Nowy cennik home.pl – nowa rzeczywistość rynku hurtowego domen

Andrzej Bartosiewicz, 2010-04-06 09:51:59

Nowy cennik home.pl – nowa rzeczywistość rynku hurtowego domen
Opublikowany w minionym tygodniu nowy cennik Home.pl pokazuje zmianę nastawienia firmy Home co do poszczególnych segmentów klientów. Nowy cennik jest generalnie odpowiedzią na zmiany rynku oraz konkurencji na tym rynku, a także próbą zagospodarowania pewnej niszy rynkowej. Można powiedzieć, że "lepiej późno niż wcale".

 Cennik domen .pl z oferty Home

 
Liczba domen - Cena przedłużenia
od 1 do 5 domen - 99 zł netto
od 6 do 10 domen - 89 zł netto
od 11 do 20 domen - 79 zł netto 
od 21 domen do 50 domen - 69 zł netto
od 51 do 100 domen - 59 zł netto
powyżej 100 domen - 49 zł netto
 
Dotychczas Home pozycjonował siebie jako firmę oferującą profesjonalny hosting zarówno dla podmiotów z małymi oczekiwaniami, jak i większych firm potrzebujących rozbudowanych usług hostingowych. Elementem pozyskania klienta były i są tanie rejestracje domen zarówno .PL jak i globalnych. Tania rejestracja domen w ofercie Home, jak również innych „tuzów” rynku, takich jak chociażby nazwa.pl czy AZ.pl, była od zawsze magnesem przyciągającym klienta. 
 
Generalnie klienci hostingowo-domenowi dzielą się na dwie zasadnicze grupy:
 
 1. firmy lub osoby fizyczne, dla których domena jest adresem pod którym prowadzi się biznes lub chociażby prywatnego bloga,
 2. klienci hurtowi dla których sama nazwa domenowa jest istotą biznesu, a nie kontent na stronie.
 
Dla podmiotów z grupy pierwszej domena jest tylko częścią usługi. Dla takich osób znacznie ważniejszy jest chociażby kontent czy wsparcie technologiczne (np. dla sklepu internetowego), a koszt utrzymania domeny jest niewielki w porównaniu z kosztem utrzymania pozostałej infrastruktury (hosting, łącza internetowe, oprogramowanie itd.).
 
Podmioty z grupy drugiej nie inwestują w takie usługi jak hosting, kolokacja czy kontent. Celem biznesu jest pozyskiwanie i sprzedaż domen a kosztem utrzymanie domeny. Oczywistym jest, że podmioty takie będą szukały pośredników oferujących najtańsze usługi rejestracji i przedłużania (utrzymania) domen przy pewnym poziomie bezpieczeństwa. Da takiego klienta marża płacona na pojedynczej domenie jest bardzo istotnym czynnikiem wyboru pośrednika u którego te domeny będą utrzymywane. 
 
Nowa oferta Home jest odpowiedzią na obecny kształt rynku. Klienci detaliczni będą cenili chociażby profesjonalny hosting Home i będą gotowi zapłacić za domenę marżę w postaci 59 zł netto, ponieważ dla nich istotniejsza niż cena jest infrastruktura zapewniana przez Home. Klient z dziesiątkami czy setkami domen nie będzie zainteresowany usługami dodatkowymi Home, a jedynie stabilnym i bezpiecznym „przechowywaniem” swoich domen.
 
Można się spodziewać, że Home przeprowadził analizy, z których wynikają takie a nie inne progi cenowe uzależnione od pewnych przedziałów ilości obsługiwanych domen. Najważniejsze są dwa progi tj. próg do 5 domen, skupiający zapewne większość obecnych klientów oraz próg powyżej 100 domen. Mogę się domyślać, że Home takim ruchem cenowym będzie chciał przyciągnąć do siebie średnich (powyżej 100 domen) i dużych (powyżej 1000 domen) inwestorów domenowych.
 
Osobiście uważam, że dla małych inwestorów, posiadających kilkadziesiąt domen, miejsca w Home przy obecnym cenniku nie ma. Z drugiej strony dla osób mających duże portfele, marża 9 złotych na domenie, może być zbyt wysoka. Spodziewam się, że takie podmioty będą mogły negocjować indywidualne warunki finansowe. W każdej branży najwięksi inwestorzy negocjują warunki indywidualne, a marża 9 zł jest sygnałem, że negocjacje są możliwe. 
Ocena 2.69/5 (53.86%) (674 głosów)

Komentarze:


 • Dodał: Inwestor X data: 2010-04-06
  Trafne uwagi. I oczywiscie witamy w gronie inwestorów... :)
 • cennik na 1 kwietnia
  Dodał: Gość data: 2010-04-06
  Home dało niezłą plamę z tym cenikiem:

  Aktualizacja (2 kwietnia 2010):
  W odpowiedzi na liczne zapytania internautów informujemy, iż zmiana cennika domen ma charakter trwały, a jego publikacja w dniu 1 kwietnia nie była Prima Aprilisowym żartem.
  Zespół home.pl

  LOL

 • Dodał: Gość data: 2010-04-06
  Według mnie Home obniżył cenny domen bo konkurencja na nim to wymusiła, jest to krok w dobrym kierunku

  Ciekawsza jest sprawa top100.pl przekierowuje na home, czyżby ten ranking nie był na rękę dla Home?
 • strzelają sobie w kolano
  Dodał: Gość, data: 2010-04-07
  widać, że właściciele home popuścili pasa swoim pracownikom i sami zamiast pilnować biznesu bawią się po świecie (hiszpania, usa); a pracownicy nie mają pomysłu na biznes, zwłaszcza że netart goni bezlitośnie; więc, co pracownicy robią? chcą błysnąć wśród klienteli i obcinają ceny, pozbawiają tym firmę zysku - pewnie około 2 mln, cóż skoro ich stać :D

 • Dodał: Gość data: 2010-04-08
  netart goni bezlitosnie?? o czym ty mowisz czlowieku! netart - rejestruje na potege domeny na massmedia spolke corke i tym pompuje sobie statystyki - wszyscy o tym mowia a potem przekierowuje je na swoja gielde domen....ruch home to policzek dla netart bo byli znowu pierwsi....gwarantuje ze niedlugo netart opublikuje swoj nowy cennik bo zostali sami na placu boju z zaporowymi cenami...

 • Dodał: Andrzej Bartosiewicz data: 2010-04-09
  Zgadzam się, że publikacja 1 kwietnia i to przed świętami to niezbyt trafiony pomysł.

  Co do pilnowania biznesu przez właścicielim to nie chce mi się wierzyć, że takie działanie strategiczne było bez uzgodnienia w gronie właścicieli.

  Co do następnych kroków NetArt, to praktyka pokazuje, że cenniki największych się generalnie ujednolicają... To akurat nie jest charakterystyczne ani dla rynku polskiego ani branży domenowo-hostingowej. Tak jest zawsze jak produkty są podobne, a produkty home.pl i nazwa.pl dla większości klientów są bardzo podobne.
 • home
  Dodał: Gość data: 2010-04-28
  Faktycznie, dlo dużej grupy mid-userów oferta nie jest artrakcyjna.
 • konkurencja
  Dodał: Tomasz D. data: 2010-04-28
  A jakie ceny ma konkurencja firmy home i co ma w planach?
 • @ Tomasz D.
  Dodał: Jaro data: 2010-05-27
  To znaczy kto?


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.