Gaśnie legenda, to koniec GeoCities

Dawid Kulbaka, 26-10-2009 | Źródło: Mashable

26 dzień października jest ostatnim kiedy funkcjonuje usługa legendarnego serwisu GeoCities.

Witryna GeoCities była darmową platformą hostingową z narzędziami do budowy witryn działającą od 1994 roku (tutaj w wersji z 1996 roku). Była to jedna z pierwszych darmowych usług utrzymania stron WWW w sieci.  Narzędzie, dzięki temu, że korzystali z niego użytkownicy z niemal całego świata, urosło do rangi ikony internetu. I to mimo tego, że system emitował tony reklam, a witryny zamieszczone na serwerach były narażone na liczne ataki. 

Decyzję o zamknięciu projektu podjął wydawca tego serwisu – Yahoo (Why is GeoCities closing?). Portal za 3,65 miliarda dolarów przejął witrynę w 1999 roku i właściwie doprowadził do jej upadku. Narzędzie prawdopodobnie przynosiło straty, a Yahoo także nie rwało się do poprawy jakości świadczonych usług. Warto dodać, że w szczytowym momencie GeoCities była trzecią najpopularniejszą witryną świata – wyprzedzały ją tylko Yahoo! i AOL.

Portal zaproponował dotychczasowym użytkownikom własne rozwiązanie komercyjne w postaci Yahoo! Web Hosting, gdzie opłaty za utrzymanie kont oscylują w granicach 100 dolarów za rok użytkowania.

Zatem wpisując się w nastrój redaktorów z Mashable: Żegnaj, nasz stary przyjacielu!

Ocena 2.59/5 (51.78%) (426 głosów)
 • Śledzik
TAGI: upadki   geocities  

Komentarze:

 • Szkoda
  Dodał: Gość data: 2009-10-26
  a miałem tam stronkę, pamięta się.. [']
 • Wspomnienia
  Dodał: Michał Domański data: 2009-11-04
  To samo czeka PRV.pl, miło powspominać.
 • Nowy GeoCities
  Dodał: R data: 2010-04-10
  W tym roku powstał projekt GeoCities.ws który ma na celu "odzyskanie historii internetu" i umożliwienie zakładanie nowych stron. Obecnie serwis jest w wersji beta i oferuje nielimitowany obszar dla strony i nielimitowany transfer. Adres: http://www.geocities.ws


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.