Webinside.pl

Frameworki PHP - krótkie porównanie

Igor Sawczuk, 2011-03-16 19:30:15 |

Najpopularniejsze PHP frameworki. ZendFramework oraz CakePHP (plus CodeIgniter). Krótkie porównanie.

Pisząc aplikacje web w PHP coraz częściej korzystamy z frameworków. Najpopularniejsze to ZendFramework oraz CakePHP. Wspomnę również o moim ulubionym CodeIgniter.

Czym jest MVC?

Model View Controller (http://pl.wikipedia.org/wiki/Model-View-Controller) Jest to schemat myślenia i sposób tworzenia oprogramowania, w którym oddzielamy warstwę widoku od warstwy danych. Wszystko po to by programiści mogli pracować niezależnie od grafików przy tworzeniu web aplikacji. Często się zdarza, że strona zmienia swój wygląd, jednak dosyć rzadko się zdarza, że trzeba pisać od nowa mechanizmy wyciągania postów z bazy danych.

 

Za ZendFramework stoi Zend, firma która dyktuje kierunki rozwoju PHP. ZendFramework wygrywa ilością oraz kompleksowością dostępnych komponentów. Wielką zaletą ZF jest to, że można wykorzystywać tylko niektóre,wybrane komponenty, tak jak by to był zbiór osobnych bibliotek. Dzięki temu pisząc w CodeIgniter bez problemu mogłem skorzystać z komponentów ZF.

 

CakePHP reklamuje się jako “rapid development framework for PHP”. Pozwala on na ułatwienie wiele czynności wyłącznie ustawiając konfigurację zamiast programowania. Wadą CakePHP jest to, że ma zupełnie nie czytelną dokumentację. Natomiast pozwala na konfigurację oraz zarządzanie środowiskami produkcyjnym i deweloperskim. Bardzo przydatne, gdy piszesz profesjonalne aplikacje.

 

CodeIgniter wygrywa zdecydowanie pod względem przejrzystości dokumentacji oraz pod względem szybkości rozpoczęcia pracy. Na początku Zero konfiguracji. Ściągasz i się bawisz.

 

Krótkie podsumowanie, krótkiego tekstu:

 

Linki:

http://zend-framework.pl/  - Polska społeczność ZendFramework

http://www.php.rk.edu.pl/w/p/kurs-ci/  -  Kurs CodeIgniter po Polsku

http://forum.cakephp.org.pl/ - polskie Forum o CakePHP (bardzo młode)

wróć