Nowy Google Chrome 3 pod lupą

Krzysztof Marciniak, 18-09-2009 | Źródło: Redakcja

W ciągu 365 dni pojawiły się dwie wersje Chrome oraz zapowiedź kolejnej, która miała być szybsza, prostsza i bardziej niezawodna. Oto Google Chrome 3.

Chrome 3 to stabilna wersja przeglądarki, która eliminuje około 3505 błędów oraz zawiera kilkadziesiąt poprawek deweloperskich. Dla użytkowników oznacza to znaczną poprawę w osiągach przeglądarki oraz zupełnie nowy - spersonalizowany wygląd.

Szybkość działania

Google Chrome jest szybszy niż kiedykolwiek wcześniej. Mowa tutaj nie tylko o szybkości otwierania i przeglądania stron ale także o czasie niezbędnym do otworzenia przeglądarki - został on znacząco skrócony. Według informacji Google, obsługa JavaScriptu przez przeglądarkę jest o 150% szybsza od pierwszej wersji beta oraz ponad 25% od poprzedniej stabilnej wersji.

 

Chrome 3 Sun Spider

Chrome 3 V8

Testy przeprowadzone przy pomocy V8 i SunSpyder.

Nowa strona zakładek

Teraz można zmieniać miniatury najczęściej odwiedzanych stron internetowych, metodą drag & drop. Dodatkowo można przypinać miniatury stron dzięki czemu nie znikną nawet wówczas, gdy zmienią się przyzwyczajenia użytkownika. Funkcja działa na identycznej zasadzie jak "Dodaj do ulubionych" w Internet Explorer. Co więcej nowa strona zakładek umożliwia dokonywanie drobnych estetycznych zmian, takich jak: wyświetlanie ostatnio odwiedzonych stron w postaci miniaturek lub listy. Użytkownik ma możliwość wyboru widoku według własnych preferencji. Więcej o personalizacji karty zakładek można znaleźć na blogu Google

Tab Bar Chrome 3

Nowe funkcje Omnibox'a

Programiści ulepszyli także najczęściej używaną i najbardziej lubianą funkcję Google Chrome - Omnibox'a. Omnibox jest zarówno paskiem adresów jak i wyszukiwarką. Dodatkowo został wzbogacony o graficzne elementy - ikony obok każdego zasugerowanego przez przeglądarkę wpisu aby ułatwić wyszukiwanie stron. Dzięki tej funkcji można bardzo łatwo odróżnić czy sugerowana strona należy do ulubionych, czy była kiedyś otwierana czy też jest zwykłą podpowiedzią od Google.

HTML5

HTML5 staje się standardem w nowoczesnych przeglądarkach. Chrome potwierdza tą regułę. Google przykuwa uwagę użytkowników przede wszystkim do tagu <video>, który umożliwia dodanie pliki wideo na stronę internetową, bez konieczności używania żadnych wtyczek. </video>

Nowe style

To zupełnie nowa funkcja. Google wprowadziło motywy, które zmieniają szatę graficzną przeglądarki. Ich instalacja jest - jak przystało do Chrome - dziecinnie prosta i wymaga jedynie jednego kliknięcia myszką. Nowe kolory, wzory, tekstury - to na pewno znakomita wiadomość dla tych, którzy uwielbiają dostosować przeglądarkę do swoich potrzeb. Google zapewnia, że wkrótce pojawią się nowe motywy, ponieważ na chwilę obecną jest ich tylko 29.

 

 

Nową wersję można pobrać z www.google.com/chrome/.

Ocena 2.64/5 (52.8%) (517 głosów)
 • Śledzik
TAGI: chrome   przegladarki  

Komentarze:

 • Chrome
  Dodał: Gość data: 2009-09-18
  Wlasnie ja wylonczylem,jest nie dopracowana i zawieszajaca komputer
 • Chrome
  Dodał: Krzysztof Marciniak data: 2009-09-18
  Jaka jest specyfikacja komputera, na którym Chrome wyszedł na niedopracowanego i zawieszającego komputer?
 • Google Chrome
  Dodał: egzemplarz data: 2009-09-18
  Używałem Fx`a, Opery, przez chwilę nawet Safari, wszystkie w najnowszych wersjach. Obecnie używam Chrome i mam aktualizacje z kanału dev. Jest najstabilniejsza i najszybsza z tych wszystkich czterech ;).
 • Google Chrome
  Dodał: Gość data: 2009-09-18
  Czy mam jakieś szanse aby zastosować Chrome 3 w moim komputerze z Windows 2000?
 • RE: Google Chrome
  Dodał: Krzysztof Marciniak data: 2009-09-18
  Co prawda Google informuje, że ich przeglądarka działa tylko na platformie XP i Vista jednak Chrome w wersji 2 działało na Windowsie 2000. Konieczne było wykonanie kilku niezbędnych kroków do jego odpalenia. Niestety, wraz z wyjściem wersji 3 nie są one już skuteczne, dlatego nie będę ich tutaj publikował.
  Jeżeli nie uda Ci się odpalić Chrome 3 na Windows 2000 zawsze możesz spróbować alternatywy w postaci SRWare Iron - przeglądarkę open-source opartą na kodzie Chromium -> http://www.srware.net/en/software_srware_iron.php. Pod tym adresem można znaleźć instalator przeznaczony dla Windowsa 2000. http://translate.google.pl/translate?prev=hp&hl=pl&js=y&u=http://blog.livedoor.jp/blackwingcat/archives/965816.html&sl=auto&tl=pl&history_state0=
 • Chrome
  Dodał: Erwin data: 2009-09-18
  dobra recenzja, zaraz instaluje :)

 • Dodał: Gość data: 2009-09-18
  Mają dziwną numerację, w rok i już 3 pełny numerek i mało wersji pośrednich. No ale szybkość tego wydania naprawdę zaskakuje, coś pięknego :)

  Good bye FF ;>
 • Chrome
  Dodał: Sztiepan data: 2009-09-18
  Chrome RLZ! I tyle na ten temat :P
 • regulamin Chrome3
  Dodał: Gość data: 2009-09-19
  Co sądzicie o regulaminie korzystania z Chrome3,b.dużo zapisów,których się boję.Czy mam się czego obawiać???Czy instalować bez strachu.Zaczęłam już instalować,ale się wycofałam.Poradźcie!!!
 • regulamin Chrome3
  Dodał: Gość data: 2009-09-19
  Co sądzicie o regulaminie korzystania z Chrome3,b.dużo zapisów,których się boję.Czy mam się czego obawiać???Czy instalować bez strachu.Zaczęłam już instalować,ale się wycofałam.Poradźcie!!!

 • Dodał: Gość data: 2009-09-19
  czego sie boisz?
 • Chrome OS
  Dodał: Chrome OS data: 2009-09-19
  A widzieliście już wersję beta Chrome OS? http://sites.google.com/site/chromeoslinux/
 • regulamin Chrome3...
  Dodał: Gość data: 2009-09-19
  ...boję sie jakichś pułapek prawnych.Oprogramowanie mam legalne.Czy są identyczne zasady korzystania jak np.z Googla?
 • Chrome-zjadacz pamięci
  Dodał: Lobo data: 2009-09-20
  jak dalej jest taka pamięciożerna jak były wcześniejsze wersje to nawet nie instaluje.

  W operze moge sobie i 15 zakładek otworzyć i mi gładko chodzi. W chrome otwieram 5+ i komp mi muli i nienadąża(każda zakładka osobny proces "genialny" pomysł tylko korzyści wymiernych nie ma)

  pozatym nie chce mi się później znowu z szpiegowskim googleupdate(który nawet po odinstalowaniu chrome ładuje się na starcie) babrać.
 • cd.
  Dodał: Lobo data: 2009-09-20
  Pozatym jak jest taka super czemu od wersji beta stoi cały czas na 2% udziału rynku(widać taka dobra nie jest)
 • jestem na tak
  Dodał: Gość data: 2009-09-23
  Jestem na tak , tylko nie podoba mi sie nowy wygląd nowej kartuze skrótami.
  3x3 było estetyczniejsze niż 2x4
  i lepiej podpisane .


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.