Adobe AIR 2 i Flash Player 10.1 dostępne w wersjach beta

Dawid Kulbaka, 24-11-2009 | Źródło: Adobe

Firma Adobe poinformowała, że w Adobe Labs są już dostępne wersje beta oprogramowania Adobe AIR 2 i Adobe Flash Player 10.1 do systemów operacyjnych Windows, Mac i Linux. Flash Player 10.1 jest także dostępny do netbooków z procesorami x86.

Przewiduje się, że w 2010 r. będzie dostępny na wielu różnych smartfonach i innych urządzeniach mogących się łączyć z Internetem.

Adobe AIR 2 bazuje na sukcesie oprogramowania AIR 1.0, które zostało już zainstalowane na przeszło milionie komputerów stacjonarnych. AIR 2 umożliwia programistom tworzenie rozbudowanych funkcjonalnie aplikacji w środowisku komputerów biurkowych oraz łatwe dodawanie funkcji AIR 2 w celu uaktualnienia aplikacji AIR 1.0. Nowe funkcje AIR 2 obejmują m.in. rozszerzoną obsługę urządzeń pamięci masowej i rodzimych procesów aplikacji, a także połączeń równorzędnych i sieci opartych na protokole UDP.

Flash Player 10.1 to opracowana w ramach projektu Open Screen pierwsza jednolita wersja środowiska uruchomieniowego opartego na przeglądarce, umożliwiająca w pełni funkcjonalne przeglądanie
w Internecie aplikacji, treści i filmów wideo HD na różnych komputerach biurkowych i innych urządzeniach. Flash Player 10.1 wykorzystuje nowe opcje przesyłania multimediów w postaci strumieniowej transmisji HTTP oraz ochronę treści, jaką zapewnia Adobe Flash Access™ 2.0.

 

Ponadto Flash Player 10.1 — tam, gdzie to jest możliwe — wykorzystuje sprzętowe dekodowanie wideo
w formacie H.264 na komputerach, netbookach i urządzeniach mobilnych z systemem Windows, co wydłuża czas pracy akumulatora i zapewnia znakomitą jakość odtwarzania.

Obsługa funkcji multi-touch i „gestów” na ekranach dotykowych

Adobe AIR 2 i Flash Player 10.1 wprowadzają innowacje i optymalizację w urządzeniach mobilnych
i komputerach biurkowych. Projektanci i programiści mogą na przykład tworzyć zupełnie nowe typy aplikacji, które wykorzystują funkcje multi-touch i gesty w urządzeniach z ekranem dotykowym. Zamiast używania myszy, użytkownik może komunikować się z treściami i aplikacjami przez dotykanie ekranu.

Adobe AIR 2 i Flash Player 10.1 — dostępność

Przedpremierowe wersje beta oprogramowania Adobe AIR 2 i Adobe Flash Player 10.1 są już dostępne do bezpłatnego pobrania z serwisu Adobe Labs.

Wersja Adobe AIR 2 beta jest oferowana do systemów operacyjnych Windows 7, Windows Vista , Windows XP, Windows Server 2003, Windows 2000, Mac OS X i Linux.

Adobe Flash Player 10.1 jest dostępny do komputerów biurkowych z systemami operacyjnymi Windows, Macintosh i Linux oraz do notebooków z procesorami x86.

Publiczna wersja beta programu Adobe Flash Player 10.1 do systemu Palm webOS będzie dostępna jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że wersja do systemu Google Android™ będzie dostępna w 2010 r. Ponadto firmy Adobe i RIM poinformowały o nawiązaniu współpracy w celu udostępnienia programu Flash Player na smartfonach Blackberry.

Ocena 2.62/5 (52.43%) (317 głosów)
 • Śledzik
TAGI: flash   air   adobe  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.