Flash na iPhone i BlackBerry

Grzegorz Rg, 2009-11-16 23:10:52

Flash na iPhone i BlackBerry
Oglądając keynote z Adobe MAX 2009 nie kryłem zdziwienia, kiedy usłyszałem: "Flash for iPhone!" (a potem długie owacje). Czyżby Adobe dogadało się z Apple? Jak się okazuje, niezupełnie...

Flash opanował internet już dawno temu, obecnie ok 98% użytkowników internetu ma zainstalowany plugin Flash'a w swojej przeglądarce. Aktualnie wszystkie siły Adobe koncentruje na rozwoju technologii Flash na urządzenia mobilne jak telefony, palmtopy, PDA i inne.

Na drodze do opanowania mobilnego rynku Adobe systematycznie pokonuje kolejne bariery. Na konferencji Adobe MAX 2009 zapowiedziana została między innymi kolejna rewolucyjna wersja sztandarowego pakietu Creative Suite a w niej Adobe Flash opatrzony znaczkiem CS5. Poza udoskonaleniami dla developerów oraz wprowadzeniem nowych narzędzi, z poziomu Flasha będziemy teraz mogli publikować aplikacje na iPhone'a.

Jak to działa? Z poziomu Flash'a możemy wybrać osobny typ plików na iPhone'a, który publikujemy do natywnego formatu aplikacji .ipa. Korzystamy przy tym z najnowszej, a więc 10 wersji Flash Playera. Mamy w związku z tym dostęp do wszystkich najnowszych możliwości Flash'a, włącznie z obsługą narzędzi 3D. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to Flash Lite, z którego korzystamy wybierając pliki dla urządzeń mobilnych (Mobile), a więc możemy także wykorzystać możliwości ActionScript 3. 

I tutaj kończą się dobre wiadomości. Jak wspomniałem na początku, Adobe nie dogadało się wcale z Apple. Wymyśliło jedynie sposób kompilacji pliku Flash'a do aplikacji która uruchamia się na iPhone. A zatem stworzona w ten sposób aplikacja nadal musi trafić do AppStore aby mogła być dystrybuowana wśród użytkowników platformy mobilnej Apple. A jak wiadomo, z dystrybucją na AppStore bywa różnie, ponieważ Apple jest dosyć wybredne.

 

Inaczej przebiega współpraca z Research In Motion, czyli firmy produkującej cenione w środowisku biznesowym telefony BlackBerry, która ostatnio przystąpiła do programu Open Screen Project i razem z Adobe wypracowuje standard preinstalacji najnowszego pluginu Flasha w smartphone'ach.

Podsumowując, wraz z premierą nowego pakietu Adobe (nieoficjalnie mówi się o kwietniu 2010, jako o planowanej dacie premiery) zyskamy możliwośc projektowania we Flashu na urządzenia mobilne, jak telefony komórkowe (Flash Lite) a także na urządzenia wyposażone w obsługę Flash Playera 10 (oparte na Windows Mobile czy Android) a także na iPhone'y, co daje ogromne możliwości. Więcej o projektowaniu na urządzenia mobilne już wkrótce!

O innych funkcjach najnowszej odsłony Flash'a CS5 możesz przeczytać także na blogu eduweb.pl

 

Do przeczytania!

 

Ocena 2.73/5 (54.6%) (815 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.