• › Witaj Gościu
  • Jesteś niezalogowany (
  • Zaloguj 
  •  lub  

Logo

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Naloty policji - ciąg dalszy
PostNapisane: N maja 08, 2005 1:47 pm 
Nowy
Nowy

Nefro -> znasz chyba linuksa atylko z opowiści swoich kolegów. Całkowicie nie masz racji. Dla zwykłego użytkownika są wszystkie potrzebne programy i sa zazwyczaj darmowe. Stabilność to podstawa. a Microsoft Office chodzi na linuksie więc nie rozumiem twojego argumentu :]

Zobacz profil Wyślij e-mail  

PostNapisane: N maja 08, 2005 2:12 pm 
Nowy
Nowy

Wiesz mam Konoppix'a i Mandrake i powiem ci ze poza podstawowym oprogramowanie to nie ma takiego nic rewelacyjnego czego nie ma windows XP. Są oczywisce róznice w środowiku graficznym, ale to polega na różnicy pomiędzy dwoma platformami. A wiesz - wiem ze są odpowiednie kompilacje programów pod Linuxa ale mało widze takich. Wiem ze miałbym porblemy z dostaniem np Macromedia Flash MX pod Linuksa, chyba ze mam duzo kasy - to tak... mozna zawsze zamówic u producenta.

Ja nie jestem wrogiem linuksa - podoba mi sie, ale za mało jeszcze jest dostępnego oprogramowania pod takie systemy np. komunikator Tlen.pl - nie widziałem kompilacji pod linuksa.

A co do stalilości - nie narzekam na stabilnosc windowsa XP (dawno juz nie musiałem użyc przycisku reset)

PostNapisane: Śr maja 11, 2005 9:10 pm 
Przelotem
Przelotem

Cóż, jeżeli info o oprogramowaniu czerpiesz z newsów/gazet/czasopism, to to rzeczywiście tak wygląda. Ale jeżeli przejrzałbyś sobie np. pakiety debiana, to tam są wszystkie rodzaje oprpgramowania, jakie znam. Jest FlashMX pod Linuxa, wcale nie trzeba go zamawiać, Macromedia oparła go na GTK i działa bardzo przyzwoicie. Natomiast, nie dostaniesz go w żadnym sklepie, poniewać Linuxowcy używają darmowego oproramowania (zazwyczaj), czyli wybierają jeden z dwóch bodajże pakietów na Linuxa. Różnica w funkcjonalności - niewielka (zapisuje do swf i pozwala zrobić wszystko to, o czym wie średnio-zaawansowany użytkownik Flasha). Różnica w cenie - kilka tysięcy USD... Jeżeli naprawdę potrzebujesz czegoś, co naprawdę jest tylko na winszajs, to robisz sobie WINE i najprawdopodobniej aplikacja ruszy.

Cytuj:
powiem ci ze poza podstawowym oprogramowanie to nie ma takiego nic rewelacyjnego czego nie ma windows XP

Z tego zdania wynika, że w XP nie ma podstawowego oprogramowania... OK, wiem o co ci chodzi - ale widzisz, podstawowe oprogramowanie w np. KDE ma funkcjonalnośc nieporównywalna do anaogicznego w winszajsie. Jako przykład przytoczę tutaj przeźroczysty dostęp do zasobów - w dowolnym programie pod KDE możesz otworzyć plik na dowolnym zdalnym serwerze, otworzyć plik, który jest w archiwum bez dekompresowania go, otworzyć plik, który jest w archiwum na serwerze itp itd i program nie musi się sam parać obsługą ponad 200 protokołów. A jeżeli pojawi się nowy protokół, to zostanie zaimplementowany i jednoczeście wszystkie aplikacje zaczną go obsługiwać. Poza tym, jezeli jesteś przyzwyczajony do fontann i fajerwerków, to KDE może być dużo-bardziej-fajerwerkowe niż XP, albo (jeżeli stwierdzisz, że nie warto na to marnować cykli procesora), może wygladać jak win3.11...

Czym innym jest obecność programu, czym innym obecność funkcjonalności!! Nie ma programu Tlen.pl na Linuxa, ale jest obsługa systemu komunikacji Tlen.pl, tyle, że pod inną nazwą! Komunikator Kadu i/lub GaduGadu2 (nie pamiętam) obsługują zarówno protokoły GG (łącznie z rozmowami głosowymi i transferem obrazków) jak i Tlen.pl.

Jeżeli chodzi o stabilność, to XP jest całkowicie losowy. Niektórzy moi znajomi używaja go bezproblemowo, u innych system wali się tuż po instalacji (wszędzie sprzęt jest sprawny). Po prosru ten system nie radzi sobie z obsługa za słabych/za mocnych maszyn. Nadaje się tylko na pewien przedział kompów. Jeżeli chodzi o Linuxa, to środowisko graficzne (może nie wypasione, ale w pełni funkcjonane - fluxbox) zapewnia juz maszyna 486 z 16MB ramu... Ja uruchomiłem wszystkie fajerwerki KDE na Pentium 200, 96MB ramu i maszyna chodzi (w rozumieniu normalnym) powoli (ja jestem do tego przyzwyczajony i dla mnie to nie jest powoli), ale nei towarzyszą temu dźwięki zarzynania dysku, a system się nawet nie zająknie (dla porównania - winXP pada! przy połowę mniejszym obziążeniu).

Linux - system do rozrywki czy do pracy? Definicja systemu operacyjnego jest inna przy winszajsie a inna przy Linuxie. W przypadku winszajsu ja rozumiem prze to pakiet microshitu (winXP+officeXP+IE6+WMP). W przypadku Linuxa.... Linux jako taki to właściwie sam Kernel. Należałoby wymienić dystrybucję. Ale! skoro można przenosic pakiety między dystrybucjami, to może weźmy pod uwage wszystkie (!) dostępne programy. W takim świetle, nawet jeżeli doliczymy windowsowi wszystkie gry, które pod nim działaja, system ten wypada słabo (oczywiście dla linuxa liczymy gry windowsowe, które można uruchomić na WINE).

O-- M V- PS PE Y PGP- t+ 5 X+ R tv b+ DI- D--
G e h! !r y-
------END GEEK CODE BLOCK------

PostNapisane: Pn maja 23, 2005 8:40 am 
Nowy
Nowy

HA! Dawno mnie tu nie było :) A teraz do rzeczy:

Ja się generalnie zgadzam z wixorem - Linux rządzi i wymiata.

Nefro, jeżeli miałeś do czynienia z Mandrake'm i Knoppix'em to w sumie nie widziałeś Linuxa. To są dość specyficzne dystrybucje... Prawdziwy power tego systemu możesz poznać dopiero po postawieniu Debiana/Slacka/Gentoo i odpowiedniej konfiguracji. I nie mów mi, że nie ma nic rewelacyjnego, czego nie ma na winxp, bo bardzo wiele programów OS (niektóre są już standardami w dziedzinie oprogramowania) powstaje właśnie na Unixowce, a na Wina tylko "przy okazji". No.

PostNapisane: Pn maja 23, 2005 1:53 pm 
Nowy
Nowy

Tylko zastanawia mnie, co mi da zinstalowanie takiego bardziej zaawansowanego system jakie sa podobno systemy operacyjne oparte na jadze linuksa. W czym bede mógl szukac nowych rozwiazan, i co da mi wieksze mozliwosci?

PostNapisane: Pn maja 23, 2005 6:02 pm 
Nowy
Nowy

Instalowanie "bardziej zaawansowanego systemu" pozwoli Ci znacznie lepiej dopasować go do własnych potrzeb. Mandrake w swoich złożeniach ma działać od razu po instalacji, natomiast taki Gentoo jest w pełni kompilowany na maszynie użytkownika, co pozwala w pełni docenić jego potencjał. Po prostu pełna optymalizacja. Nie chodzi tu nawet o ilość i jakość oprogramowania, ale o to, jak ten system działa. W końcu od czego jest WINE :wink: .

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1