Najciekawsze techniki pracy z Photoshopem CS5, cz. 1

Autor: Grzegorz Róg, dodano: 18-06-2011
Kategoria: Projektowanie WWW

Grzegorz Róg z Eduweb.pl przedstawia cenne wskazówki, które ułatwią pracę z programem Photoshop CS5.

Zmiania wielkości pędzla

Jeśli pracujesz z narzędziami takimi jak pędzel, gumka czy ołówek, korzystając z nawiasów klamrowych na klawiaturze, możesz zmieniać ich wielkość. Prawy nawias powiększa a odpowiednio lewy zmniejsza narzędzie. I jeszcze jedna wskazówka - jeśli nie widzisz aktywnego obszaru pędzla wciśnij przycisk Caps Lock. Możesz także modyfikować twardość pędzla wciskając dodatkowo klawisz Shitf i operując nawiasami klamrowymi.
 
Aby przejść do kolejnego lub poprzedniego pędzla, wybierz odpowiednio > lub <, dodatkowo przytrzymując Shift wybierzesz pierwszy lub ostatni z dostępnych pędzli.

Praca z powiększeniem

Skrót do narzędzia powiększenia Zoom Tool to z na klawiaturze. Pracując w przybliżeniu korzystaj ze spacji po to, aby przytrzymując ją przenieść się w tryb nawigacji po dokmencie. Jeśli dwukrotnie klikniesz na ikonce lupy w panelu Tools, powrócisz do widoku 100%.

Zmiana widoku w Photoshopie

Po to by ukryć wszystkie panele wybierz Tab na klawiaturze, jeśli dodatkowo przytrzymasz klawisz Shift, pozostawisz w widoku panel z narzędziami.

Praca z polami tekstowymi

Często w wyborze odpowiedniego kroju pisma przeszkadza ramka, która dostępna jest w ramach narzędzia Text Tool. Aby ją ukryć, skorzystaj ze skrótu Ctrl + H, następnie będziesz mógł zastosować zmiany nie wychodząc z narzędzia z pomocą kombinacji Ctrl + Enter.
 
Photoshop zawiera także wiele przydatnych skrótów w zakresie samej pracy z tekstem i dostosowywania jego właściwości, poniżej znajdziesz listę praktycznch skrótów:
 
 • Ctrl + Shift + B - pogrubienie
 • Ctrl + Shift + i - pochylenie
 • Ctrl + Shift + u - podkreślenie
 • Ctrl + Shift + h - małe znaki
 • Ctrl + Shift + k - duże znaki
 • Ctrl + Shift + + - superscript
 • Ctrl + Shift + - - subscript
 • Ctrl + Shift + ? - przekreślenie
 • Ctrl + Shift + l - wyrównanie do lewej
 • Ctrl + Shift + c - centrowanie
 • Ctrl + Shift + r - wyrównanie do prawej
 • Ctrl + Shift + j - wyjustowanie
 • Ctrl + Shift + f - wyjustuj wszystko
 • Ctrl + Shift + > - font większy o 2pt
 • Ctrl + Shift + < - font mniejszy o 2pt
 • Alt + Strzałka w Górę - zmiana ledingu w górę
 • Alt + Strzałka w Dół - zmiana ledingu w dół
 
W niekótrych przypadkach będziesz chciał usunąć formatowanie z tekstu. Można to zrobić za jednym razem za pomocą skrótu Ctrl + Shift + y.

Zmiana krycia

Aby zmienić poziom krycia Opacity nie musisz korzystać z myszki, wystarczy, że dokonasz selekcji warstwy a nastepnie posłużysz się klawiaturą numeryczną, jeśli wybierzesz liczbę 7, ustalisz wartość krycia na poziomie 70%, jeśli wpiszesz 8 i 9, ustalisz ją na poziomie 89%.

Rolka myszki

Większość okienek z wartościami, które możesz wprowadzać w Photoshopie a także menu kontekstowe, takie jak menu z trybami mieszania warstw posiada funkcjonalność, która pozwala kliknąć w okienku a następnie zmieniać wartości z pomocą kółka rolki w myszce.

Zmiana krawędzi zaznaczenia

Po wykonaniu selekcji skorzystaj z narzędzia Refine Edge po to, aby dostosować krawędzie. Moja praktyka pracy z tym narzędziem polega na tym, że najpierw wykonuję prostą selekcję z pomocą narzędzia Quick Selection Tool, a następnie modyfikuję krawędzie rozpoczynając od suwaka Radius i eksperymentując z opcją Smart Radius. Kolejno domalowuję krawędzie pędzelkiem Smart Radius lub korzystam z opcji Shift Edge, aby zmienić zakres selekcji.
 

Modyfikacja położenia selekcji

Jeśli pracujesz z zaznaczeniem i chcesz przesunąć je w obrębie dokumentu przytrzymaj spację na klawiaturze. Aby odznaczyć, wciśnij kombinację Ctrl + D.

Kopiuj wiele warstw

Jeśli chcesz skopiować cały obrazek wewnątrz selekcji, a poszczególne elementy znajdują się na różnych warstwach, skorzystaj z opcji Copy Merged, korzystając ze skrótu Ctrl + Shift + c.

Praca z filtrami

Jeśli stosujesz filtry, możesz dostosowywać ich intensywność bez konieczności wywoływania okienka dialogowego. Aby powiększyć zakres działania filtra, skorzystaj z Ctrl + F, co sprawi, że zostanie on nałożony ponownie. Użyj Ctrl + Shift + F aby zmniejszyć zakres działania filtra.

Cofnij zastosowane zmiany

Kombinacja Ctrl + z pozwala Ci cofnąć jedynie ostatnią wykonaną w Photoshopie operację, aby cofnąć się dalej, nie musisz korzystać z panelu History, wystarczy, że skorzystasz ze skrótu Ctrl + Alt + z
 
Ocena 2.32/5 (46.34%) (546 głosów)

Komentarze:

 • Znośny
  Dodał: Gość data: 2012-01-17
  Artykuł znośny,zbyt ogólnikowy.Temat przerabiany od powstania tego programu.Nie wnosi nic ciekawego
 • Znośny2
  Dodał: Gość data: 2012-05-23
  Ja pierdole wszędzie to samo
  domyslam sie ze 60% tu wchodzących te wszystkie wyżej techniki ma opanowane do perfekcji, żesz kurwa


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.