Adobe Creative Suite 5.5

Grzegorz Rg, 2011-05-26 14:32:20

Adobe Creative Suite 5.5
Za nami premiera najnowszej wersji pakietu popularnych programów od Adobe, takich jak Photoshop, Dreamweaver czy Flash. W tym wpisie chciałbym omówić kilka nowych, najważniejszych nowości wokół których koncentruje się CS5.5 i być może pomóc Wam w podjęciu decyzji o upgrade.

Ogólnie rzecz biorąc, 5.5 należałoby zakwalifikować jako dodatek bardziej przydatny dla developerów, ponieważ w mojej ocenie największe i najciekawsze zmiany dotyczą narzędzi związanych z kodowaniem. Ponadto, CS5.5 to wydanie skoncentrowane na literce M jak Mobile. Wiele ciekawych udogodnień dotyczy właśnie rozwiązań na platformy mobilne, telefony komórkowe, palmtopy oraz, rzecz jasna – hit ostatnich miesięcy – tablety. Pod tym kątem usprawniono między innymi Dreamweaver’a, Flash Buildera, czy narzędzia dedykowane Adobe Publishing Suite. Nowe wydania to formalnie płatny upgrade, który posiada także wersję pudełkową.


 

Czy aktualizować? Wydaje mi się, że warto tu odpowiedzieć sobie na jendo kluczowe pytanie: Czy Twoja działalność jest skoncentrowana wokół platform mobilnych, bądź będzie w ciągu najbliższego roku? Jeśli odpowiedź brzmi "tak", chyba warto, ponieważ w Dreamweaverze mamy zintegrowany framework jQuery Mobile oraz PhoneGap, który umożliwia publikowanie do natywnego formatu aplikacji iOS oraz Android, Flash został również rozszerzony o dodatkowe opcje tworzenia contentu na platformy mobilne Apple oraz Android. Z kolei programy takie jak Photoshop czy Illustrator nie zmieniły się praktycznie wcale, jeśli nie tworzysz na platformy mobilne, raczej odpuść sobie CS5.5.


 

Być może ciekawsze od samych nowych funkcji programów są inne informacje ujawnione przy okazji CS5.5, z których najważniejsze to:

Nastąpiły zmiany w możliwościach nabycia pakietu CS 5.5. Adobe wprowadziło rozwiązanie dla osób, które rozwijają swoją firmę i nie mają dostatecznej płynności finansowej aby zakupić cały pakiet, lub realizują projekty okazjinalnie. Właśnie dla nich przygotowano model subskrypcyjny, w ramach którego możemy kupić oprogramowanie co do zasady w dwóch wariantach:

 

 • Za cenę ok 5% wartości produktu miesięcznie, przy zobowiązaniu na 12 miesięcy
 • Za cenę ok 7.5% wartości produktu miesięcznie, bez zobowiązań

Pakiety w modelu subskrypcyjnym dostępne są w Adobe Store na razie w wersjach anglojęzycznych.

Istotna kwestia jest też związana z upgrade do nowej wersji. Co do zasady Adobe zezwala na upgrade maksymalnie 3 wersje wstecz, zatem powstawało pytanie, czy w zw. z wydaniem wersji połówkowej, można będzie upgrade’ować również z CS2 czy już z CS3. Adobe pozytywnie rozwiązało tą kwestię zezwalając na upgrade od CS2.

I jeszcze jedna ważna informacja, Adobe zmieniło odrobinę cykl życia kolejnych odsłon Creative Suite. Dotychczas było to ok. 18 miesięcy, teraz nowe wersje oprogramowania będą ukazywać się co ok. 2 lata, co znaczy, że premiery CS6 możemy spodziewać się w okolicach maja przyszłego roku.
 

 

W kolejnych postach postaram się dokładniej opisać zmiany w samych programach jak Dreamweaver, Flash, Flash Builder oraz Flash Catalyst. Informacje i szkolenia z oprogramowania Adobe możecie też znaleźć na http://www.eduweb.pl


 

Serdecznie pozdrawiam,
Grzegorz Róg

Ocena 2.48/5 (49.66%) (764 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.