Frameworki PHP - krótkie porównanie

Igor Sawczuk, 2011-03-16 19:30:15

Frameworki PHP - krótkie porównanie
Najpopularniejsze PHP frameworki. ZendFramework oraz CakePHP (plus CodeIgniter). Krótkie porównanie.

Pisząc aplikacje web w PHP coraz częściej korzystamy z frameworków. Najpopularniejsze to ZendFramework oraz CakePHP. Wspomnę również o moim ulubionym CodeIgniter.

Czym jest MVC?

Model View Controller (http://pl.wikipedia.org/wiki/Model-View-Controller) Jest to schemat myślenia i sposób tworzenia oprogramowania, w którym oddzielamy warstwę widoku od warstwy danych. Wszystko po to by programiści mogli pracować niezależnie od grafików przy tworzeniu web aplikacji. Często się zdarza, że strona zmienia swój wygląd, jednak dosyć rzadko się zdarza, że trzeba pisać od nowa mechanizmy wyciągania postów z bazy danych.

 

Za ZendFramework stoi Zend, firma która dyktuje kierunki rozwoju PHP. ZendFramework wygrywa ilością oraz kompleksowością dostępnych komponentów. Wielką zaletą ZF jest to, że można wykorzystywać tylko niektóre,wybrane komponenty, tak jak by to był zbiór osobnych bibliotek. Dzięki temu pisząc w CodeIgniter bez problemu mogłem skorzystać z komponentów ZF.

 

CakePHP reklamuje się jako “rapid development framework for PHP”. Pozwala on na ułatwienie wiele czynności wyłącznie ustawiając konfigurację zamiast programowania. Wadą CakePHP jest to, że ma zupełnie nie czytelną dokumentację. Natomiast pozwala na konfigurację oraz zarządzanie środowiskami produkcyjnym i deweloperskim. Bardzo przydatne, gdy piszesz profesjonalne aplikacje.

 

CodeIgniter wygrywa zdecydowanie pod względem przejrzystości dokumentacji oraz pod względem szybkości rozpoczęcia pracy. Na początku Zero konfiguracji. Ściągasz i się bawisz.

 

Krótkie podsumowanie, krótkiego tekstu:

 • CodeIgniter jest dobry na sam początek zabawy z frameworkami MVC.
 • CakePHP jest odpowiedni dla developerów wymagających jednolitej i restrykcyjnej konwencji MVC.
 • ZendFramework jest odpowiedni jeśli chcesz budować ogromne aplikacje webowe, posiadając zarazem pełną kontrolę nad aplikacją.

 

Linki:

http://zend-framework.pl/  - Polska społeczność ZendFramework

http://www.php.rk.edu.pl/w/p/kurs-ci/  -  Kurs CodeIgniter po Polsku

http://forum.cakephp.org.pl/ - polskie Forum o CakePHP (bardzo młode)

Ocena 2.51/5 (50.24%) (762 głosów)

Komentarze:


 • Dodał: Jacek Pluta data: 2011-03-17
  Dobry wpis, ale brakuje linków :)

 • Dodał: Gość data: 2011-03-17
  Frameworki PHP i ani słowa o symfony?
 • Symfiony?
  Dodał: Thomas data: 2011-03-17
  j.w. zdecydowanie brakuje wzmianki o symfony.

 • Dodał: Igor Sawczuk data: 2011-03-17
  Dzięki za komentarze.
  Symfony będzie w odzielnnym poście, obiecuje ;)
 • Symfony2
  Dodał: Gość data: 2011-03-19
  Mam nadzieję, że do kolejnego postu wyjdzie już stabilna wersja Symfony2 będzie on właśnie o niej.

 • Dodał: Gość data: 2011-03-21
  brakuje też, wzmianki nt wydajności, bo stworzyć serwis z niską oglądalnością mozna stworzyć w zasadzie w każdym framework'u (zależnie od osobistych upodobań) ale przy serwisie który ma powiedzmy dziennie 50k-100k i więcej uu to wybór framework'a może mieć bardzo duże znaczenie.
 • Yii tam
  Dodał: Gość data: 2011-03-22
  Przydało by się też nadmienić o ciągle zyskującym na popularności Yii Frameworku - niezywkle elastycznym spadkobiercy frameworka Prado.
 • to było porównanie
  Dodał: Gość data: 2011-05-10
  ten wpis nie oprócz tego że być może komuś mówi że na rynku są 3 ww frameworki nie mówi nic. Najlepszy jest opis CodeInteger który zmieścił się w 2 zdaniach. Gratuluje.

 • Dodał: Gość data: 2011-05-16
  A Yii?


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.