• › Witaj Gościu
  • Jesteś niezalogowany (
  • Zaloguj 
  •  lub  

Logo

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: [dyskusja] TVP Kultura
PostNapisane: So sie 13, 2005 7:16 pm 
Działa
Działa

Cytuj:
Trzy miesiące po premierze pierwszy kanał tematyczny telewizji publicznej - TVP Kulturę, ogląda średnio 2 tysiące widzów, zamiast przewidywanych 2,5 miliona.

Kiedy w kwietniu prezes telewizji publicznej, Jan Dworak, uroczyście inaugurował TVP Kultura, szacowano, że program dotrze do 2,5 miliona gospodarstw domowych, czyli do blisko 7 milionów osób. Szef kanału, Jacek Weksler, przewidywał, że w pierwszym półroczu program zdobędzie pół miliona stałych widzów. Dzisiaj na Woronicza program nazywany jest po cichu "Telewizją Ursynów" - od miana jednej z dzielnic Warszawy, w której działa osiedlowa telewizja.

Badania widowni przeprowadzone w lipcu niezależnie przez AGB Polska i OBOP pokazują, że były to tylko marzenia. Według OBOP średnia minutowa oglądalność TVP Kultura wyniosła 1,9 tysiąca widzów (w weekendy 2,9 tysiąca). Jeszcze gorsze wyniki podaje firma AGB Polska, która szacuje średnią widownię na 816 osób. Dla porównania pierwszy program TVP w tym samym czasie oglądało średnio 1,2 miliona osób, a informacyjny TVN 24 - około 60 tysięcy widzów.

TVP Kultura ma mniej widzów niż poświęcony pogodzie TVN Meteo, mimo że program w pierwszych miesiącach obfitował w atrakcyjne pozycje. Przez studio przewinęła się elita polskiej kultury - filmowcy, muzycy, pisarze, krytycy literaccy. Pokazano m.in. transmisje z Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta", a także klasykę kina (m.in. "Andrieja Rublowa" i "Requiem dla snu"). To jednak nie wystarczyło, aby przyciągnąć przed ekrany miliony. Największą widownię - prawie 50 tysięcy osób - zgromadziło nowe dzieło Andrzeja Kondratiuka "Bar pod Młynkiem". Rozmowę z Igą Cembrzyńską obejrzało nieco ponad 40 tysięcy osób.

TVP na uruchomienie kanału wydała ponad 26 milionów złotych. Jego premierę poprzedziła huczną kampanią reklamową, nie zaplanowała jednak dobrze strategii jego dostępności. TVP Kultura ma w chwili obecnej najmniejszy zasięg z obecnych na rynku polskim kanałów tematycznych - może ją odbierać tylko 250 tysięcy z 3,5 miliona gospodarstw domowych, podłączonych do sieci kablowych. Kanał dostępny jest też na płatnej platformie cyfrowej - w Canal+ Cyfrowym (720 tysięcy gospodarstw), Polsacie Cyfrowym (400 tysięcy) i bezpłatnie za pośrednictwem satelity (500 tysięcy). Ta ostatnia grupa nie jest jednak objęta badaniami telemetrycznymi i nie wiadomo, ilu widzów ma tam TVP Kultura. Jak dotychczas TVP nie udało się podpisać umów z największymi operatorami, takimi jak UPC Polska czy Vectra. Sieć Aster City nadaje program wyłącznie na dodatkowo płatnej platformie cyfrowej. W sumie TVP Kultura jest retransmitowana przez około 100 z 500 polskich sieci.

Przeszkód jest wiele - operatorzy tłumaczą się względami technicznymi i pojemnością sieci analogowych. Głównym powodem braku porozumienia są jednak finanse: "Ze strony operatorów jest wola współpracy, pojawia się jednak pytanie, czy zarząd TVP działa w dobrej wierze" - mówi Marek Sowa, prezes Związku Mediów oraz wiceprezes UPC Polska. "W tym samym czasie, kiedy trwały rozmowy w sprawie retransmisji rzekomo bezpłatnego kanału TVP Kultura, zarząd TVP już przygotowywał plany obciążenia operatorów kablowych i satelitarnych - a w istocie abonentów - opłatami za sygnał wszystkich programów TVP. To interesujący wkład publicznego nadawcy w budowanie partnerskich relacji z uczestnikami rynku" - ironizuje Sowa.

Rzecznik TVP, Jarosław Szczepański, jednak odpowiada: "Nie chcemy, aby telewidzowie płacili dwa razy za ten sam program: raz, płacąc abonament RTV, dwa - opłatę dla operatora kablówki". Zarząd TVP proponuje kablarzom dwa rozwiązania: albo udostępnią oni bezpłatnie podstawowy pakiet programów (Jedynka, Dwójka, Trójka, Polonia i TVP Kultura) tym klientom, którzy opłacają abonament RTV, albo będą musieli sami płacić telewizji 1,5 zł od gniazdka.

Operatorzy odrzucili żądania TVP, bo oznaczają one dla nich zmniejszenie wpływów. Nie chcą też w imieniu TVP weryfikować, kto w Polsce płaci abonament, a kto nie. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej reprezentująca około 120 operatorów początkowo wezwała do bojkotu TVP Kultura. Teraz rozmowy mają być wznowione.

I o co tyle krzyku było? o 816-2900 widzów? :) Nie wiem jak Wy, ale ja uważam że płacenie abonamentu to idiotyzm. I tak reklamy w TVP1 i TVP2 ciągna się w nieskończoność, fakt że trwają krócej niż TVN i Polsat ale za to TVN i Polsat mają o wiele ciekawszą ramówkę filmową.

Zamiast tego TVP Kultura na ktore poszło 26 mln złotych wolałbym TVP Sport gdzie transmitowane byłoby nie tylko mecze ale szersze relacje z innych dziedzin sportu. Może wreszcie by się skończyło tak jak na TVP3 Regionalna relacji z jakiś zawodów w mniej znanej dyscyplinie (nie tyle co znanej ale popularnej) trwała UWAGA: 1min 03s. Dodam że były to międzynarodowe zawody i oto co TVP im poświeciło, a uważam że to byłby bardziej oglądany kanał niż TVP Kultura która okazała się wielkim NIEWYPAŁEM :!:

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: [dyskusja] TVP Kultura
PostNapisane: So sie 13, 2005 9:20 pm 
Zaczyna działać
Zaczyna działać

Widzisz - ładnie wpisujesz się w zarys typowego polskiego widza - więcej sportu, mniej reklam, ciekawe programy widzisz na tvn i polsacie.
Jak by nie było tvp kultura nie była przewidywana na masówke, ale nie wiadomo czemu chcieli, żeby masy ich oglądały. Program mieli naprawde dobry (gdzie można indziej spotkać ambitną czeską komedie starszą niż pół roku w czasie 20:00-21:30 ?). To po prostu nie był program dla każdego jednego, który siądzie na 5 min. przed tv i pozmiania kanały, aż znajdzie coś ciekawego i nie wiem, czego się od niego spodziewali - popularny nie miał prawa zostać...
Ale takie programy przydają się - powinni utrzymać przynajmniej jeden taki - nawet deficytowy, sponsorowany przez inne masówki... - warto.

(ładny troll mi wyszedł? - możecie na mnie teraz naskoczyć ;) )

PostNapisane: So sie 13, 2005 9:32 pm 
Działa
Działa

Możliwe że jestem typowym widzem. Ale nie uważam że mniej reklam bo Ci ludzie na tym zarabiają tak jak my na WWW :wink: ale chodzi mi oto że przeznaczyli 26 milionów złotych z abonamentu który płacimy na kanał który ogląda 816-2900 osób. Sorry, ale uważam ze śmiesznie im to wyszło, mimo zaczętej kampanii reklamowej na 3 miesiące wcześniej. Taki kanał powinien być? Dla ok. 3000 widzów? za 26 mln dla 3000 widzów to ja bym im podziękował za to. Dlaczego sport? Obecnie młodych to bardziej interesuje i na reklamach w czasie transmisji meczy czy innych dyscyplin sportowych mogliby zarobić majątek. Dodam, że reklama w TVP w przerwie meczu za spot reklamowy do 45 sekund wynosi 2,5mln złotych, a owych reklam w czasie jednego meczu emitują 7-8. Dlatego uważam, że i tak nie pobiją Discovery czy NationalGeographic ale TVP Sport który transmitowałby mniejsze i większe wydarzenia sportowe ze wszystkich dyscyplin sportowych byłby lepszym rozwiązaniem, gdyż EuroSport też ogranicza się tylko do Ważnych i SuperWaznych zawodow i retransmisji.

PostNapisane: So sie 13, 2005 9:54 pm 
Zaczyna działać
Zaczyna działać

Cytuj:
Ważnych i SuperWaznych zawodow i retransmisji

Takich jak snooker i curling? (jedyne sporty jakie oglądam - można spotkać na eurosporcie od dłuższego czasu prawie pełne transmisje na żywo z ważniejszych spotkań)

Każdy ogląda co lubi, a ja w tej chwili nie oglądam praktyczne nic, bo jakoś nie widze nic sensownego w programie od dobrych kilku lat... (no dobra - są fajne filmy - zwykle w paśmie 00:30-02:00 :/ ) Ostatnie co zobaczyłem ciekawego, to Przystanek Alaska (w cudownym paśmie przed 15:00 - dobrze, że są wakacje). Do telewizji jak widać pałam antypatią, ale tak już naprawde są tylko super-nowe-rozgrywki-i-sensacje przeplatane 10 razy reklamami.
Nie puszczają nic, co naprawde chciałbym zobaczyć.
Tak - wiem, że jestem w naprawde mniejszej mniejszości, ale czemu nie mam mieć ciekawego programu dla siebie, jeśli mam w kablówce ~30 kanałów, które jednak ktoś ogląda?
Narazie posiłkuje się sieciami p2p jeśli chce coś konkretnego - już nie licze, że się doczekam w tvp, albo innych sensacjo-tv :/

PostNapisane: N sie 14, 2005 7:33 am 
Działa
Działa

Cytuj:
Takich jak snooker i curling? (jedyne sporty jakie oglądam - można spotkać na eurosporcie od dłuższego czasu prawie pełne transmisje na żywo z ważniejszych spotkań)

Fakt, że teraz EuroSport to głównie bilard, ale zdarzają się formuła 1 i motocross co mnie irytuje że oni mają tylko kilka sportów! A ja niestety na EuroSporcie nie znalazłem Ż.A.D.N.E.G.O Sportu jak go oglądam ten kanał, który by mnie interesował. Dlatego wolałem żeby powstało TVP Sport, które poświeciło by innym sportom trochę więcej niż TVP3 1 minute 3 sekundy!

Co do 30 kanałów, nie przejmuj się ja mam 150 i nie mam co oglądać :) od czasu do czasu trafia się w TVN jakiś ciekawy film tygodnia :) A tak to tylko p2p :)

PostNapisane: Pn sie 15, 2005 4:19 pm 
Przelotem
Przelotem

EuroSport poświęca nieraz nawet całe dnie na jeden rodzaj sportu. W weekendy mnie to cieszy, bo zazwyczaj jest MotoGP, a jeśli go nie ma to nie oglądam. Być może na EuroSport 2 coś jest innego, ale niestety nie odbieram tego kanału...

Ogólnie to kanałów TVP praktycznie w ogóle nie oglądam. Za to najwięcej TVN24, a dla rozrywki Extreme Sports oraz TVN Turbo.

PS
Zauważyliście, że wzbogacono ekrany naszych telewizorów beznadziejnymi znaczkami? Już raz to szumnie wprowadzano, tylko do nikogo nie dociera, że to nie działa. Mało tego, to nawet zachęca dzieci do oglądania tego co zabronione. Na przekór wszystkim.

PostNapisane: Pn sie 15, 2005 8:39 pm 
Działa
Działa

Te znaczki wprowadzono nie dla dzieci lecz dla rodziców aby wiedzieli które filmy/programy zostały uznane przez jakieś tam stowarzyszenie za zbyt brutalne lub o nieodpowiedniej tematyce dla dzieci poniżej 16 lat. :) To jest dla Ciebie, a dzieci i tak to oglądają bo w sumie we obecnych czasach przemoc jest rzeczą normalną o której czyta się w Internecie a słyszy w wiadomościach w TV, więc filmy takie raczej już nie budzą wśród rodziców pewnego rodzaju wzburzenia i i tak pozwalaja swoim dzieciom je oglądać.

Niestety również nie odbieram kanału EuroSport2 i to co napisałeś potwierdzam, że EuroSport cale dnie np. poświeca na Snookera czy MotoGP co niestety ale mnie wkurza, bo lubie wogóle inne dyscypliny sportu o których raz dziennie albo raz na dwa dni mogliby dać trochę wiadomości, urywków no tam z godzinę i byłbym im wdzięczny. Przedstawiliby mi wyniki i byłbym szczęśliwy. Ale niestety jestem zdany na docierania przez onet.pl i przez znajomych do wyników i relacji z tej dyscypliny. Dlatego zastanawiam się dlaczego TVP zainwestowało w program Kultura, który okazał się totalnym nie wypałem, a nie w TVP Sport, który napewno miałby o wiele większą oglądalność. Również oglądam TVN24 i TVN Turbo choć to drugie rzadziej ale lubie to że TVN podchodzi profesjonalnie do sprawy i nie daje tak jak TVP 30 sekund transmisji tylko trochę więcej.

PostNapisane: Wt sie 16, 2005 5:57 pm 
Przelotem
Przelotem

Transmisje w TVP to całkowita klapa. Ostatnio "transmitowali" (tak było ogłaszane) Speedway GP ze Skandynawii i zaczęli trasmisję od 4 biegu, do czego już przywykłem, ale odziwo nie przeskakiwali o 2 biegi co się czesto zdarza. Może coś idzie ku lepszemu?

TVP Sport byłoby strzałem w dziesiątkę, ale widocznie myślą inaczej... A szkoda.i

PostNapisane: Wt sie 16, 2005 6:12 pm 
Działa
Działa

Dlaczego mnie to nie dziwi?:) Bo doskonale znam relacje TVP z różnych miejsc :) Mogą ją tylko pochwalić tak samo jak TVN za relacje przekazywane podczas choroby Jana Pawła II. Ale obecnie wrócili do amatorszczyznu.

Również uważam, że TVP Sport przyniósłby lepszy efekt niż TVP Kultura.

PostNapisane: Śr sie 17, 2005 8:50 pm 
Przelotem
Przelotem

To może im to zasugerujemy? ;)

PostNapisane: Cz sie 18, 2005 8:29 am 
Działa
Działa

Ja bardzo chętnie tylko powiedz mi "jak"?:) W końcu wolę Sport niż Kulture :)

PostNapisane: Cz sie 18, 2005 1:16 pm 
Działa
Działa

A ja TV nie oglądam właściwie wogóle... Po co mam internet ;). Jak już coś to Discavery, Nation Geographic i Animal Planet ;). Reszta program nie przentuje nic ciekawego. Aa zapomniałem o CNN i BBC...

GIT/GCS d-- s: a--- C++++>$ UL+++@ P L E W+++ N+++ o+ K- w++++ O !M !V PS++ PE Y+ PGP++ t+
5++ X+++ R+ tv++ b++++ DI D+ G e- h! r y
END GEEK CODE BLOCK

Strefa czasowa: UTC + 1