• › Witaj Gościu
  • Jesteś niezalogowany (
  • Zaloguj 
  •  lub  

Logo

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Nauka PHP
PostNapisane: Śr paź 20, 2010 8:46 pm 

Cześć, właśnie dzisiaj ruszyłem swoją książkę do PHP "PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty. Wydanie trzecie" i mówię wam, że idzie mi to jak krew z nosa, ale bardzo mi zależy na nauczeniu się! Teraz bardzo dobrze operuję XHTML i CSS, ale dobrze wiem, że to się ma nijak do PHP ; q. Zacząłem się tym interesować, bo mam ochotę na napisanie własnego, większego systemu! Na razie moim priorytetem jest stworzenie Panelu aukcji allegro. Będzie to tworzyło tabelkę użytkownikowi do pozostałych aukcji, czy stworzy galerię do wstawienia na aukcję. Wiem, że do tego będzie mi też potrzebne zaznajomienie się z WebAPI, na razie nie mam o tym żadnego pojęcia :? . Ile wam zajęło opanowanie PHP na takim poziomie, by bezproblemowo korzystać z zasobów tego języka ? Może mielibyście dla mnie jakieś podpowiedzi ? ; p

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Nauka PHP
PostNapisane: Śr paź 20, 2010 9:57 pm 
Administrator

Ciężko odpowiedzieć na takie pytanie, to jest trochę tak jakby odpowiedzieć na to ile czasu zajęła komuś nauka chodzenia. To przychodzi samo, trzeba się uczyć, rozwijać. Same technologie też są w ciągłym rozwoju. Uczysz się cały czas. Tak jak z chodzeniem, zanim staniesz do pionu to podnosisz głowę, siadasz, raczkujesz, chodzisz przy meblach, chodzisz sam, biegasz, skaczesz. Najpierw się musisz poobijać...

Zaczynasz od podstaw i idziesz kolejno, książki zazwyczaj są dobrze ułożone, od podstaw w górę.

Nie zawracaj sobie głowy dużymi systemami tylko przerabiaj małe rozwiązania. Każdy wielki projekt składa się z wielu małych rozwiązań.

Wątpię żeby do poprawnego projektowania starczyło przerobienie jednej książki, to zbyt wielki świat żeby go zmieścić w książce.

Składni nauczyć się stosunkowo gładko. Najważniejsze jest nauczenie się logiki programowania, wydajności, wzorców jeśli się nauczysz logiki programowania to będziesz mógł pisać programy w wielu językach gdyż reguły są w zasadzie identyczne.

No i jeszcze trzeba pamiętać że każdy różnie przyswaja wiedzę, jeden wolniej inny szybciej a jeszcze inny wcale.

Najlepsza ze znanych mi metod nauki to metoda szukania rozwiązań dla innych :) Ja najwięcej skorzystałem gdy udzielałem odpowiedzi na forach. Najczęściej nie znałem odpowiedzi na wiele pytań zadanych przez innych. Szukałem ich w książkach, helpie, necie itp. i odpowiadałem. Pytający się, podziwiali nieraz zasób mojej wiedzy (nie powiem że mnie to nie satysfakcjonowało ), nie wiedzieli jednak że w chwili zadawania pytania często byłem tak samo „głupi” w danym problemie jak oni. I przestawałem być głupi jak odpowiedziałem im i … sobie. Dużo wygrałem, bo dla każdego rozwiązałem po jednym lub po kilka problemów a dla siebie setki a może i tysiące. Wyszedłem lepiej :)

Tak, uczyć innych to najlepsza szkoła dla siebie. Korzystniej jest szukać odpowiedzi niż zadawać pytania.

PostNapisane: Cz paź 21, 2010 4:20 pm 

Wiesz, bardzo mi zależy na nauczeniu się PHP, ale jak patrze tak nawet na najprostszy skrypt formularza kontaktowego, to mało z tego rozumie i się zniechęcam, bo dochodzę do wniosku, że nie dam rady. Nie od razu Rzym zbudowano, więc nie można mi się poddawać. Nawet żeby zacząć coś pisać muszę najpierw coś zrozumieć. Masz jakąś książkę dla takiego początkującego jak ja? :D Bo i tak się nie poddam xq Tym bardziej, że XHTML i CSS już umiem, czas się rozwijać! :D

PostNapisane: Śr lis 03, 2010 8:26 pm 

Ta książka, którą masz jest bardzo dobra. Sam się z niej uczyłem nie mając pojęcia o PHP. Najważniejsze to nie czytać jej 'po łebkach' i samemu wykonywać ćwiczenia tam zawarte, próbować robić swoje modyfikacje. To naprawdę pomaga.

PostNapisane: Wt lis 23, 2010 12:13 pm 

Najwięcej nauczyłem się sam analizując gotowe skrypy oraz czytając oficjalny tutorial :).

Strefa czasowa: UTC + 1