Wirtualna Polska "kupiła" sobie Wikipedię

Dawid Kulbaka, 10-09-2009 | Źródło: Wirtualna Polska

Portal Wirtualna Polska wzbogacił swoją treść o wszystkie wpisy pochodzące z polskiej edycji Wikipedii. WP zamierza powiązać własne wiadomości w serwisach tematycznych z zasobami encyklopedycznymi Wikipedii w swojej domenie.

Dzięki mechanizmowi wewnętrznego wyszukiwania określony artykuł na stronie Wirtualnej Polski powiązany jest z innymi serwisami WP, o podobnej tematyce. Jednocześnie kliknięcie w podlinkowany i oznaczony znakiem „W” termin (hasło, nazwisko) w artykule, przeniesie użytkownika do konkretnego materiału w Wikipedii, wybranego dla tej wiadomości jako najbardziej adekwatny.

 

 System przekierowywania (crosslinkowania) działa w obie strony – hasła w wolnej encyklopedii prowadzić będą do powiązanych z nimi artykułów w zasobach WP.

W serwisie wdnieje napis "Witamy w Wikipedii WP- wolnej encyklopedii", ale artykułów tam zawartych nie można edytować - są one zaciągane z serwerów Wiki. - Celowo ograniczony został dostęp do opcji edytorskich, bowiem nie każdy internauta jest zainteresowany dodawaniem do encyklopedii własnych haseł, bądź uzupełnianiem już istniejących. Ważne jest jednak to, że wszystkie zmiany i nowe definicje w Wikipedii pojawiają się na stronach serwisu WP – podkreślają wydawcy WP.
 

Portal może korzystać z zasobów Wikipedii i co ciekawe – może publikować tam swoje reklamy. Te jednak w nieznanej nam części trafią do Fundacji. - Wszystkie formy reklamowe, które zamieszczane są w witrynie, otrzymały akceptację Fundacji – czytamy w komunikacie Wirtualnej Polski.

 

http://wikipedia.wp.pl

Ocena 2.51/5 (50.11%) (475 głosów)
 • Śledzik
TAGI: wikipedia   wp   portale  

Komentarze:

 • WP
  Dodał: Gość data: 2009-09-10
  Portale sięgają dna tylko by być sobie odsłony w megapanelu, toż to istny skandal
 • nono
  Dodał: mertemX data: 2009-09-10
  beda zarabiali na moich artykulach, co za bezczelnosc!

 • Dodał: Gość data: 2009-09-10
  przegięcie.
 • prawie ok
  Dodał: Jorge data: 2009-09-10
  W Wikipedii akurat sprawdza się każdy wpis, tu nie

  Ale generalnie ok - treści wpisywane przez wikipedystów będą jeszcze bardziej dostępne.
 • Że co?
  Dodał: Gość data: 2009-09-10
  bardziej dostępne to by były wtedy, jakby WP linkowała do Wikipedii. A tak bedzie zwyczajnie zarabiała kasę na "naszym" projekcie

 • Dodał: gophi data: 2009-09-10
  Jeżeli część pieniędzy z reklam trafi do Fundacji to nie widzę w tym nic złego. To ustalenia między wp a Fundacją, ta druga raczej nie działałaby na szkodę projektu.

 • Dodał: Jorge data: 2009-09-10
  "A tak bedzie zwyczajnie zarabiała kasę na "naszym" projekcie"

  A licencje GFDL i Creative Commons czytał?
 • licencja
  Dodał: kevin data: 2009-09-10
  a znacie licencję, na jakiej jest wydawana treść Wiki?? to może poczytajcie sobie i zastanówcie się nad tym zamiast, tradycyjnie krytykować co się tylko da.
 • Super ;)
  Dodał: Fan_Onara data: 2009-09-11
  nareszcie, nie bede musial wchodzic na wikipedie, tylko od razu z WP bedzie.

 • Dodał: Gytha data: 2009-09-11
  "Portal może korzystać z zasobów Wikipedii i co ciekawe – może publikować tam swoje reklamy"

  Portal (jak każdy, kto zachowuje licencję) może korzystać z zasobów Wikipedii, ale reklam tam zamieszczać nie może. Z opisu wynika, że nie będą to bezpośrednie linki do haseł w Wikipedii, ale zrobią mirrora. A tak nawiasem mówiąc, o jakiej fundacji mowa? Wikimedia Polska nie ma żadnego wpływu na zamieszczane w Wikipedii treści.
 • dsf
  Dodał: Gość data: 2009-09-11
  najgorsze. Jeżeli będą wprowadzać tam hasła ludzie którzy piszą art. dla WP.pl to gorzej niz mecz rerezentacji.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.