• › Witaj Gościu
  • Jesteś niezalogowany (
  • Zaloguj 
  •  lub  

Logo

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [*] [Porady] W poszukiwaniu sponsora
PostNapisane: Śr lip 23, 2003 2:40 am 
Administrator

Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych porad związanych ze sponsoringiem stron WWW:

::misz:: napisał(a):
Przy poszukiwaniu przyda ci się spojrzenie osoby sponsorującej.

Większość z Was uważa ze mu się należy i już (jak firma ma kasę to te parę złotych różnicy im nie zrobi), niestety firma mająca wam cos dąć myśli inaczej - i trudno się dziwić... firma w większości wypadków to biznes w który ludzie pąkują cały swój majątek mając nadzieje ze będą mogli z zysków egzystować.

Pomyślcie sobie ze przychodzi do was biedak i prosi żebyście dawali mu codziennie 1zl? 99,9% z was wykopie delikwenta ze słowami "ocipiałeś", a stać was na wydanie 1zl z budżetu.

Wiec stawiając się w roli proszonego o sponsoring zastanowicie się co ja mogę dać tej firmie? Co ona z tego będzie miała, jak jej sie zwróci te kila - kilkadziesiąt złotych pakowanych co miesiąc w mój projekt? i czy za chwile nie zostawicie tej firmy krzycząc na caly swiat ze XXX ma kiepskie łącze a firma YYY. Już nie (wdzięczność to podstawa - za takie akcje większość firm już nie chce sie bawić w sponsoring).

ja dostaje codziennie kilkanaście "propozycji nie do odrzucenia", raz na pol roku ktoś mi przedstawia bilans zysków i strat + dokładną propozycje, i wiecie ... chyba nikomu kto mnie poważnie potraktował nie odmówiłem - jedynie zmieniałem warunki na dostosowane do pewnych wymogów jakie sobie narzuciłem.

kolejna sprawa jaka mi przyszła na mysl to taka ze firmę stać może na pomoc kilku serwisom ale już większą liczba staje sie znaczącym obciążeniem budżetu (tak jakby przyszło do ciebie 50 biedaków i chciało po 1zl - każdy powie ci ze cię na to stać).

Tak, dlatego ważnym aspektem w poszukiwaniu sponsora na naszą stronę stają się dwa problemy:

- strona umieszczona i bogata w treść z przystępną grafiką na jakimś z serwerów, aby potencjalny sponsor widział, że na rzeczy się znamy..

- list "referencyjny" lub może "motywacyjny" o całych planach, założeniach, strukturze organizacyjnej, rozwoju a także przebiegu dotychczasowych bytności w poziomie on-line.

List, (zwykły e-mail) mógłby wyglądąć następująco:

Szanowni Państwo,

kto i co mamy
Nazywam się Paweł Szefowicz i jestem redkatorem naczelnym serwisu WebInside.pl. Witryna traktuje o profesjonalnym tworzeniu stron WWW, z włączeniem najnowszych technologii. Zawiera bogatą bazę materiałów z dziedziny tworzenia internetowych aplikacji i grafiki. Posiadam kadrę wyspecjalizowanych redaktorów, którzy mają przydzielone odpowiednie obowiązki dotyczące prac nad rozbudową seriwsu.
problem
Obecnie jesteśmy w fazie tworzenia nowego wizerunku WebInside.pl. Wykonaliśmy już nowy design dla witryny, który można zobaczyć pod adresem wp.pl, oraz zaawansowany system CMS do obsługi wortalu. I właśnie z przebudową wiąże się moja prośba. Otóż, aby móc wykorzystać najnowocześniejszą technologię i umieścić większą ilość informacji potrzebuję serwera o pojemności 100Mb z obsługą PHP i MySQL.
co oferujemy
Wiem, że Państwa firma dysponuje szybkimi i niezawodnymi serwerami, stąd moja prośbę kieruję właśnie do Państwa. W zamian za sponsoring oferuję reklamę na całej powierzchni reklamowej serwisu, oraz link na każdej podstronie. Myślę, że wyznaczone przez Państwa dodatkowe moje zobowiązania jestem w stanie zaakceptować.
podsumowanie
Bardzo zależy mi na owej współpracy, myślę, że serwis WebInside.pl może stać się największym wortalem dla webmasterów w Polsce. Realnie oceniając mamy na to szansę.
zakończenie
W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji i oczekuję na odpowiedź.

Z poważaniem
Paweł Szefowicz

---

Jak widać list jest na poziomie i myślę, jeśli mamy dobry seriws, poruszający ciekawą tematykę - to nie będzie problemów ze znalezieniem sponsora. Gdzie to wysłać? http://www.top100.pl - tu macie listę 100 najlepszych polskich ISP - warto spróbować. Życzę powodzenia :d

Domena.pl: Promocja na hosting i domeny

Tytuł: Re: [Porady] W poszukiwaniu sponsora
PostNapisane: N lip 27, 2003 9:32 pm 
Przelotem
Przelotem

Pozowlę sobie lekko rozwinąć to co podał Dawid oraz dodać swoje spotrzeżenia:

1 ) Podstawą jest pokazanie layoutu swojego serwisu (oczywiście powinien być na wysokim poziomie, wraz z dobrze opracowaną nawigacją), tamatyki oraz ilości materiałów. Już tu należałoby przybliżyć dla porównania zbiory jakimi dysponuje konkurencja, oraz podać odnośniki do stron rywalizujących z Twoją.
To pozwoli im zorientować się jakie są Twoje szanse.
2 ) Plan rozbudowy - sponsor chce wiedzieć co masz zamiar zrobić by być najlepszym w swojej dziedzinie w Internecie. Tu należe podać cele jakie planujesz osiągnąć oraz dokładnie opisać w jaki sposób do nich będziesz dążył.
3 ) Napewno znane jest Ci zagadnienie tworzenia społeczności wokół swego serwisu - to jest również dobrą kartą przetargową. O ile spodoba się on sponsorowi i Twoim użytkownikom, zyskasz stałych bywalców. A o to chodzi zarówno Tobie jak i sponsorowi. Z resztą - nie bez powodu dostajesz dostęp do profesjonalnego serwera :)
4 ) Dotychczasowe sukcesy i porażki - o ile jakieś były.
5 ) Dane statystyczne serwisu i jego użytkowników - o ile dysponujesz czymś takim. Jest to bardzo pożyteczna wiedza dla sponsora, jaka grupa społeczności będzie odwiedzać stronę którą sponsoruje (bo często reklamuje się na niej). W ten sposób może dostosować kampanie reklamowe itp.
Jeśli dysponuje też informacją ile użytkownik spędza średnio czasu na Twojej stronie, ile ich odwiedza w ciągu jednej sesji itp. to również są ważne dane dla marketingu.
6 ) Przedstaw swoje wymagania i oczekiwania. Najlepiej nie "brać na zapas" lecz umówić się, iż wraz z rozrostem serwisu być może będziesz potrzebował np. zwiększenia powierzchni itp. Najlepiej odrazu zaznaczyć, iż w związku z planowanymi przez Ciebie akcjami promocyjnymi serwisu (a najlepiej byś to planował) może wzrosnąć ilość żądań do serwera i będziesz potrzebował większego transferu - więc tego lepiej mieć zapas niż na miarę.
7 ) Oczywiście należy zapewnić, iż znamy się na tworzeniu stron ii jest ona zgodna ze standardami (dobrze dać bezpośrenie adresy do validatorów kodu) oraz poprawnie prezentuje się pod przynajmniej czołowymi przeglądarkami.
8 ) W dzisiejszych czasach liczy się elastyczność - powiedz, że z chęcią spotakłbyć się z ich przedstawicielem i uzgodnił wszystkie warunki -dowiedział się również o oczekiwaniach ich jako sponsorów.

PostNapisane: N lip 27, 2003 11:09 pm 
Nowy
Nowy

Dawid i Michał przedstawili bardzo cenne spostrzeżenia, które na pewno przydają się osobom poszukującym sponsora, jednak chciałbym dodać coś od siebie. Są to rady raczej jak uniknąć wpadki i złego wyboru ;)

* Wybierając sponsora, warto zwrócić uwagę przed wysłaniem maila czy firma ta nie sponsoruje już jakiegoś serwisu o podobnej tematyce. Jeśli tak, to raczej małe szanse, że będzie ona chciałą utrzymywać dwa konkurencyjne serwisy.

* Jeśli chcecie korzystać z www.top100.pl to lepiej dobrze przejrzeć statystyki działalności poszczególnych firm zanim cokolwiek wyślemy:

Np. pewnej firmie XXX w ciągu ostatniego miesiąca nie przybyło żadnej nowej domeny, ale za to ubyło 65, a przez ostatni rok 278. Takiej firmie raczej nie chciałbym powierzyć swojego serwisu w opiekę, bo ciągle traci udziały na rynku (traci klientów i nie zyskuje nowych).

Osobiście polecałbym firmę, która ma małe udziały na rynku (dół listy), ale za to przybywa jej domen sukcesywnie (firma YYY; ostatni miesiąc: traci 0, przybywa 33, a w ciągu roku wzrost o 101). O czymś to świadczy. Mała, prężna, nowa na rynku firma. Taka pewnie chętnie utrzyma jakiś serwis, który pośrednio będzie ją promował w zamian za hosting.

* Przy wysyłaniu maili do potencjalnych kandydatów na sponsora, nie warto robić od razu mailingu do wszystkich stu ISP z top100.pl... Potem stu najlepszych ISP w Polsce będzie miało informacje o Waszym serwisie. Najlepiej wysłać maksymalnie trzy maile i czekać na odpowiedzi. Jeśli będą negatywne to wtedy próbować wysyłać do następnych i tak do skutku :)

Moim zdaniem, w sumie połączenie tych wszystkich porad powinno przynieść pożądane efekty w szukaniu sponsora.

PostNapisane: Wt lip 29, 2003 9:40 pm 

Porady są cenne i niezwykle ważne. Pisząc te słowa mam przede wszystkim na mysli swoje wieloletnie doświadczenie związane z opiniowaniem i przyznawaniem sponsorowanych usług hostingowych.

To prawda, że za kazdym razem przyglądałem się bliżej włascicielom serwisu, sprawdzałem ich dotychczasowe osiągnięcia, starałem się wyciągnać z nich "biznes plan" czyli założenia rozwojowe na przyszłośc co nie było zbyt proste. Niektórzy wręcz pytali po co mi takie informacje i czy nie mam zamiaru ich rozpowszechniać.

Chcialbym jednak w tym miejscu wrzucić małe ziarnko niepweności do całego tematu. A może jednak warto wysupłac tych kilkadziesiąt złotych rocznie i wykupić wpełni profesjonalną, działającą full legalnie i komercyjnie usługę? Może jednak stanąć po drugiej stronie barykady i zostać klientem i próbować wpływać na jakość świadczonych usług internetowych, a nie z góry próbować coś "wyłudzić" ?? :-D

Andrzej Gajewski
www.andrzej.gajewski.prv.pl

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: So sie 02, 2003 2:41 pm 
Przelotem
Przelotem

Andrzej Gajewski napisał(a):
Chcialbym jednak w tym miejscu wrzucić małe ziarnko niepweności do całego tematu. A może jednak warto wysupłac tych kilkadziesiąt złotych rocznie i wykupić wpełni profesjonalną, działającą full legalnie i komercyjnie usługę? Może jednak stanąć po drugiej stronie barykady i zostać klientem i próbować wpływać na jakość świadczonych usług internetowych, a nie z góry próbować coś "wyłudzić" ?? :-D

No tak też można. Jednak ceny są dość wysokie jak dla nie których. Oczywiście można znaleźć nawet bardzo tanie konta WWW, ale o małej powierzchni, bez obsługi MySQL, a nie kiedy nawet PHP.

Zwiększa to również koszty utrzymania serwisu. Bo oprócz wykupienia domeny będziemy musieli dorzucić jeszcze koszty hostingu. A dobre konta (z obsługą MySQL) są stosunkowo drogie. Oczywiście, w niektórych przypadkach można obejść się bez MySQL, ale to (zwłaszcza w przypadku bardziej zaawansowanych serwisów) znacznie utrudnia sprawę.

PostNapisane: Pt sie 08, 2003 5:42 pm 
Przelotem
Przelotem

ex napisał(a):
Zwiększa to również koszty utrzymania serwisu. Bo oprócz wykupienia domeny będziemy musieli dorzucić jeszcze koszty hostingu. A dobre konta (z obsługą MySQL) są stosunkowo drogie. Oczywiście, w niektórych przypadkach można obejść się bez MySQL, ale to (zwłaszcza w przypadku bardziej zaawansowanych serwisów) znacznie utrudnia sprawę.

wiem ze wiekszosc osob pragnie zostac milionerami bez wydania ani jednej zlotowki (ewetualnie wydania rownowartosci 1 piwa). niestety takie podejscie wrozy prawdopodobienstwo sukcesu porownywalne z wygrana w totolotku. mysle ze to bledne podejscie - wydanie 50zl czy nawet 150zl na rok nie jest jakims wielkim wydatkiem a konto komercyjne podnosi range i wartosc serwisu.

myslac o sponsoringu trzeba sie zastanowic czy moze jednak taka inwestycje nie jest lepszym rozwiazaniem. jak dla mnie (kogos kto od czasu do czasu sponsoruje) niechec wydania takich kwot moze oznaczac jedno: tworca nie chce wydac ani zlotowki bo sam nie wierzy w sukces swojej produkcji. wiecej wiary w siebie!

PostNapisane: Cz sie 14, 2003 4:53 pm 

::misz:: napisał(a):
(ciach!)niechec wydania takich kwot moze oznaczac jedno: tworca nie chce wydac ani zlotowki bo sam nie wierzy w sukces swojej produkcji. wiecej wiary w siebie!

Nie mogę się z tym zgodzić :? Ja mimo iż poszukują sponsora to wierzę w swój serwis.. Załamałem się właśnie jak chciałem zakupić konto na serwerku.. Jak wyliczyłem według cennika hostiongodawcy podpowiedzianego przez kumpla to myślałem że padnę... ponad 3 tys złotych :? I jak się tu nie załamać :?: A pozatym aby wykupić jakieś konto to trzeba mieć do niego podstawy, trzeba przemyśleć czy te zainwestowane w najbadziewniejszą wersję hostingu na danym serwerze 150 złotych się zwróci, czy będę miał z kąd wziąć te 150 złotych ... Ja mam 16 lat, i nie pracuję.. Na legalną pracę nie mam szans... Kraść nie mam zamiaru... Z kąd mam wziąć te 150 pln :?: Nic nie zostaje jak sponsoring... A mimo wszystko wierzę w swój serwis, że odniesie sukces.. Choćby tym że jest pierwszym na świecie serwisem fanowskim... :P Misz przypuszczam że kiedyś o przeżywałeś, wystarczy że powrucisz pamięcią do swoich "początków' :wink:

PostNapisane: Cz sie 14, 2003 7:34 pm 
Przelotem
Przelotem

Rozważanie nad tym, czy powinniśmy zainwestować w własny serwer (tudzież konto na serwerze) proponowałbym prowadzić w innym wątku - to jest przecież zależne od wymagań serwisu jak i sytuacji finansowej właściciela, nie mówiąc o planie ew. zarobku dzięki serwisowi.
No i jeśli chodzi o kwestie sponsoringu, to wydaje mi się, że jeśli firma ma serwery o przypuśmy powierzchni równej 1 terabajt, to udostępnienie np. 50MB dobremu serwisowi napewno nie zrobi problemu, jeśli dzięki temu by może pozyska klientów (np. poprzez sprzedaż usług na sponsorowanym serwisie, który może traktować o pokrewnej tematyce).

I teraz wracam do właściwego tematu, czyli porad: szukając sposnora mamy większe prawdopodobieństwo iż odniesiemy sukces, jeśli użytkownicy naszego serwisu będą mogli być potencjalnymi klientami firmy, ze względu na pokrewieństwo tematyki/branży.

Tytuł: O sponsoringu raz jeszcze
PostNapisane: Pt wrz 12, 2003 10:34 am 
Nowy
Nowy

należy jeszcze rozróżnić dwa sposoby sponsoringu

1 - sponsor udostępnia nam miejsce na serwerze
2 - sponsor płaci nam za reklame itp..

PostNapisane: Pt wrz 12, 2003 11:24 am 
Przelotem
Przelotem

sponsor placi nam za reklame ... przeciez to klient

Tytuł: Re: O sponsoringu raz jeszcze
PostNapisane: Pt wrz 12, 2003 7:28 pm 

Pawko napisał(a):
sponsor płaci nam za reklame itp..

Jasne.. :lol: Tylko nie zauważasz jednej sprawy... Przecież ten sponsor nam udostępnia miejsce na swoim serwerze, udziela transferu, pomaga i ma jeszcze płacić :?: Dla mnie to chore.. :?

PostNapisane: So wrz 13, 2003 8:55 am 
Działa
Działa

Sponsor tak jak pisał użytkownik wyżej. Udostępnia nam swoje serwery, transfer. Ale na bank nie będzie płacił Ci jeszcze za reklame. Uważam, że to Ty powinieneś się odwdzięczyć sponsorowi za to, że udostępnia Ci to i umieścić jego reklame (baner,button).

PostNapisane: Pt paź 03, 2003 9:58 am 
Nowy
Nowy

Mój poprzedni post został źle zrozumiany dlatego piszę raz jeszcze

odnośnie drugiego punktu
(sponsor nam płaci)

chodziło mi o sytuację gdy ktos za własne pieniądze wykupuje miejsce na serwerze - choć jak sam wiem sa to przypadki sporadyczne

PostNapisane: Pt paź 24, 2003 1:59 pm 
Nowy
Nowy

Cytuj:
sponsor nam udostępnia miejsce na swoim serwerze, udziela transferu, pomaga i ma jeszcze płacić Dla mnie to chore..

Moj kolega prowadzi serwis, który jest hostowany na home.pl (sponsoring).
Z tego co wiem, to home.pl jeszcze mu płaci...

PostNapisane: Pt paź 24, 2003 2:07 pm 
Nowy
Nowy

eClick napisał(a):
Z tego co wiem, to home.pl jeszcze mu płaci...

A za co mu płacą jeszcze?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1