Czym CeBIT 2010 nas zaskoczył?

Justyna Skorupska, 2010-03-10 20:12:32

Czym CeBIT 2010 nas zaskoczył?
Krótka refleksja po największych targach technologicznych w Europie - motto tegorocznych targów "Connected Worlds"

Przede wszystkim rozmach i sprawność organizacyjna powala na kolana.

 

Druga kwestia, to jak mówiło mi wielu gości, większy nacisk na nawiązywanie kontaktów biznesowych niż na zachwycanie się tzw. gadżetami technologicznymi, co jak najbardziej odzwierciedliło motto tegorocznych targów. Faktem jest, że prawie wszystkie rozmowy ukierunkowane były na możliwość znalezienia pola do współpracy pomiędzy przedstawicielami firm niż na samą technolgię i zachwycanie się tym, jaka jest fantastyczna.

 

Tematem numer jeden moich rozmów był oczywiście enterprise search, ale zaraz za nim social media monitoring. Świadomość ludzi biznesu w szczególności w branży IT (zazwyczaj zachwycamy się sami sobą:-)) o coraz większej wadze technologii wyszukiwawczych oraz, co szczególnie ważne, o monitorowaniu social media w internecie, jest naprawdę zadziwiająca - w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście.

 

Zauważalny jest wpływ kryzysu na koncepcje prowadzenia firm oraz wynikające z nich podejście do klienta. Firmy średnie i małe zazwyczaj specjalizują w danej dziedzinie jak np. CMSy, czy e-Lerning i współpracują z wieloma partnerami tworząc konsorcja do wykonywania projektów dla swoich klientów.  Według mnie jest to zdrowe podejście, świadczące o nastawieniu się na realizację długofalowej strategii - najważniejsze staje się dobro klienta i jego zadowolenie. Z drugiej strony mamy Wielkich, czyli integratorów i ogrome korporacje, które kochają same siebie, swoje tony procedur i właściwie nie ma szans u nich klient mniejszy niż inna korporacja, ale za to jest super profesjonalnie i piekielnie drogo, chociaż ostatnio pojawiają się przebłyski. W końcu kryzys dotknął wszystkich.

 

Reasumując  - idzie ku lepszemu, zarządzanie wartością klienta przestanie być "czarną magią" zarezerwowaną dla tych z najwyższym stopniem wtajemniczenia.

 

Jeżeli ciekawi Was tematyka social media monitoring lub zarządzanie wartością klienta, to chętnie poruszę te zagadnienia w kolejnych wpisach. 

 

 

 

 

Ocena 2.58/5 (51.5%) (553 głosów)

Komentarze:

 • dno
  Dodał: Gość10 data: 2010-03-10
  artykuł nic sobą nie reprezentuje... ogólna gadka o niczym :/
  Fakt faktem, że na targach zbyt wielu nowinek nie można było podziwiać...
 • Zaskakujące
  Dodał: Gość data: 2010-03-10
  Byłem na CeBit 2010 pierwszego dnia targów (wtorek) i jakoś trudno mi sobie wyobrazić mnie i mi podobnych by przyjechali sobie na pogawędki zamiast szukać kontaktów, wynajdywać produkty czy rozwiązania do zastosowania w praktyce.

  Generalnie jako "produktowiec" jednej z polskich firm byłem na targach ukierunkowany dość wąsko, ale sprawozdanie mógłbym napisać co najmniej kilkukrotnie treściwsze. Jak napisał przedmówca - pisanina o niczym. Osoba z przeciętnym talentem pisarskim zmajstruje taki tekst po przeczytaniu pierwszej z brzegu relacji z CeBitu.

 • Dodał: Jan data: 2010-03-10
  mnie ciekawi tematyka social media monitoring, bardzo chętnie przeczytam jakieś rozsądne treści na ten temat. dziekuję.

 • Dodał: Gość data: 2010-03-11
  podpisuje sie pod komentarzem Jana

 • Dodał: Justyna Skorupska data: 2010-03-11
  @gość (komentarz nr 2): na wstępie napisałam, że jest to krótka refleksja. M.in. dlatego, że wiele już napisano na temat premier nowych produktów podczas CeBIT 2010, postanowiłam skoncentrować się na moich subiektywnych odczuciach, jako dostawcy technologii IT. Blog sam z siebie nie jest miejscem do publikowania kilkustronicowych elaboratów i prezentuje właśnie subiektywne spojrzenie. Bardzo chętnie odniosę się natomiast do konkretnych uwag.
 • Pani Justyno
  Dodał: Gość data: 2010-03-11
  Mogłaby Pani jednak opisać co wystawialiście, jak to wyglądało od strony techniczej, prezentacyjnej - od kuchni - i czy coś Wam realnie to dało.. To by chyba było ciekawsze :)
 • Propozycja Gościa
  Dodał: Dawid Kulbaka data: 2010-03-12
  Jest bardzo ciekawa moim zdaniem :-)
 • Propozycja gościa
  Dodał: Justyna Skorupska data: 2010-03-12
  Wkrótce chętnie opiszemy nasze firmowe doświadczenia związane z CeBITem :-)


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.