Podstawy HTML

Autor: Tomek Sibilski, dodano: 24-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

HTML, z ang. - HyperText Markup Language, specjalny język służący do opisu zawartości strony oraz odniesień z poszczególnych jej elementów do innych dokumentów. Język ten powstał na potrzeby internetowej usługi WWW.

Umożliwia umieszczenie na stronie tekstu zdefiniowanego co do sposobu jego prezentacji, wyróżnienia pewnych jego elementów edytorskich jak akapity, nagłówki itp. Pozwala także umieszczać bezpośrednio na opisywanych stronach grafikę, a w najnowszych wersjach również inne typy dokumentów.

Pewne zdefiniowane przez autora strony elementy (np. fragmenty tekstu) mogą dodatkowo wskazywać na inne dokumenty. Wskazanie takie odbywa się przez zdefiniowanie tzw. URL jednoznacznie określającego dokument w obrębie odpowiedniej przestrzeni (np. w lokalnym katalogu lub sieci Internet). Technikę tą określa się mianem hipertekstu. Strony napisane tym języku (html) są interpretowane przez przeglądarkę WWW taką jak np. Firefox czy Internet Explorer.

HTML jest stale rozwijany, a kolejne jego wersje wzbogacane są o nowe możliwości. Pliki zawierające strony napisane w języku HTML charakteryzują się rozszerzeniem .html bądź .htm. Obecnie najpopularniejsza wersja języka HTML to 4.01. Uzupełnieniem języka HTML lub wręcz jego dodatkiem stały się skrypty. Najpopularniejszym językiem skryptowym jest JAVA SCRIPT , nie wymaga on dodatkowego oprogramowania , jest umieszczany bezpośrednio w dokumencie HTML. Znanymi językami odnoszącymi się do HTML są np. ASP czy PHP.

Aby urozmaicić wygląd witryny WWW  powinniśmy korzystać z języka CSS; to znaczy tworzyć Style dla naszego dokumentu. Można także używać zaawansowanej aplikacji do tworzenia animacji, grafiki, wykorzystującej obrazy video oraz dźwięk jaką niewątpliwie jest FLASH.

Ocena 2.38/5 (47.62%) (189 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.