Flash i Java Script (cz. 1)

Autor: Tomasz Sieniek, dodano: 26-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

Flasha możemy łączyć z różnymi innymi popularnymi technikami dla webmasterów. Wśród nich są między innymi PHP, CGI, dHTML, Java Script. Artykuł ten prezentuje kilka możliwości połączenia Flasha i JS.

Pierwszym krokiem jest stworzenie prostego filmu. Wszystko czego będziesz potrzebował, to jeden łańcuch tekstowy.

Wpisz go gdziekolwiek w klatce. Następnie przejdź do okna 'Text options', a potem do zakładki o tej samej nazwie i wybierz z listy rozwijanej: 'dynamic text' Teraz w polu tekstowym 'Variable' możesz wpisać nazwę zmiennej, której zawartość będzie wyświetlana.

Dla potrzeb tego tutoriala użyłem zmiennej o nazwie 'jtext'. Następnie zapisz i opublikuj film jako stronę sieci web.
Teraz, zrób kopię pliku HTML, który w czasie publikacji stworzył Flash. Otwórz kopię w jakimś edytorze tekstowym (np. Notatnik). Teraz pomyśl jak byś nazwał obiekt Flash-a. Ja wybrałem 'FlashTest'. JavaScript przy pomocy tej właśnie nazwy będzie się kontaktował z filmem.

W tagu OBJECT pliku HTML, wstaw parametr ID='FlashTest' a do EMBED dodaj NAME='FlashTest' i swLiveConnect=true. Bardzo ważne jest nadanie wartości parametrom ID i NAME, za to swLiveConnect jest potrzebne jedynie dla Navigator-a. Teraz twoje tagi dotyczące filmu flash-a powinny wyglądać tak:

<OBJECT ID='FlashTest'
classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000"
codebase="http://download.macromedia.com/pub/
shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=5,0,0,0"
WIDTH=550
HEIGHT=400>
<PARAM NAME=movie VALUE="text.swf">
<PARAM NAME=quality VALUE=high>
<PARAM NAME=bgcolor VALUE=#FFFFFF>
<EMBED NAME='FlashTest'
src="text.swf"
quality=high
bgcolor=#FFFFFF
WIDTH=55
HEIGHT=40
TYPE="application/x-shockwave-flash"
PLUGINSPAGE="http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash"
swLiveconnect=true>
</EMBED>
</OBJECT>Teraz nadszedł czas na dodanie jakiejś interakcji. Przed tagiem twojego kodu HTML, wstaw poniższą funkcję JavaScript:

<SCRIPT LANGUAGE='JavaScript'>
<!--
function interactive(text) {
window.document.FlashTest.SetVariable("jtext", text);
}
-->
</SCRIPT>Ten skrypt zmieni tekst w filmie flash-a za każdym razem gdy zostanie wpisany w pole tekstowe formularza HTML. Ważne jest aby pierwsza wartość w funkcji 'setVariable()' odpowiadała nazwie zmiennej filmu flash-a. Ostatnim krokiem jest danie użytkownikowi możliwości zmiany tekstu. Dodaj gdzieś na swojej stronie pole tekstowe ze zdarzeniem 'onChange'. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:

<INPUT TYPE=text NAME=flash_text onChange='interactive(this.value)'>Ilekroć użytkownik zmieni tekst w polu tekstowym, film flash-a zostanie zaktualizowany. Voila, i umiesz już zmieniać swoje filmy z poziomu skryptów JavaScript. .

Ocena 2.6/5 (51.93%) (540 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.