Powrót do przeszłości

Marta Tamioa, 2010-01-19 14:21:32

Powrót do przeszłości
Polskie banki wydają naprawdę spore budżety na seo. Robią audyty, analizy, współpracują z pozycjonerami, kontrolują rezultaty, liczą się z rankingami. Tym bardziej dziwi postawa Raiffeisena.

Jakiś czas temu, w związku z postanowieniami noworocznymi, szukałam w sieci produktu pt.: lokata. Po obejrzeniu kilku linków z pierwszej strony wyszukiwania Google przypomniałam sobie o istnieniu banku Raiffeisen. Weszłam na www.raiffeisen.pl (pomijając te 10 kliknięć, które wykonałam, żeby się tam dostać) i, ordynarnie mówiąc, zatkało mnie. Najpierw preloader, jakieś 30 sek. czekania, a następnie strona we Flexsie (który jak wiadomo stosowany jest – z sukcesem -  przede wszystkim do budowy aplikacji, intranetów). Design to podróż w czasie o jakieś 7 lat wstecz - „cenka opada”. Pomijam totalny brak color based navigation, błędy w ładowaniu się niektórych zakładek (podczas ładowania, jak w szklanej kuli widać co chwile przeskakujące historycznie otwierane zakładki), nieczytelne menu, w II poziomie nawigacji brak łapki, jakiegokolwiek oznaczenia linków. A niech ktoś spróbuje sobie „zrobić” linka do opisu konkretnego produktu finansowego i wysłać mailem koledze.

 

Jeśli chodzi o optymalizację strony pod kątem organicznych wyników Google… równia pochyła. Google zaindeksował 11 podstron, z czego 7 do dokumenty PDF, dwa sfwy (w tym „serwer niedostępny. Prosimy spróbować później, wystąpił błąd”).

 

Polskie banki wydają naprawdę spore budżety na seo. Robią audyty, analizy, współpracują z pozycjonerami, kontrolują rezultaty, liczą się z rankingami. Tym bardziej dziwi postawa Raiffeisena.

 

Zresztą Ameryki nie odkryłam. Było do przewidzenia, że skoro ta strona tak wygląda musiały już powstać o niej elaboraty na różnych branżowych forach. Większość dyskusji pochodzi z początku 2008 roku, kiedy to w sieci pojawił się PR-owy komunikat o powstaniu strony. Szkoda, że od tamtej pory nic na stronie się nie zmieniło.

 

Oprócz layoutu, nieudanego wdrożenia we Flexsie (co nie jest winą samej technologii) uderzający jest też totalny brak dostosowania strony do potrzeb osób starszych i  niepełnosprawnych. Może bank nie jest instytucją pożytku publicznego, a osoby niepełnosprawne nie są najaktywniejszą zawodowo grupą w Polsce, ale nie zmienia to faktu, że zakładają RORy, codziennie korzystają z produktów finansowych, interesują się walutami, inwestują i oszczędzają. Serwis nie ma mapy, czy alternatywnej wersji tekstowej, co dawałoby szansę osobom niedowidzącym, lub niewidomym, które korzystają ze screen readerów. Struktura nawigacyjna nie jest w żaden sposób opisana. Bank w swoich wartościach wymienia zorientowanie na potrzeby Klienta. Jak widać nie każdego.
Zresztą optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek już byłaby dużym ukłonem w stronę ludzi starszych czy niepełnosprawnych. Strona dostępna dla Google to często również strona dostępna dla osób z ograniczeniami (to oczywiście żadna reguła, ale wiele wytycznych Google dla webmasterów pokrywa się z wytycznymi WCAG).

 

Szkoda, że tak duży bank o tym nie pomyślał.

 

Ostatnio zauważalny jest spadek nasilenia działań lobbingowych na rzecz osób niepełnosprawnych. Słabnie dynamika dyskusji o dostępności stron www. Dlatego wracam do tematu i będę kontynuować w następnych postach….

 

 


 

Ocena 2.63/5 (52.53%) (696 głosów)

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2010-01-19
  Faktycznie fatalnie działająca strona

 • Dodał: Dawid Kulbaka data: 2010-01-19
  Pewnie ktoś dostał polecenie z góry "ma być kolorowo i tu niech coś skacze, a tam miga" ;)
 • Heh
  Dodał: Termon data: 2010-01-20
  Flex jest piękną sprawą, ale jak widać, niektórzy nie potrafią go należycie wykorzystać ;)

 • Dodał: Gość data: 2010-01-27
  Toporna strona, kto takie cuda projektuje , ehh

 • Dodał: Gość data: 2010-02-05
  Dobrze, że korzystam z normalnego baku ;)
 • Strona
  Dodał: Gość data: 2010-03-19
  I jeszcze ten preloader, porażka na 102!
 • FGyThaZeTdZOYSxc
  Dodał: Dede data: 2015-10-10
  That's a knowing answer to a diflciuft question


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.