Spadek zaufania do bezpieczeństwa serwisów społecznościowych

Dawid Kulbaka, 08-02-2010 | Źródło: EMC

Firma EMC przestawiła wyniki ogólnoświatowych badań użytkowników indywidualnych dotyczących bezpieczeństwa w Internecie w 2010 r.

W ankiecie wzięło udział ponad 4500 osób, które wypowiadały się na temat swojej świadomości zagrożeń internetowych, obaw o bezpieczeństwo swoich informacji osobistych w Internecie i chęci dzielenia się nimi online oraz potrzeby lepszej ochrony tożsamości. 

 

Z ankiety wynikają dwa ważne wnioski ― w latach 2007–2009 nastąpił dwukrotny wzrost poziomu świadomości na temat ataków phishingu, a liczba użytkowników indywidualnych, którzy zgłosili, że padli ofiarą takich ataków, wzrosła w tym samym okresie sześciokrotnie.
 
Ponadto z ankiety wynika, że w sytuacji, gdy każdego dnia do serwisów społecznościowych dołączają setki tysięcy nowych użytkowników, prawie dwie trzecie (65%) osób należących do tych społeczności internetowych stwierdziło, że z uwagi na rosnące obawy o bezpieczeństwo jest mniej prawdopodobne, że będą korzystać z tych serwisów lub dzielić się w nich ważnymi informacjami. 
 
Serwisy społecznościowe to prawdziwy raj dla przestępców internetowych z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tych serwisów oraz korzystanie z nich przez setki milionów aktywnych użytkowników ze wszystkich środowisk społecznych. Sprawia to, że społeczności internetowe stają się głównym celem przestępców zajmujących się kradzieżą danych osobowych za pomocą przemyślanych socjotechnicznie ataków. Zgodnie z tą tendencją ankieta wykazała, że cztery piąte (81%) użytkowników serwisów społecznościowych wyraziło obawę o bezpieczeństwo swoich informacji osobistych w Internecie.
 
Z ankiety RSA wynika, że użytkownicy indywidualni korzystający z serwisów bankowości internetowej (86%) obawiają się kradzieży swoich danych osobowych bardziej niż użytkownicy korzystający z portali służby zdrowia (64%) i serwisów internetowych administracji publicznej (68%). W wyniku tych obaw ponad połowa użytkowników indywidualnych stwierdziła, że jest mniej prawdopodobne, iż będzie korzystać z tych serwisów i dzielić się w nich ważnymi informacjami 
 
Użytkownicy indywidualni uznali, że ich tożsamość powinna być lepiej chroniona, nie tylko przez podanie nazwy użytkownika i hasła. Stwierdziło tak 59% użytkowników serwisów społecznościowych, 64% użytkowników portali służby zdrowia, 70% użytkowników serwisów administracji publicznej oraz 80% użytkowników serwisów bankowości internetowej. 90% użytkowników indywidualnych wyraziło chęć korzystania z silniejszych zabezpieczeń, gdyby je zaoferowano. 
 
Ankietą objęto w sumie 4539 użytkowników indywidualnych w wieku od 18 do 65 lat. 
Ankieta została przeprowadzona w październiku 2009 r. przez zajmującą się badaniami rynku firmę InfoSurv Inc.Respondenci pochodzili z 22 krajów z Ameryki Północnej i Południowej, Europy i Dalekiego Wschodu. Wszyscy respondenci aktywnie korzystają z Internetu. 

 

Ocena 2.73/5 (54.58%) (251 głosów)
 • Śledzik

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.