorera, najbardziej debilnej przeglądarki świata. Dowód na to ze siła reklamowa koncernu może zmusić ludzi do używania od 10 lat totalnego szajsu, bubla w wersji 6,7 i 8.

  A te wypowiedzi związane z oknem wyboru przeglądarki i obaw o ataki to już w ogóle prymityw. To co jest w końcu z tym Microsoftem. Potrafi chociaż jedną rzecz zrobić dobrze czy nie?

  I tyle kasy się im płaci.

 • Dodał: zielin data: 2010-03-03
  Miną jeszcze lata za nim kompletnie zapomnimy o ie6 nie mówiąc już o 7,8.
  Ale na szczęście coś się ruszyło i wszystko idzie w dobrym kierunku. Poza IE naprawdę dzisiejsze przeglądarki są bardzo dobre a wraz z kolejnymi wersjami są jeszcze lepsze, oby tak dalej!
  Pozdrawiam wszystkich ludzi którzy nienawidzą ie6 - niech moc będzie z wami


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.