Apple już dziękujemy

Grzegorz Rg, 2010-05-10 01:39:49

Apple już dziękujemy
Apple i Adobe zachowują się jak skłóceni rodzice, gdzie mama kaprysi i nie chce spać z tatą w jednym łóżku. Z tego związku powstało wiele kochających dzieci - użytkowników - wiernych obojgu. Ale mama chyba nie zdaje sobie sprawy, że od miłości do nienawiści często tylko niewielki krok, a dzieci mają ograniczone zasoby cierpliwości, bo nie wszystko można rodzicom wybaczyć...

Apple publikuje nowe SDK 4.0 do iPhone'a, które, ogólnie mówiąc, sprawi że niemożliwa stanie się dystrybucja Flashowych aplikacji na iPhona. Tym samym w zasadzie jeden z głównych ficzerów Flasha CS5 staje się... bezużyteczny. Oczywiście zostanie on jako funkcja programu, Adobe liczy również, że Apple zmieni swoją politykę lub też uda się powalczyć na gruncie prawnym o możliwość korzystania z dobrodziejstw eksportu swf i AIR do natywnego formatu iPhone.
 

Mi samemu szczerze mówiąc trudno wyjść ze zdziwienia. Oczywistym jest, że dopóki Apple Store funkcjonuje w takiej formie, a nie wygląda na to, że coś zmieni się w tej materii - Flasha na iPhony nigdy nie będzie. Jednak pozbawianie możliwości konwersji na format iPhone'a wydaje mi się niezrozumiałe - takie pliki musiałyby bowiem i tak przechodzić przez Apple Store a to może oznaczać dla Apple tylko więcej aplikacji = większy dochód. Niezbadane są jednak strategie biznesowe.

To nie pierwszy, moim zdaniem, strzał w kolano Apple. O innych możecie poczytać tutaj: http://www.wired.com/gadgetlab/2010/05/5-suggestions-apple/ Doceniam charyzmę Steve'a Jobs'a, jednak niedaleko tutaj, jak widać, do zwykłej bufonady.

Na marginesie... Ostatnio na konferencji, na którą zaprosiło mnie Adobe do Monachium, dyskutowaliśmy z przedstawicielami Apple przyszłość flashowej platformy. Byli bardzo życzliwi, zdawali sobie bowiem sprawę, że wszyscy, którzy uczestniczyli w spotkaniu pracują na Mac'ach. Wygląda na to, że na tą klientelę Apple dłużej nie powinno liczyć... Szczerze mówiąc, trudno mi znaleźć właściwe słowa, powtórzę zatem za Lee Brimelow (http://theflashblog.com/): Go screw yourself Apple.

Ocena 2.51/5 (50.23%) (383 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.