Konferencja CENTR w Warszawie

Andrzej Bartosiewicz, 2009-10-15 13:30:44

Konferencja CENTR w Warszawie
Miło mi poinformować, iż w lutym 2010, NASK będzie gościć Roczne Zgromadzenie Generalne organizacji CENTR. Każdego roku odbywają się trzy Zgromadzenia Ogólne (Geberal Assembly) CENTR, w tym pierwsze w danym roku kalendarzowym jest „główne” (Annual). I takie własnie „Annual” General Assembly odbędzie się w Warszawie.

Czym jest CENTR?

CENTR to organizacja zrzeszająca rejestry narodowe ccTLD, rejestry gTLD (ale tylko jako Członków Stowarzyszonych) oraz obserwatorów (Komisja Europejska, ICANN, EuroISPA, RIPE, LACTLD itd). Celem działania CENTR jest wymiana informacji pomiędzy rejestrami oraz lobbing na rzecz rejestrów wobec ICANN, ITU, IGF czy Komisji Europejskiej. CENTR ma 48 „Full Members”, 10 „Associate Members” oraz 9 obserwatorów. Pośród naszych członków mamy prawie wszystkie rejestry z Europy (z wyjątkiem Ukrainy i Białorusi) a także rejestry z USA, Kanady, Meksyku, Japoni, Afganistanu, Izraela (chociaż to w sumie Europa) czy Iranu.

Od czterech lat mam zaszczyt i jednocześnie przyjemność być w 5 osobowej Radzie Dyrektorów CENTR oraz pełnić funkcję Chairmana. Wybór do Rady i na funkcję Chairmana jest dokonywany przez wszystkich pełnoprawnych członków organizacji, co tym bardziej nobilituje i jednocześnie zobowiązuje do działania. Więcej na temat CENTR można przeczytać na stronie www.CENTR.org.

Wracając do konferencji...

Co do samej konferencji, to od razu mówię, że jest to impreza zamknięta tylko dla członków i  zaproszonych gości. Po co więc piszę o konferencji, która jest niedostępna dla szerszej publiczności? Otóż chciałbym znaleźć taką formułę, która pozwoli osobom zainteresowanym rejestracją domen w innych rejestrach niż .PL na spotkanie, rozmowę i być może przystąpienie do programu Partnerskiego również w innym niż Polska kraju. Pytanie więc kieruję do Państwa – czy byłaby taka wola, aby dzień przed konferencją, czyli 24. lutego 2010, w siedzibie NASK bądź przy kawie w hotelu konferencyjnym, zrobić robocze spotkanie z przedstawicielami wybranych rejestrów? Od razu zastrzegam, że rejestry nie zawsze reprezentowane są przez osoby mające wiedzę szczegółową na temat technicznych aspektów funkcjonowania ich TLD... Tutaj raczej mówimy o kwestiach biznesowych lub prawnych, mniej administracyjnych a już najmniej technicznych. Nie mogę też zadeklarować, że po drugiej stronie będzie wola spotkania – nie wszyscy przedstawiciele TLD mają nastawienie w kierunku pozystkiwania nowych klientów.

Spotkanie...

Osoby zainteresowane takim spotkaniem z rejestrami bardzo proszę o info na Twitter. Moje konto to @bartosiewicz. Po zebraniu danych, postaram się zadziałać jako „facilitator” B2B i zorganizuję takie spotkanie lub (mam nadzieję) spotkania w Warszawie... 

 

Ocena 2.71/5 (54.17%) (487 głosów)

Komentarze:

 • inni chcą rozmawiać, a nask?
  Dodał: Partner data: 2009-10-15
  Z innymi rejestrami można rozmawiać. Natomiast NASK nie chce słyszeć o obniżeniu cen przedłużeń do rozsądnego poziomu oraz wprowadza dodatkowe opłaty niespotykane w innych rejestrach. Czy jakikolwiek inny cywlizowany kraj pobiera opłaty za samo wykonywanie komend, które niekoniecznie zakończą się sukcesem? Proszę aby dyrekcja nask skonsultowała tę sprawę z innymi rejestrami, będzie miała do teo okazję chociażby w trakcie tego spotkania.
 • nask rozmawia bardziej niż inni
  Dodał: Andrzej Bartosiewicz data: 2009-10-15
  1. To ja chcę zorganizować spotkanie z innymi rejestrami, a nie same rejestry chcą... drobna różnica...

  2. Wbrew pozorom NASK znacznie bardziej wsłuchuje się w rynek niż wiele innych rejestrów, które wiedzą najlepiej co chce rynek.

  3. Myślę, że spotkanie z Partnerami w pierwszej połowie 2010 będzie dobrą okazja do dyskusji na temat cen rejestracji i odnowień.

  4. O jakiej dodatkowej opłacie piszesz - przecież możesz przed wykonaniem create sprawdzić sobie czy domena jest wolna? Jak tego nie sprawdzasz, to trudno, musisz płacić. Wiesz też doskonale, że cena została obniżona o 10 groszy po to aby pokryć koszt opłaty za rejestrację - w efekcie cena za rejestrację jest dokładnie taka sama jak przed pre-paid.

  Rozumiem, że komentarz jest w stylu "nieważny temat, ważne żeby przywalić NASKowi". Gratuluję podejścia konstruktywnego...


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.