Jak ochronić stronę internetową przed kopiowaniem?

Autor: Bartosz Nowacki, dodano: 22-02-2011
Kategoria: Publicystyka

Im więcej witryn internetowych, tym więcej przypadków prób skopiowania określonych rozwiązań graficznych czy programistycznych, zdjęć a nawet tekstów. W tym artykule doradzimy jak chronić swoją stronę internetową przed kopiowaniem.

 
W momencie utworzenia strony internetowej zyskujemy do niej pełne prawa autorskie, zarówno majątkowe, jak i osobiste. W tej sytuacji, np. konkurencja nie ma prawa skopiować naszej strony internetowej, jeśli nie wyrazimy na to zgody. Jeżeli jednak nasza strona zostanie skopiowana, możemy pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności cywilnej, a nawet karnej. W takim przypadku możemy złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego naruszeniu praw autorskich, lub po prostu złożyć powództwo do sądu okręgowego. 
 
W przypadku złożenia powództwa do sądu okręgowego domagać możemy się zaniechania naruszania naszych praw autorskich, usunięcia skutków naruszenia, odszkodowania, a nawet wydania uzyskanych korzyści. W przypadku naruszenia praw osobistych (np. prawa do autorstwa utworu, oznaczenia utworu swoim nazwiskiem itp.) możliwe jest również żądanie zadośćuczynienia lub uiszczenia odpowiedniej sumy na cel społeczny.
 
W przypadku odpowiedzialności karnej, czyn zagrożony jest grzywną, karą ograniczenia wolności bądź nawet karą pozbawienia wolności. 
 
Podsumowując, ochrona praw autorskich przysługuje twórcy z mocy prawa z chwilą stworzenia dzieła (w tym przypadku strony internetowej), a twórca nie musi podejmować żadnych dodatkowych kroków, jak np. rejestracji czy zgłoszenia dzieła. 
 
A co robić w sytuacji, gdy surfując w sieci natrafimy na zdjęcia lub teksty naszego autorstwa? Czy jest to legalne? Gdzie to zgłosić, co z tym zrobić?
 
Według obowiązujących przepisów rozpowszechnienie, korzystanie z tekstów i zdjęć bez zgody autora, podobnie jak przywłaszczenie sobie ich autorstwa albo wprowadzenie w błąd co do autorstwa jest naruszeniem praw autorskich. 
 
Bez zezwolenia twórcy można nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu tylko w zakresie dozwolonego użytku osobistego (np. ściągnięcie zdjęć na własny komputer w celu ich obejrzenia albo wydrukowanie tekstu umieszczonego w Internecie w celu przeczytania). W takim przypadku nie jest potrzebna zgoda autora tekstów czy zdjęć. Jeżeli jednak teksty i zdjęcia z naszej strony internetowej wykorzystane zostały poza zakresem dozwolonego użytku osobistego, możemy podjąć następujące kroki. 
 
W przypadku przekopiowania zdjęć i tekstów, tak samo jak w sytuacji skopiowania układu strony internetowej czy rozwiązań programistycznych możemy dochodzić swoich praw na drodze postępowania cywilnego wytaczając powództwo do sądu okręgowego o naruszenie praw autorskich, zarówno majątkowych jak i osobistych (np. prawo do autorstwa utworu, oznaczenia utworu swoim nazwiskiem itp.). W tej sytuacji możemy domagać się zaniechania naruszania praw, usunięcia skutków naruszenia, odszkodowania, jak również wydania uzyskanych korzyści. W przypadku naruszenia praw osobistych możliwe jest także żądanie zadośćuczynienia lub uiszczenia odpowiedniej sumy na cel społeczny.
 
Po drugie, możemy dążyć do pociągnięcia „złodzieja” do odpowiedzialności karnej. Jego czyn jest bowiem zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat (w przypadku bezprawnego rozpowszechniania) lub do 3 lat (w przypadku przywłaszczenia sobie autorstwa). W tym celu powinniśmy zawiadomić Policję lub prokuratora o popełnieniu przestępstwa. 
Ocena 2.34/5 (46.74%) (371 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.