Karty historii na łamach Google Earth

Dawid Kulbaka, 05-02-2010 | Źródło: Google

Google wzbogaciła program Earth o zestaw historycznych zdjęć lotniczych obrazujących ponad 30 europejskich miast w czasie II Wojny Światowej.

Archiwalne obrazy można teraz łatwo porównać ze współczesnymi widokami miast, zyskując unikalne spojrzenie na wydarzenia z przeszłości i zmiany na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.  
 
Zdjęcia większości miast wykonano w 1943 r. Wyjątkowy zestaw przygotowano dla Warszawy - udostępniono jednocześnie zdjęcia z 1935 i 1945 roku, dzięki czemu można łatwo porównać miasto sprzed wojny i skalę zniszczeń po jej zakończeniu. Archiwalne fotografie stolicy Polski z połowy lat 30 są obecnie najstarszymi zdjęciami dostępnymi w Google Earth.    
 
Materiał zdjęciowy przygotowany przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne udostępnił Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Zdjęcia z 1935 roku wykonało przedwojenne przedsiębiorstwo "Fotolot", które funkcjonowało w ramach Wydziału Aerofotogrametryczego Polskich Linii Lotniczych LOT. Zdjęcia powojenne zostały wykonane w czerwcu 1945 roku przez lotnictwo radzieckie w celu oszacowania obszarów i skali zniszczeń.  
 
Dzięki Google Earth można zobaczyć również historyczne panoramy innych metropolii europejskich z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Archiwalną dokumentację zdjęciową udostępniono dla ponad 30 europejskich miast, w tym Gdańska  i Wrocławia oraz miedzy innymi: Berlina, Bolonii, Florencji, Lionu, Rzymu, Wenecji i wielu innych, po których również można podróżować wstecz aż do 1943 roku. 
 
Zdjęcia lotnicze europejskich dostarczyła The GeoInformation Group, a zostały one oryginalnie wykonane przez Royal Air Force (RAF) i United States Air Force (USAF) w czasie II Wojny Światowej oraz zebrane z archiwów prywatnych i publicznych. Wykonywane przez siły powietrzne pojedyncze fotografie były następnie ręcznie składane w całościowy obraz, służący rozpoznaniu topograficznemu, jak i ocenie skali zniszczeń.
Najnowsza wersja programu dostępna jest tutaj: Google Earth.
Ocena 2.48/5 (49.54%) (325 głosów)
  • Śledzik
TAGI: google   foto   earth  

Komentarze:


  • Dodał: Super Gość data: 2010-02-05
    To ja poczekam na Grunwald.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.