Makiety stron internetowych coraz bardziej popularne

Autor: Dorota Kusak, Netface, dodano: 11-06-2010
Kategoria: Projektowanie WWW

Jeszcze niedawno stosowanie makiet przy projektowaniu stron internetowych było zjawiskiem bardzo rzadkim. Dziś do tej formy pracy przekonuje się coraz więcej programistów.

Makiety znacznie ułatwiają realizację projektu, zmniejszają ilość poprawek, pozwalają uniknąć niedomówień w relacji z klientami. Dzięki makietom klient, zamawiający wykonanie strony internetowej, może mieć pewność, że otrzymana przez niego witryna w stu procentach będzie odpowiadać mu pod względem funkcjonalności, użyteczności i wyglądu.

 

Tworzenie strony internetowej to złożony proces, składający się z kilku etapów. Pierwszy i najważniejszy z nich to etap projektowania. Przygotowanie dokładnego planu pracy i zdecydowanie się na konkretne rozwiązania pozwalają znacznie skrócić czas realizacji projektu. Na etapie projektowania bardzo pomocne stają się makiety stron, dokładnie ilustrujące jej wygląd i funkcjonalności.

Na co należy zwrócić uwagę, projektując witrynę?

Dokładny opis wszystkich elementów, które chcemy zawrzeć na stronie, pozwala określić, jak będzie wyglądała witryna jeszcze przed rozpoczęciem jej realizacji. Klienci często nie są do końca pewni, co chcą zamieścić na swojej stronie.. Jest to zupełnie naturalne – nie są przecież projektantami stron www i właśnie dlatego zlecają zbudowanie witryny fachowcom. Profesjonalny programista nie może być tylko wykonawcą pomysłów klienta. Powinien przede wszystkim być doradcą, sugerować mu rozwiązania, podpowiadać, jak efektywnie wykorzystać dostępne narzędzia – mówi Michał Chołuj z NETFACE, firmy tworzącej aplikacje internetowe.
 
 
 
Częstym problemem, pojawiającym się podczas pracy nad budową strony internetowej, są niedomówienia pomiędzy klientami a programistami. Projektanci są wówczas zmuszeni do domyślania się, czego tak naprawdę potrzebuje klient, co niestety nie zawsze im się udaje. Dlatego też etap projektowania jest tak ważny – odpowiednie opisanie wszystkich funkcjonalności oraz układu strony daje pewność, że tworzona witryna jest dokładnie tym, co chce otrzymać klient. 

Co mogą nam dać makiety?

Makieta strony internetowej to jej prototyp (szkic), przedstawiający wygląd i funkcje wszystkich elementów witryny. Pozwala ona określić, czy wizje klienta i projektanta są spójne. Przy dużych projektach bardzo przydatne są makiety klikalne. Wyglądają one prawie jak gotowa strona, nie posiadają jedynie elementów graficznych. Dobrze zaprojektowana makieta pozwala przyśpieszyć pracę nad realizacją całości projektu – zadania mogą zostać podzielone między kilku programistów, nie muszą oni wymyślać rozwiązań na bieżąco ani też domyślać się, czego oczekuje klient.
 
Wprowadzenie poprawek na etapie tworzenia makiety wymaga o wiele mniejszego nakładu pracy i czasu, niż przebudowa gotowej strony. Przebudowa zrealizowanej strony internetowej ciągnie za sobą o wiele większe koszty niż wprowadzenie zmian w makiecie – tłumaczy Michał Chołuj z NETFACE. - Wydłuża się czas pracy nad projektem, często konieczne stają się również zmiany w projekcie graficznym. Konsekwencją dla klienta jest zwiększenie kosztów stworzenia witryny.
 
Zobrazowanie wszystkich elementów na makiecie pozwala klientowi zobaczyć na własne oczy, jak będzie wyglądać gotowa strona jeszcze zanim rozpoczną się prace nad jej realizacją i wdrażaniem. Dzięki temu ma on pewność, że zamawia i płaci dokładnie za ten produkt, którego potrzebuje. Precyzyjne określenie potrzeb i wymagań klienta pozwala programistom zbudować stronę, która spełni wszystkie oczekiwania klienta.
Ocena 2.69/5 (53.76%) (513 głosów)

Komentarze:

 • coś słabo...
  Dodał: Gość data: 2010-06-14
  Coś słabej jakości ten artykuł... Nawet nie dotknął tematu odrobinę głębiej.. I gdzie tu webinside? Jak nikt nie potrafi nic więcej napisać, niż tylko że się robi makietki, żeby było szybciej i bez kłopotu. A jak? Jakie narzędzia? Metody? pff.
 • mało
  Dodał: Gość data: 2010-06-16
  Bardzo ubogi w przekazie ten artykuł. Szkoda że nie podano przykładów oraz narzędzi do budowy makiety.
 • Żart ?
  Dodał: Gość data: 2010-06-22
  Żartujecie sobie ? Narzędzia do robienia makiety ? Jak dla mnie to już być trzeba być tępym leniem, bo taką makietkę można zrobić nawet na kartce papieru, nie potrzeba do tego żadnych narzędzi.
 • ZArT?
  Dodał: Gość data: 2010-06-23
  a ja uwazam, ze makietke z kolkami po kawie, brudnymi paluchami, nieklikalna itd.. to lepiej wrzucic do kosza niz pokazac klientowi...
  Czemu nikt nie wspomnial a na przyklad Balsamiq Mockups? Umozliwiaja tworzenie inteaktywnych mockupow w plikach opartych o XML (fajnie sie je przesyla, robia obrazki dodatkowo, mozna sie latwo nimi dzielic czy wspoldzialac)?

  Nie wiem jakie zawodowe doswiadczenie ma autor artykulu, ale mockupy to nie zabawa w klocki, tylko powazne narzedzie - szczegolnie dla aplikacji web (a nie strony firmy Ziutex sp.j.)
 • ZArT?
  Dodał: Gość data: 2010-06-23
  Swoja droga autor (biorac pod uwage ilustracje) pomylil makiete (wireframe) z schematem nawigacji czy schematem podzialu strony.
 • Programy
  Dodał: Dorious.com data: 2010-08-02
  Panowie nie chodzi tylko o to aby odwalić klocki w photoshopie czy ilustratorze i basta. Ważne jest też przedstawienie klikalności danych funkcjonalności dzięki czemu programiści/klienci/etc. mają jasno pokazane co się dzieje po kliknięciu w link/button/menu/etc.

  Można to zrobić najprościej w Powerpoincie (mega extreme ale DA SIĘ :D), Microsoft Project (ale to ciężko ogarnąć).
  Najbardziej polecam program Axure który jest dedykowany do prototypowania, jest niedrogi i szybki do ogarnięcia. Używam na codzień i Ja jestem zadowolony jak i współpracownicy/klienci/etc.

 • Dodał: ja data: 2010-09-27
  viso dobre do makiet :)

 • Dodał: Gość data: 2011-10-21
  589$ za Axure to niedrogo? ;)
 • odp
  Dodał: technics data: 2012-07-25
  Faktycznie mało konkretów w tym artykule, chociaż faktycznie makiety teraz powinny być podstawą. Wg mnie też najlepiej sprawdzi się viso


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.