Podszywanie się w serwisach społecznościowych

Autor: Katarzyna Krupa, Kancelaria Prawna Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k., dodano: 11-07-2011
Kategoria: Publicystyka

W czerwcu 2011 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego zawierająca nowy rodzaj przestępstwa polegającego na stosowaniu przemocy emocjonalnej tzw. stalking, która pozwoli ofiarom uporczywego nękania bronić się przed oprawcami.

 

Zgodnie z dodanym do kodeksu karnego art. 190a karze pozbawienia wolności do lat trzech będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. 

Kradzież wizerunku lub innych danych osobowych

Nowa regulacja dotyczy również wykorzystywania wizerunku poszkodowanego lub jego danych osobowych w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej. Warto zauważyć, że nie muszą to być zachowania powtarzające się systematycznie, ale mogą to być także pojedyncze czynności takie jak np.:
 
  • utworzenie na portalu społecznościowym konta osoby bez jej zgody i wiedzy,
  • umieszczenie w sieci wizerunku osoby poszkodowanej czy pisanie komentarzy na jej temat,
  • zamawianie na koszt ofiary towaru lub usługi w sklepie internetowym.
 
Osobie, która dopuści się podszywania w serwisie społecznościowym lub innym będzie groziła kara do trzech lat więzienia.

Typ kwalifikowany przestępstwa stalkingu

W przypadku, gdy konsekwencją stosowania przemocy emocjonalnej będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, nowelizacja wprowadza typ kwalifikowany przestępstwa stalkingu. Wówczas sprawca będzie podlegał karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Wniosek pokrzywdzonego

Przestępstwo stalkingu jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza że postępowanie karne z chwilą złożenia wniosku będzie się toczyć z urzędu. Pokrzywdzony będzie uprawniony do cofnięcia wniosku w trakcie dochodzenia lub śledztwa jedynie za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu. Natomiast w przypadku, gdy pokrzywdzony targnie się na swoje życie, postępowanie przygotowawcze będzie wszczynane z urzędu.
Ocena 2.52/5 (50.39%) (489 głosów)

Komentarze:

  • ROFL
    Dodał: Gość data: 2012-05-14
    PODSZYWAJA SIE ZA MNIE DECYDENCI JEDNI


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.