Ideone.com - innowacyjne rozwiązanie dla programistów

Dawid Kulbaka, 22-12-2009 | Źródło: Sphere Research Labs

Ideone.com, zbudowany na bazie autorskiej, polskiej technologii SPOJ Engine, jest pierwszym rozwinięciem serwisu typu pastebin (wklejka kodów źródłowych) o możliwość testowania wklejonego kodu na podstawie dostarczonych przez siebie danych. Kompilacja i uruchomienie programu odbywa się po stronie serwera.

Funkcjonalność serwisu Ideone pozwala użytkownikom w prosty sposób udostępniać kod źródłowy swoich programów, kompilować je i wspólnie testować na własnych danych.

Przykład działania

Wyjaśnijmy to na przykładzie: przypuśćmy, że Marta pracuje nad trudnym fragmentem swojego programu i chce poradzić się Roberta. Marta może teraz wkleić interesujący ją fragment swojego programu w Ideone i przesłać (wykorzystując do tego swój ulubiony komunikator) Robertowi automatycznie wygenerowany odnośnik.

 

Z kolei Robert w wygodny sposób może zapoznać się z problemem Marty (Ideone koloruje składnię), sprawdzić działanie jej programu oraz zaproponować poprawki (Ideone udostępnia wygodny edytor). Robert może też od razu sprawdzić, nawet jeśli właśnie pracuje w kawiarence internetowej i nie dysponuje żadnym kompilatorem ani środowiskiem programistycznym, czy zaproponowane przez niego zmiany są poprawne. 

 

Ideone.com udostępnia ponad 30 kompilatorów i interpreterów różnych języków programowania. Dzięki aplikacji można więc wspólnie pracować nad kodem programu częściowo zastępując środowisko programistyczne. Każdy nadesłany i automatycznie wykonany kod źródłowy zostanie przez system opatrzony informacjami takimi jak czas działania, zużycie pamięci czy informacje o języku. Również użyty zestaw danych wejściowych, wygenerowane dane wyjściowe oraz ewentualnie komunikaty o błędach zostaną zapamiętane razem z wklejonym kodem.

Ocena 2.61/5 (52.27%) (383 głosów)
  • Śledzik
TAGI: startupy   ideone   narzedzia  

Komentarze:

  • ideone
    Dodał: Gość data: 2009-12-23
    hehe, nawet działa ;)
    http://ideone.com/clone/cLAmEQPz


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.