• › Witaj Gościu
  • Jesteś niezalogowany (
  • Zaloguj 
  •  lub  

Logo

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zdjęcia na google, a prawa autorskie
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 10:40 am 

Zostałem poproszony o wykonanie plakatu (taniec na podstawie filmu),
Moja idea przedstawiała się mniej więcej tak: http://www.estech-italia.com/rogal/stage.jpg
Potem jednak zacząłem sie zastanawiać...

1. Czy mogę wykorzystać te wszystkie zdjęcia filmu, które znalazłem na google w plakacie który ma być reklamą przedstawienia w teatrze? Czy jest to jednak naruszanie praw autorskich?

2. Jak mniej więcej przedstawia się cała sytuacja z materiałami, które mogę znaleźć na google, a prawami autorskimi? Czasem korzystam z Devianart i jeśli zdjęcie nie jest podpisane (BUY THIS PRINT) używam je do swoich prac, ale nadal nie wiem czy to jest legalne i nie narażam się na ryzyko bycia oskarżonym o kradzież.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Zdjęcia na google, a prawa autorskie
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 11:37 am 
Administrator

Mnie się wydaje że nie możesz wykorzystać tych zdjęć. Jeśli na potrzeby reklamy każdy wydawca udostępnia materiały promocyjne to możesz ich używać.

Przy pobieraniu z jakiegokolwiek źródła społecznościowego, jakichkolwiek grafik, zalecałbym daleko idącą powściągliwość, to co dzisiaj jakiś autor ustawi na dowolne wykorzystanie jutro może mieć prawa zastrzeżone. Pomijam już kiepską jakość takich grafik.

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z banków grafik, jednak na potrzeby wydruku masowego licencje nie są tanie bo mogą się wahać od 600zł do 4000zł. Webmasterzy maja lepiej bo licencje nie do druku i w małych rozdzielczościach to nawet 3zł.

Ja bym proponował takie wyjście pośrednie. Pobierz choćby z Google, materiały z licencją na przetwarzanie i komercyjne wykorzystanie, potem je przetwórz, trochę pozmieniaj i używaj.

Strefa czasowa: UTC + 1