Federated Search - wszystko w jednym

Justyna Skorupska, 2009-09-17 15:29:23

Federated Search - wszystko w jednym
Federated Search zbiera treści w obrębie jednego portalu internetowego z różnych źródeł.

Federated Search jest doskonałym rozwiązaniem dla wydawców treści internetowych, którzy chcą dostarczyć użytkownikom zbiorczą informację z różnych serwisów internetowych w jednym miejscu. Agregacja może dotyczyć dokumentów w dowolnym formacie. Pozwala na łączenie danych z różnych źródeł np. artykuły prasowe (również z archiwum), drobne ogłoszenia, produkty, posty na forum, czy program telewizyjny. Federated Search umożliwia również wykorzystanie zewnętrznych źródeł takich jak Wikipedia lub innych na wolnych licencjach typu Creative Commons.

 Federated Search zbiera treści w obrębie jednego portalu internetowego z różnych źródeł jakimi są informacje na przykład o produktach z porównywarki cenowej, artykuły o produktach i wypowiedzi na forach. Gdy użytkownik wpisze w okienko wyszukiwarki zapytanie, w odpowiedzi otrzyma listę wynikową, którą będą tworzyć treści z trzech wspomnianych źródeł zagregowane na jednej stronie. Postać listy wynikowej może być różna może być ich kilka na jednej stronie, może być jedna lista z „przemieszanymi” wynikami z różnych źródeł.

Na bazie Federated Search’a tworzy się również Cross Linkage, który wzbogacony jest o treści z kolejnych źródeł wykraczających już poza zawartość jednego portalu. Cross Linkage dodatkowo może agregowć ogłoszenia drobne, artykuły prasowe z archiwum oraz program telewizyjny.
 

 • Treści z wielu źródeł są łatwiej dostępne, bo można je znaleźć na jednej liście wynikowej (np. posegregowane wg. źródła i rodzaju treści), nie ważne na jakim serwisie wydawcy były pierwotnie opublikowane.

 • .
 • Atrakcyjność strony wzrasta, rezultaty wyszukiwania lepiej trafiają w potrzeby użytkownika, gdyż są bardziej kompletne i nie musi on przechodzić na strony konkurencji.

 • Kompletna lista wynikowa pomaga w podejmowaniu decyzji np. zakupach, gdyż opinie o produktach i ogłoszenia sprzedawców można znaleźć w jednym miejscu.
Ocena 2.56/5 (51.14%) (596 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.