Photoshop ma 20 lat!

Dawid Kulbaka, 18-02-2010 | Źródło: Adobe

19 lutego 1990 zadebiutował program, który w ciągu ostatnich 20 lat zrewolucjonizował fotografię i grafikę cyfrową. Dziś Photoshop to rozbudowany kombajn graficzny, z niezliczoną liczbą funkcji, filtrów i narzędzi, bez którego trudno wyobrazić sobie warsztat profesjonalnego grafika.

Polecamy artykuły:

 

Korzeni programu Photoshop należy szukać w aplikacji, jaką już w 1987 roku stworzyli bracia Thomas i John Knoll. Pierwsza licencję zaoferowali firmie Barneyscan, która dołączył program do sprzedawanych przez siebie skanerów.

 

W tej wersji wypuszczono zaledwie 200 egzemplarzy aplikacji. Po podpisaniu umowy licencyjnej z firmą Adobe, 19 lutego na rynek trafiła pierwsza, historyczna wersja Adobe Photoshop 1.0. W ciągu 20 lat Photoshop przeszedł długą drogę od prostej przeglądarki cyfrowych zdjęć do rozbudowanego programu do kompleksowego kombajnu graficznego, używanego przez ponad 10 mln ludzi na całym świecie, dostępnego w 27 wersjach językowych. 

 

Właściwie każda nowa edycja Photoshopa niosła ze sobą małą rewolucję. Szczególne znaczenia miało wprowadzenie tzw. warstw w wersji 3.0, które umożliwiły tworzenie złożonych kompozycji graficznych w wyjątkowo łatwy sposób. Przełomowym narzędziem, które pojawiło się wraz z wersją 7.0 jest też Healing Brush, pozwalające w magiczny wręcz sposób poprawiać urodę pań zdobiących okładki kolorowych magazynów – usuwać zmarszczki, wygładzać cerę.
 
 
Dziś funkcjonalność programu wybiega daleko poza jego tradycyjne wykorzystanie. Photoshop używany jest przez grafików, fotografów, fotoedytorów, specjalistów od reklamy, filmowców, architektów, projektantów, inżynierów, a nawet lekarzy.
 
 
Z okazji urodzin na całym świecie odbywać się będzie wiele imprez ku czci jubilata. Oficjalna impreza urodzinowa organizowana przez National Association of Photoshop Professional odbędzie się oczywiście 19 lutego w San Francisco. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Adobe odpowiedzialni za rozwój programów graficznych – John Loiacono i Kevin Connor, oraz jeden z twórców pierwszej wersji programu – Thomas Knoll. Impreza będzie transmitowana na żywo w sieci pod adresem Photoshopuser.com/photoshop20th.
 
Również w Internecie nadany zostanie specjalny urodzinowy program, podczas którego spotka się pierwszy zespół pracujący nad Photoshopem. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie pierwsza, historyczna wersja Photoshop 1.0, działająca na oryginalnym komputerze Macintosh, jaki używany był 20 lat temu. Program będzie można obejrzeć na Adobe TV pod adresem: Tv.adobe.com/go/photoshop-20th-anniversary.
 
Urodziny Photoshopa świętowane są również w Polsce.  Oficjalne miejsce obchodów to serwis www.kreatywnybazar.pl, w którym rozegra się m.in  konkurs na urodzinową e-kartkę Do wygrania oczywiście Photoshop CS4 i jego „młodsi bracia” – Photoshop Lightroom i Photoshop Elements 8.
Ocena 2.67/5 (53.41%) (270 głosów)
 • Śledzik
TAGI: adobe   photoshop  

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2010-02-18
  Bardzo dobry i porządnie wykonany program, który nie ma obecnie konkurencji.

  Sto lat :)
 • Only one?
  Dodał: Termon data: 2010-02-18
  A gimp? Albo np. sumopaint.com - taki PS w wersj online :)
 • Tylko PS
  Dodał: www.designsite.xaa.pl data: 2010-02-18
  no nie ma to jak photoshop nie ma konkurencji


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.