Kod Chrome OS ujawniony

Krzysztof Marciniak, 20-11-2009 | Źródło:

Google ujawniło kod źródłowy swojego projektu, figurującego pod nazwą Chromium OS. Nowy system operacyjny ma być przełomem, czymś zupełnie nowym - zapowiada Google.

Chrome OS ma się różnić od swojej konkurencji praktycznie w każdym calu. Po pierwsze będzie oparty na jądrze Linuxa, a przeglądarka internetowa będzie główną, a zarazem najważniejszą aplikacją wokół, której wszystko będzie skupione. Nie będzie zwykłych, konwencjonalnych aplikacji desktopowych, dzięki czemu nie będzie konieczności instalowania, zarządzania i uaktualniania programów.

 

Po drugie, ponieważ wszystkie aplikacje oparte są na przeglądarce internetowej, wynikają z tego znaczące korzyści dla bezpieczeństwa użytkowników. Przede wszystkim Chrome OS nie ufa innym aplikacjom pracującym w tle (każda aplikacja działa niezależnie od innych), a nawet własnemu kodowi. Przed każdym zamknięciu systemu sprawdza jego integralność. Jeżeli proces ten przebiegnie negatywnie, po ponownym uruchomieniu Chrome OS zostanie wgrany oryginalny kod, tym samym rozwiązując potencjalny problem.

 

Google ma obsesję na punkcie szybkości działania oprogramowania. Chrome OS nie będzie stanowił wyjątku. Wszystkie niezbędne procesy zostaną usunięte, a systemowe zostaną maksymalnie zoptymalizowane. Założeniem Google jest stworzenie systemu, którego działanie będzie nieco podobne do włączania/wyłączania telewizora. System nie będzie wczytywał przez kilka sekund swoich komponentów, tylko będzie gotowy do działania od razu po włączeniu.

 

 

Chrome OS będzie dostępny pod koniec 2010 roku. Nie mówi się na razie o dokładnej dacie, ponieważ programiści mają wciąż wiele do zrobienia. System będzie obsługiwał tylko dyski SSD, które będą zabezpieczone przed zapisem, dzięki czemu wdarcie się robaka czy szkodliwego kodu będą o wiele trudniejsze niż dotychczas. Dane będą przechowywane w chmurze - nawet jeżeli zgubimy netbooka, to po zalogowaniu się na swoje konto, nasze pliki będą nadal dostępne.

 

Nowy sposób przechowywania danych jest bez wątpienia bardzo wygodny i mobilny, jednak budzi już teraz wiele kontrowersji. Wszystkie dane użytkowników będą przechowywane na serwerach Google, przez co gigant z Mountain View będzie miał do nich dostęp. Wynika z tego kolejny problem - bezpieczeństwo danych. W razie włamania na serwery, terabajty danych mogą dostać się w niepożądane ręce.

 

Chrome OS to system operacyjny przeznaczony wyłącznie dla użytkowników wykorzystujących komputer do przeglądania internetu, stworzony na netbooki.

Ocena 2.7/5 (53.98%) (299 głosów)
 • Śledzik
TAGI: chromium   google   source   open   os   chrome  

Komentarze:

 • chrome OS
  Dodał: Gość data: 2009-11-20
  na to czekam, bo takiej przegladarki potrzebuje,ale dopiero ma byc za rok to zbyt dlugo
 • Analfabeci...
  Dodał: Gość data: 2009-11-20
  Pytanie do redakcji: Dlaczego pozwalacie pisać artykuły analfabetom? Jedno zdanie i dwa rażące błędy "Chrome OS nie ufa innym aplikacją (...), a nawet własnemu kodzie". Po dojściu do tego zdania, odechciało mi się czytać resztę.
 • @ Analfabeci...
  Dodał: Dawid Kulbaka data: 2009-11-20
  Oj bez przesady :-) czasami takie błędy przytrafiają się każdemu. Dzięki za zwrócenie uwagi - poprawione.
 • analfabetyzm
  Dodał: mlipinski.eu data: 2009-11-20
  co do analfabetów ... "będzie oparty na jądrze Linuxa" , jeśli już to linuksa a nie linuxa, i linux to jest jądro i nic więcej ( nie mylic z systemem operacyjnym jakim jest np. GNU/Linux) więc jądro linuksa to masło maślane ( i "x" jest tylko w mianowniku )


  ja wiem że polska trudna jezyk ale jak sie zabieracie za pisanie czegoś to warto by było sie najpierw dowiedzieć czegoś o tym o czym bedziecei pisac.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.