Internuaci wybrali najlepsze rachunki bankowe on-line

Dawid Kulbaka, 23-04-2005 | Źródło: własne

Portal finansowy Money.pl zorganizował I niezależny ranking kont bankowych, w którym internauci ocenili i wybrali najlepsze rachunki bankowe on-line w Polsce.

W ciągu ostatniego miesiąca, 13,5 tysiąca internautów oceniało 45 kont internetowych oferowanych przez 18 banków. To pozwoliło na stworzenie unikalnego, pierwszego w Polsce zestawienia, w którym produkty finansowe - konta bankowe, oceniane były wyłącznie przez ich użytkowników - klientów banków, a nie specjalistów czy ekspertów reprezentujących branżę finansową. Dzięki temu wyniki rankingu są wartościowe i ciekawe, zarówno dla banków, jak i dla osób planujących otwarcie rachunku bankowego lub jego zmianę.

Ranking powstał w oparciu o ankiety zbierane wśród użytkowników portalu Money.pl oraz losowo wybranych internautów. W celu uniknięcia ewentualnych manipulacji, badanie zostało w odpowiedni sposób zabezpieczone, np. internauta mógł wypełnić ankietę tylko jeden raz lub do końcowego zestawienia najlepszych kont, kwalifikowały się tylko te, która podczas badania otrzymały przynajmniej 2% głosów z 13,5 tysiąca. W rankingu oceniane były tylko te internetowe konta bankowe, które miały powyżej 5 tys. użytkowników (wg stanu z grudnia 2004r). Dlatego też ich liczba została ograniczona do 45. Internauci opiniowali konta w 13 kategoriach, m.in.: procedura zakładania, opłaty, oprocentowanie, dostępność bankomatów, oddziałów, poziom obsługi klienta, realizowanie transakcji internetowych, interfejs internetowy, dostęp do produktów kredytowych i inwestycyjnych. Oceny były przyznawane w skali od 0 do 5, gdzie 0 oznaczało najniższą oceną. Organizatorom rankingu zależało tylko na zbieraniu opinii i ocen świadomych użytkowników kont bankowych, dlatego też w badaniu nie zostały uwzględnione odpowiedzi: "trudno powiedzieć" czy "nie interesuje mnie to". Na podstawie zebranych ankiet, podsumowane zostały oceny poszczególnych internautów, a następnie została wyliczona średnia ocena dla każdego konta i kryterium. Na tej podstawie opracowano końcowe wyniki rankingu, które zostały zaprezentowane w trzech zestawieniach: ogólny ranking kont, zestawienie kont w kategoriach oraz ranking kont wg profilu oceniających. Pierwszy z rankingów prezentuje dziesiątkę najlepiej ocenianych kont wg średniej we wszystkich kryteriach. Dzięki drugiemu porównaniu, internauci będą mogli zobaczyć jakie konta realizują najlepiej poszczególne kryteria - np. dostęp do bankomatów czy oprocentowanie, albo poziom obsługi klienta. Trzeci z kolei ranking, umożliwia internautom sprawdzenie jak oceniali konta ludzi podobni do nich, tzn. student z dużego miast będzie mógł sprawdzić jak oceniali konta inni studenci z dużych miast, urzędniczka z małego miasteczka, zarabiająca pomiędzy 1000 a 1500 zł będzie mogła zobaczyć jak głosowały urzędniczki podobne do niej.

Najwyższą średnią ocenę internautów we wszystkich 13 kategoriach, 4.116 punktów, oraz pierwsze miejsce w zestawieniu końcowym rankingu zdobyło konto Lukas Banku e-Konto PRO. Na drugim miejscu uplasował się MultiBank z kontem Multikonto Ja, zdobywając 4.066 punktów. Walka o trzecie miejsce była zacięta i o końcowej kolejności zadecydowała tylko jedna tysięczna punktu. Ostatecznie zwyciężył mBank z eKONT-em, otrzymując średnią ocenę 4.03 punktów,pokonując Volkswagenbank Direct z kontem - e-direct Pakiet Standard. O ile różnica pomiędzy pierwszym a czwartym miejscem wyniosła jedynie osiem setnych punktu, o tyle dystans dzielący czwartą i piątą pozycję jest już znaczny. Pierwszą finałową piątkę zamyka PKO BP oferujące Indywidualne konto Inteligo ze średnią oceną 3.81 punktu.

Pełne wyniki rankingu: http://ranking.money.pl
Ocena 2.67/5 (53.39%) (227 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.