Bez wideo ani rusz?

Monika Janiszewska, 2010-01-17 00:16:06

Bez wideo ani rusz?
Jak zwiększyć sprzedaż? - prawdopodobnie każdy właściciel sklepu internetowego zadaje sobie to pytanie na początku kolejnego roku. Jak wiadomo nie ma jednej idealnej recepty na sukces. I bardzo dobrze, bo wiałoby nudą.

Specjaliści z branży zwracają jednak uwagę na pewne obszary, m.in.:


- ułatwianie przebrnięcia przez procedurę zamówień
- zróżnicowane opcje płatności
- gromadzenie komentarzy do produktów
- budowanie społeczności 
- udostępnienie widgetów
- kanały RSS i newslettery
- technologiczne nowinki jak np. zainstalowanie wirtualnego asystenta

Marketerzy niczym mantrę powtarzają też hasło "wideo". Czy to w odniesieniu do reklamy czy też jako nowej formy prezentacji oferowanych produktów.   

Chciałabym się skupić na drugiej opcji.
Jako atuty multimedialnych prezentacji wymienia się ich atrakcyjność wizualną, emocjonalność przekazu oraz angażowanie odbiorcy w przekazywane treści.  Do tego dochodzi "podciąganie" statystyk.
Dzięki treściom wideo średni czas wizyty internauty na stronie można rzekomo wydłużyć o jakieś 25 procent, a wskaźnik odrzuceń (bounce rate) zmniejszyć nawet o 10 proc.

Według badań firmy Vovici (doradztwo w zakresie analizy e-commerce w Europie Zachodniej i USA) 70% ankietowanych internautów mając do dyspozycji tekst i wideo przedstawiające to samo urządzanie, obejrzałoby tylko wideo (bez wczytywania się w treść opisu produktu).

Według tej samej firmy wykorzystanie wideo do prezentacji produktów przekłada się na wzrost sprzedaży nawet o 50 proc. (w porównaniu z tradycyjną formą tj. obrazek + tekst). 

Z jednej strony kreowanie potrzeby posiadania prezentacji wideo trwa w najlepsze. Z drugiej -  na palcach jednej ręki można policzyć podmioty zajmujące się  produkcją tego rodzaju kontentu (mam na myśli rodzime podwórko).
 
Jednym z nich jest serwis Videotesty.pl. Swoją drogą Skąpiec.pl współpracuje z nim od lipca ub.r. (w efekcie prezentujemy na stronie ok. 150 "filmików" - użytkowa elektronika).

Zdaniem Marcina Czajkowskiego (założyciela Videtestów) multimedialne prezentacje produktów nie tylko uatrakcyjniają stronę internetową i zwiększają efektywność sprzedaży, ale także znacząco odciążają pracowników call center od niepotrzebnych pytań dotyczących np. wyglądu produktu (spadek zapytań o ok. 35 %).

 

Trudno w tym przypadku o brak subiektywizmu - w końcu serwis będzie dążył prędzej czy później do spieniężenia przygotowywanych treści. Za dobrą monetę Videotesty.pl mogą jednak przyjąć wyniki badania przeprowadzonego przez Internet Standard/PBI (Badanie polskich sklepów internetowych, VI 2009). Na pytanie: "Co zamierzają Państwo ulepszyć w swoim sklepie w 2009 roku", 64,8 % ankietowanych sklepów wskazało na prezentację oferty.

 

Być może bieżący rok przyniesie jakiś przełom w wykorzystywanych przez polskie e-sklepy narządziach wspierających sprzedaż. Jak na razie niewielu sprzedawców wykorzystuje tę formę promocji produktów.
Do nielicznych zalicza się msklep.pl  - http://msklep.pl/offer,search,0,szukaj.htmlNajwiększą barierą jest - jak to zazwyczaj bywa - koszt zakupu tego rodzaju materiałów. Koszt pojedynczego filmiku (w miarę prostego) waha się - wg. mojej wiedzy - od 1600 do 2000 PLN. Nic dziwnego, że większość sprzedawców nie może sobie pozwolić na wzbogacenie strony o wideo. Część z nich pójdzie pewnie w kierunku samodzielnej produkcji wideoprezentacji za pomocą zwykłej analogowej kamery i prostego oprogramowania do montażu wideo.
 

A co Wy myślicie na temat przyszłości wideoprezentacji w polskim e-handlu?
To sztucznie pompowany trend czy też rzeczywiście multimedialna forma przekazu ma szansę zdominować tradycyjne opisy produktów?

 

Ocena 2.61/5 (52.21%) (642 głosów)

Komentarze:

 • PRzykład zastosowania wideo
  Dodał: Tami data: 2010-01-19
  Rola wideo będzie wzrastać, a świetnym przykładem z naszego podwórka e-commerce jest np. intymnie.com.

  Sklep wyróżnia się na tle konkurencji, która prezentuje wszędzie te same fotki z bielizną i to od producenta.

  Tymczasem wideo daje view bardzej "na żywo", co znakomicie ułatwia "poznanie" produktu.

  Nie bez przyczyny Intymnie jest w czołówce sklepów..
 • A zarobek?
  Dodał: Gość data: 2010-01-19
  Pani Moniko, ale na czym taki portal Videotesty ma zarabiać, chyba, że np. skąpiec mu płaci albo inne seriwsy. Bo jaki jest sens tworzenia samych wideo-testów? W przyladku sklepów - owszem, tutaj troche pracy pozwoli uatrakcyjnić sprzedaż
 • A propos zarobku
  Dodał: Skąpiec.pl data: 2010-01-20
  Celem wpisu było raczej wywołanie dyskusji odnośnie realnego zapotrzebowania na kontent video. Nie wnikam w długofalową politykę w zakresie samofinansowania się przez Videotesty.pl Zakładam, że przyjdzie taki moment, w którym za filmiki udostępniane dziś za darmo np. Skąpcowi, trzeba będzie wysupłać nieco złociszy (ojjjj, bolesna to będzie chwila ;) Pytanie: ile powstanie firm, ktore zechcą pójść drogą Videotestów i czy sprzedawcy będą chcieli wydawać po 1000-2000 zł za tego rodzaju kontent. Czy też - w naszych realiach - chwycą sami za kamerki. Pytanie kolejne: ciekawe na ile rzeczywiście dodanie przez sklep multimedialnych testów/prezentacji sprzętu przekłada się na wzrost sprzedaży. Przytaczane są fantastyczne statystyki: skoki o 30-50 %. Ale kto ich doświadczył tak naprawdę?...

 • Dodał: pewien sklep data: 2010-01-27
  Dla sklepu wydanie powiedzmy 3000 na sprzet wideo, ktory bedzie sie sprawdzał w warumkach online to chyba nie jest jakis duzy wydatek

  jeszcze troche czasu i checi

  pytanie czy w ostatecznym rozrachunku to sie sprawdzi i jak zmierzyc efektywnosc takiej inwestycji..
 • bez wideo ani rusz!
  Dodał: ojejku data: 2012-02-03
  wideo zdecydowanie odgrywa coraz większą role również w marketingu internetowym. Teraz każda znacząca i licząca się marka organizuje chociażby konkurs gdzie jej zwolennicy mają za zadanie nakręcić filmik do danego tematu. Dużą akcję zapoczątkował Bank Millennium, potem Ford, teraz Netia. Do tego pojawiła się ciekawa firma która tego typu konkursy organizuje i gwarantuje wysokiej jakości materiał. Jak się okazuje na www.millionyou.com można spotkać mnóstwo zdolnych filmowców amatorów i profesjonalistów, którzy mogą wesprzeć w takich projektach!
 • vomUuxdSsLqpbR
  Dodał: Alan data: 2015-10-10
  znam odpowiedź na piswzere pytanie, ale drugi jest wciąż dla mnie zagadką rf3wnież;). Poszedłem do dni informacyjnego szkoły lotniczej z KLM i tam powiedział, że linia lotnicza stara się upewnić, że piloci nie znają zbyt dobrze, więc nie latają często z tego samego pilota, ponieważ w tym sposf3b piloci nadal będą koncentrować się na pracy jako profesjonalistf3w, zamiast rozmawiać dużo o zakaz latania Podobne firmy.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.