.TEL jest dla kreatywnych

Marcin Majerek, 2009-10-11 22:53:56

.TEL jest dla kreatywnych
Co jakiś czas powraca temat domen .TEL. A konkretnie faktyczny poziom ich przydatności w życiu codziennym i pracy, sens istnienia, itd. Wielu dyskutantów neguje potrzebę rejestrowania takich domen, porównując je do "zwykłych" rozszerzeń - pl, com, eu. Porównania takie są jednak mocno chybione. Mają się nijak do faktycznej roli jaką odgrywa domena .TEL.

Minęło sześć miesięcy od otwartej rejestracji i prawie rok od faktycznego istnienia na rynku domeny .TEL (grudzień 2008). Do tej pory funkcjonuje około 400 tys. nazw w tej domenie. Dla porównania, po 10 miesiącach od debiutu domena .mobi miała około 600 tys. adresów. Dzisiaj, po trzech lata rejestracji, jest ich ponad 1,2 mln. Jednak dynamika wzrostu zaczęła wyraźnie maleć już 1,5 roku temu. Ocenę sukcesu rynkowego jednej i drugiej domeny zostawiam Czytelnikom. Skupię się raczej na prostym i krótkim pokazaniu potencjału .TEL.

Sceptycy nie widzą sensu w domenie istniejącej jedynie jako "wizytówka", bo do takiej roli przyzwyczajono się ustawiać .TEL. Tymczasem są doskonałe przykłady wykorzystania tego rozszerzenia w biznesie. Jest wielu pasjonatów, którzy potrafili z .TEL zrobić sensowne narzędzie, i to nie tylko marketingu, np. hotele.tel, kravmaga.tel, sos1.tel, cancel.tel. Przykłady można mnożyć. Połączono tu potencjał "wizytówki" z pomysłem. Bo w domenie .TEL liczy się POMYSŁ. Na sukces takiego adresu trzeba zapracować przemyślaną strategią.

Zwolennicy domeny .TEL podkreślają kilka jej istotnych walorów. Przede wszystkim strony z .TEL są doskonale widoczne w telefonach komórkowych, co w dobie mobilności ma znaczenie. Mogą przekierowywać ruch do innych, istotnych dla firmy adresów, stanowiąc uzupełnienie działań e-marketingowych. Domeny .TEL doceniły już duże firmy z wieloma oddziałami. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą w czytelny, prosty sposób skierować internautę do swojej najbliższej placówki. Strony .TEL dają komfort szybkiej aktualizacji treści, wykonanej dosłownie przez każdego. Kilka tygodni temu umożliwiono także zamieszczanie linków reklamowych. Nie jest to może rewolucja, ale widać, że projekt nie stoi w miejscu.

Złotej recepty na sukces z domeną .TEL nie ma. Te kilka zdań powyżej pokazuje tylko, że potencjał jest i są już ludzie, którzy ten potencjał potrafią wykorzystać. Warto zapamiętać jedno - .TEL to "trudny" wynalazek dla kreatywnych. Ale to właśnie dzięki umiejętnemu zastosowaniu trudnych narzędzi, sukces smakuje lepiej.

Ocena 2.73/5 (54.56%) (629 głosów)

Komentarze:

 • Domeny tel
  Dodał: Gość data: 2009-10-12
  Panie Marcinie, ale co jest ciekawego w serwisie hotele.tel? Jaki aspekt marketingowy tutaj pana zainteresował? Co za róznica jak serwis zwał by się hotele.mobi czy inaczej? Pomijam juz kwestie subdomen, ktore sa niekrótkie: http://hotel-premiere-classe-warszawa.1-gwiazdkowe.warszawa.hotele.tel :)

  Nie widze w domenach tel żadnych rozwiazan, po prostu kolejna maszynka dla geekow, handlarzy i kilku firm, ktore cos tam zmajstruja...
 • Domeny tel
  Dodał: Gość data: 2009-10-14
  Ten facet to kojarzy mi się z firma domeny.pl która naciąga ludzi na kasę. .tel to domena która jest ukierunkowana na telefony generalnie domena nie przydatna dla użytkowników.
 • Domeny .tel
  Dodał: do Gość data: 2009-10-14
  Do komentarza powyżej.
  Idąc twoim tokiem rozumowania domeny .tv przeznaczone są tylko na telewizory a domeny .fm na radio.
 • Domeny Tel
  Dodał: Gość data: 2009-10-14
  Pozostanie w stałym kontakcie, to wymóg dzisiejszych czasów. Domeny .tel zostały do tego stworzone, "trendu" bycia dostępnym w sieci nie da się już zatrzymać. Ci którzy tego nie dostrzegają są krótkowzroczni, prędzej czy później będą musieli za to zapłacić.
 • Domeny Tel
  Dodał: Gość data: 2009-10-14
  Pozostanie w stałym kontakcie, to wymóg dzisiejszych czasów. Domeny .tel zostały do tego stworzone, "trendu" bycia dostępnym w sieci nie da się już zatrzymać. Ci którzy tego nie dostrzegają są krótkowzroczni, prędzej czy później będą musieli za to zapłacić.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.