Onet.pl tłumaczy się z niezgodności badania

Dawid Kulbaka, 30-06-2006 | Źródło: "redakcja"

Najpopularniejszy polski portal internetowy został przyłapany na stosowaniu mechanizmu automatycznie odświeżającego podstrony serwisów tematycznych - podała Rada Badania Megapanel PBI/Gemius. To nie pierwszy taki przypadek związany z Onet.pl.

Nieprawidłowości stwierdzono w badaniu za kwiecień br. Miały one powodować zwiększoną ilość odsłon portalu przy tej samej ilości odwiedzających. Metoda ta skutecznie podbija ranking najpopularniejszych stron internetowych w badaniu firmowanym przez Gemiusa.

Rada Badania Megapanel PBI/Gemius zdecydowała się usunąć sztuczne odsłony z rankingu. Jednocześnie zapewniła, że takie przypadki będą stosowane zawsze w momencie stosowania nielegalnych praktyk automatycznego odświeżania treści.

Rda poinformowała także, że udział automatycznie wygenerowanych odsłon w ogólnej liczbie odsłon odnotowanych dla portalu Onet.pl w kwietniu 2006 wyniósł 0,47%. Serwisy, na których odnotowano automatyczne odświeżanie treści, to: Strona główna, Pogoda, Sport, Program TV, Waluty, Aukcje, Zakupy, Film, Sympatia i Republika.

- Usunięte odsłony były generowane przez funkcjonalność wprowadzoną ze względu na komfort i wygodę użytkowników portalu. Funkcjonalność, w przypadku niektórych serwisów (w tym m.in. strony głównej) powodowała dodawanie do przeglądarki użytkownika automatycznie nowych informacji, gdy użytkownik pozostawiał ją włączoną przez ponad godzinę nie wykazując w tym czasie żadnej aktywności – powiedział Piotr Tchórzewski z Onet.pl.

- Różnica w oglądalności w stosunku do obecnie uznawanej przez metodologię badania wynosiła około 1 procent, a w sumie, do oglądalności całego portalu wynosiła 0,48 procent (10 mln PV przy oglądalności portalu na poziomie ponad 2 mld w kwietniu). Pomimo marginalnej skali statystycznej, kierując się troską o zachowanie badawczej rzetelności, Onet zawiesił wspomnianą funkcjonalność do czasu, gdy metodologia badań umożliwi weryfikację oglądalności tego rodzaju mechanizmów – dodał rzecznik Onetu.
Ocena 2.38/5 (47.5%) (208 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.