PARP uspokaja: Program 8.1 zgodnie z planem

Dawid Kulbaka, 17-02-2010 | Źródło: PARP

W odpowiedzi na raport "Połowa dofinansowanych witryn z POIG 8.1 nie działa", który publikowaliśmy w ubiegłym tygodniu PARP przedstawił sytuację dofinansowania witryn z własnego punktu widzenia.

Polecamy artykuł: Połowa dofinansowanych witryn z POIG 8.1 nie działa.

 

"W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi projektów, które otrzymały dofinansowanie na usługi cyfrowe w tzw. działaniu 8.1 Programu Innowacyjna Gospodarka przedstawiane w oparciu o raport internetowy opublikowany w ostatnich dniach wskazujący na stopień realizacji projektów PARP informuje, iż informacje te prowadzą do wyciągania błędnych wniosków i nie pokazują jak w rzeczywistości realizowane są projekty z dofinansowaniem na e-usługi.

 

Zdecydowana większość projektów, które są realizowane w ramach działania 8.1 znajduje się jeszcze w połowie realizacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że projekty mogą otrzymywać dofinansowanie maksymalnie przez 2 lata, a przedsiębiorca sam w harmonogramie decyduje o tym, kiedy rozpocznie i zakończy realizację projektu. Datą graniczną jest tutaj rok 2015 jako termin rozliczenia całego Programu Innowacyjna Gospodarka. Zatem na chwilę obecną nie należy oczekiwać od przedsiębiorców realnych wyników i zrealizowania projektów, które z założenia zostały rozplanowane na dłuższy okres, co tym bardziej chcemy podkreślić w kontekście raportu. 

 

Mówi on o braku realizacji niektórych projektów, tymczasem wskazane tam projekty są ciągle w fazie przygotowania do świadczenia usług. W wyniku sprawdzenia przez PARP do chwili obecnej ponad 50% projektów stwierdzamy, że są one realizowane zgodnie z harmonogramem, który wskazuje, że beneficjenci są na etapie przygotowania do wdrożenia e-usług, a terminy uruchomienia są zgodne z harmonogramem i planowane najwcześniej na III kwartał tego roku. W związku z tym możemy wnioskować o dużej nierzetelności raportu.

 

Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, że przedsiębiorca na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie z PARP jest zobowiązany do właściwej realizacji projektu. To zobowiązanie podlega kontroli przez służby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy działające na nasze zlecenie w każdym województwie służby tzw. Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF). Kontrola ta może dotyczyć tylko dokumentów lub może mieć formę fizycznego sprawdzenia na miejscu u przedsiębiorcy.

 

Stwierdzone nieprawidłowości, w tym również brak realizacji projektu może być powodem do rozwiązania umowy o dofinansowanie i powstaniem obowiązku zwrotu wypłaconych środków. PARP wraz z Regionalnymi Instytucjami Finansującymi na bieżąco monitoruje projekty, również pod katem realizacji projektów zgodnie z harmonogramem i zakładanymi rezultatami."

 

Ocena 2.67/5 (53.33%) (267 głosów)
 • Śledzik
TAGI: ue   startupy   poig   dotacje  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.