Ciekawostki i liczby Photoshopa

Autor: Andrzej Jędrzejczak, Adobe, dodano: 18-02-2010
Kategoria: Projektowanie WWW

Pierwsza, bardzo skromna wersja programu Photoshop została wydana w nakładzie 200 egzemplarzy jako dodatek do skanerów Barneyscan, nikt nie spodziewał się tak gwałtownego wzrostu popularności tej aplikacji. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wokół programu powstał cały ekosystem.

Pierwsza wersja Photoshopa (na zdjęciu poniżej) była dostępna wyłącznie w języku angielskim — obecnie Adobe oferuje klientom z całego świata 27 różnych wersji językowych.
 
 
Photoshop to często podstawowe narzędzie pracy grafików, fotografów, DTP’owców. Rozbudowana funkcjonalność programu jest wykorzystywana obecnie również w takich dziedzinach jak administracja, architektura, projektowanie przemysłowe, medycyna, badania naukowe, tworzenie stron stron WWW i obróbka wideo.
 
Od samego początku Photoshop był otwarty na ulepszenia i pomysły użytkowników. Pierwsze wtyczki rozwijające funkcje programu tworzył już John Knoll, jeden z twórców aplikacji. Obecnie dostępne są setki różnych wtyczek, a przez wszystkie wersji produktu przewinęły się ich tysiące.
 
W ciągu ostatnich 20 lat Photoshop zyskał wielką rzeszę użytkowników i fanów aktywnych w serwisach społecznościowych.
 
Oficjalna grupa Photoshop w serwisie Facebook ma już 375 tysięcy fanów i z każdym tygodniem zyskuje kolejne tysiące.
 
Wpisanie słowa Photoshop w wyszukiwarce serwisu Facebook zwraca ponad 670 stron i 13 tysięcy grup.
 
Oficjalne wpisy dotyczące Photoshopa w serwisie Twitter są śledzone przez 7 tysięcy osób.
 
W serwisie LinkedIn Photoshopowi poświęcone są 63 grupy.
 
Z kolei w serwisie Flickr grup takich jest 27 737.
 
Wyszukiwanie w serwisie Adobe.com zwraca 80 grup użytkowników związanych z Photoshopem, do których należy ponad 3,5 tysiąca osób.
 
Photoshop – jak na prawdziwą gwiazdę przystało - doczekał się niezliczonych „biografii” i  publikacji.
 
W serwisie Amazon.com dostępnych jest w sprzedaży ponad 2,5 tysiąca książek zawierających słowo „Photoshop” w tytule. Przez cały okres obecności produktu na rynku podobnych publikacji ukazało się kilkanaście tysięcy. 
 
Od początku 2009 r. powstało ponad 50 tys. blogów ze słowem „Photoshop” w nazwie.
 
Liczby internetowych samouczków i szkoleniowych płyt DVD dotyczących produktu idą w tysiące. Działalność z nimi związana stanowi całkiem prężną niszową branżę. 
 
Na świecie istnieje 280 centrów AATC (Adobe Authorized Training Center), które oferują kursy obsługi Photoshopa. 
Ocena 2.51/5 (50.26%) (458 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.