Historia programu Adobe Photoshop

Autor: Andrzej Jędrzejczak, dodano: 18-02-2010
Kategoria: Projektowanie WWW

Pionierski program graficzny skończył 20 lat. Z tej okazji zapraszamy do zagłębienia się w historię programu Adobe Photoshop.

Pionierskie początki

1987 - Thomas Knoll pisze kod do wyświetlenia obrazów w skali szarości na wyświetlaczu monochromatycznym. Aplikacja pozwala na odczytywanie i zapisywanie plików w różnych formatach, dokonywania drobnych zmian w obrazie, regulacje tonacji barw, balansu bieli, odcieni i nasycenia barw. Program pozwalał też na tworzenie prostych rysunków.
 
1988 – na rynku pojawiają się pierwsze aplikacje do pracy z grafiką pikselową. Thomas i John Knollowie sprzedają licencję na pierwszego Photoshopa firmie Barneyscan. Do produkowanych prze nią skanerów dołączono ok. 200 egzemplarzy programu. Bracia prezentują Photoshopa Russellowi Brownowi, głównemu dyrektorowi ds. grafiki w firmie Adobe, i Johnowi Warnockowi, współzałożycielowi firmy.
 
1989 - Adobe i bracia Knollowie uzgadniają ostateczną wersję umowy licencyjnej, na mocy której Adobe nabywa prawo do dystrybuowania oprogramowania Photoshop. 
 
1990 - Adobe Photoshop 1.0 pojawia się na rynku w wersji na komputery Mac. Zdobywa natychmiastowe, szerokie uznanie wśród projektantów grafiki. Wydawcy i spece od marketingu polubili możliwość retuszowania i łączenia zdjęć – funkcje, z których Photoshop słynie do dziś. Pierwsza wersja pozwalała ponadto na korekcję barw, optymalizację obrazu pod kątem wydruku i obsługę krzywych.
 
 
 

Zdobywanie prymatu w branży

1991 - Pojawia się Adobe Photoshop 2.0, również w wersji na komputery Mac. Tymczasem  rynek obróbki obrazu nabiera rozpędu. Na rynku pojawiają się konkurenci Photoshopa, w tym PhotoStyler przejęty przez firmę Aldus. Apple wprowadza System 7 i dodaje do interfejsu kolor. Druga wersja Photoshopa oferujem.in. moduł rastrujący do plików Adobe Ilustrator, obsługę palety kolorów CMYK i narzędzie pióra i bichromię.
 
1993 – Dostępna jest kolejna wersja programu – Adobe Photoshop 2.5. Najpierw na platformę Mac, potem, po wprowadzeniu przez Microsoft systemu Windows 3.1, również na tę platformę. Wersja 2.5 oferuje m.in. funkcję palet i obsługę plików 16-bitowych. 
 
1994 – pojawia się kolejna wersja programu, najpierw na platformę Mac, potem również na Windows, IRIX i Solaria. Photoshop staje się standardem w zakładach poligraficznych, studiach filmowych, agencjach reklamowych i korporacyjnych działach marketingu. Wraz z wersją 3.0 pojawia się przełomowa obsługa warstw. W tym samym roku Adobe przejmuje firmę Aldus.
 
1995 – Adobe kupuje Photoshopa od jego twórców, braci Knoll. Na rynku pojawiają się pierwsze aparaty cyfrowe powszechnego użytku. Casio prezentuje pierwszy aparat cyfrowy z wyświetlaczem LCD z tyłu obudowy.

Rozwój Internetu i grafiki cyfrowej

1996 - Do sprzedaży trafia Adobe PhotoDeluxe® 1.0. Co oferuje? Wspomagane działania retuszowania, naprawiania i dodawania efektów specjalnych, szablony biznesowe na potrzeby drukowania i tworzenia stron WWW, importowanie zdjęć ze skanerów, aparatów cyfrowych i płyt CD-ROM. Pod koniec roku na rynku pojawia się Photoshop 4.0 w wersjach na Mac i Windows – od tego czasu wersje dla oby platform wprowadzane są na rynek równolegle. Wersja 4.0 obsługuje już warstwy dostosowania.  Rok 1996 to również rok wydania przez Macromedię programu Flash. Rynek Internetu gwałtownie rośnie, w USA zaczyna powstawać tzw. „bańka dotcomów”.  
 
 
1998 – Najpierw do sprzedaży trafia Photoshop 5.0. Kolejne udogodnienia to procedury pracy z kolorami oparte na standardach ICC (International Color Consortium), możliwość wielokrotnego cofania czynności (paleta historii), narzędzie magnetyczne lasso oraz  możliwość edytowania wprowadzonego tekstu. Zawodowi fotografowie zaczynają przyjmować dobrodziejstwa rewolucji cyfrowej. Obsługa nowych narzędzi staje się koniecznością niezbędnym elementem pracy fotografa. W roku 1998 Adobe wprowadza na rynek program ImageReady® 1.0, aplikacje umożliwiającą szybkie edytowanie grafik na potrzeby serwisów WWW. Pozwala na tworzenie animowanych plików GIF, optymalizację kompresji obrazu oraz generowanie kodu HTML.
 
1999 – „bańka dotcomów” osiąga swój największy rozmiar. Wszyscy chcą robić biznes w sieci i stawiają strony internetowe. Photoshop staje się niezbędnym narzędziem. Jego najnowsza wersja 5.5 sprzedawana jest z aplikacją ImageReady pozwalającą na zapisywanie plików graficznych od razu w serwisach WWW.

Nowe milenium – nowe możliwości

2000 - do sprzedaży trafia Photoshop 6.0. Obsługuje kształty wektorowe, posiada nowy interface, okno dialogowe z opcjami mieszania, oraz nowy, ciekawy filtr – skraplania
 
2001 – pojawia się młodszy brat Photoshopa – Photoshop Elements 1.0, przeznaczony dla domowych adeptów cyfrowej fotografii, pozwalający na podstawową obróbkę zdjęć. Posiada takie funkcje jak  Photomerge, przycinanie zdjęć, automatyczna regulacja jasności i nasycenia barw, korekcja efektu czerwonych oczu. Podobnie jak starszy brat posiada paletę historii –ułatwiającą pracę nad zdjęciami. 
 
2002 - Rośnie zapotrzebowanie na obrazy, które można wykorzystać w różnych mediach — druku, serwisach WWW, na urządzeniach przenośnych i w filmach. Tymczasem na rynku pojawia się Photoshop 7.0. z nowym pędzlem korygujący, w pełni wektorowym tekstem, z nowym silnikiem malowania oraz przeglądarką plików.
 
2003  -  Branża fotograficzna robi duży krok naprzód i wprowadza formaty RAW, które umożliwiają użytkownikom robienie zdjęć o dużo większej rozpiętości tonalnej i niebywałej dotąd szczegółowości. Adobe wypuszcza wtyczkę Adobe Camera Raw umożliwiającą pracę bezpośrednio na oryginalnych danych zarejestrowanych przez czujnik aparatu cyfrowego. Rozwija się też cyfrowa fotografia amatorska –coraz więcej osób posiada aparaty cyfrowe, chce poprawiać i katalogować zdjęcia. Pojawia się Photoshop Album 1.0.

Rodzina się powiększa 

2003 – Pojawia się na rynku pierwszy Photoshop z serii CS. Wchodzi w skład pakietu Creative Suite wraz z InDesignem oraz Illustratorem. Najnowsza wersja  wzbogacona jest m.in. o w komendę dostosowania barwy, filtr rozmycia soczewkowego, histogram aktualizowany w czasie rzeczywistym oraz hierarchiczne grupy warstw.
 
2005Adobe przejmuje firmę Macromedia… i wypuszcza Photoshopa CS2, wyposażonego w całą mase nowych usprawnień:  Adobe Bridge 1.0, inteligentne obiekty, możliwość zniekształcanie obrazu, pędzel do korygowania punktowego, narzędzie do redukcji efektu czerwonych oczu, filtr korekcji soczewki, inteligentne wyostrzanie, znikający punkt, inteligentne przewodniki, wsparcie obróbki HDR. 
 
2007 – to rok premier. Najpierw na rynku pojawia się Lightroom – program dla fotografów do zarządzania, edytowania i prezentowania dużej liczby zdjęć. Chociaż możliwości graficzne ma mniejsze niż starszy brat, pozwala znacznie usprawnić pracę i oszczędzać czas zawodowym fotografom. Kolejna premiera to pakiet Creative Suite 3 zawierający  Photoshopa CS3. Premierę poprzedza udostępnienie pierwszej publicznej wersji beta – w udoskonalanie finalnego produktu włączona zostaje cała społeczność użytkowników programu.  Pojawiają się inteligentne filtry, narzędzie szybkiego wybierania i wygładzania krawędzi, automatyczne wyrównywanie i zlewanie warstw. W pakietach Creative Suite są już produkty przejętej Macromedii. Pojawia się też wersja Photoshop CS3 Extended, potrafiąca w zasadzie wszystko, łącznie z wizualizacjami 3D, edytowaniem tekstur, obsługą formatu DICOM, edycją ruchomej grafiki i warstw wideo, malowaniem filmów i przetwarzaniem stosów zdjęć. Ta wersja wykracza daleko poza swoją tradycyjną użyteczność. Wykorzystywana jest m.in. w architekturze, inżynierii i medycynie. 

Innowacji ciąg dalszy 

2008 – kolejne premiery. Na rynek trafia w pełni zintegrowany z Photoshopem Lightroom 2. Pojawiają się też kolejne pakiety Creative Suite. Nowy Photoshop CS4 to przede wszystkim sprawniejsza i wydajniejsza praca. Charakteryzują go nowe panele: korekt i masek, płynniejsze obracanie i przybliżanie/oddalanie, płynne obracanie płótna, wspólny interfejs użytkownika oraz inteligentne skalowanie treści. Grafików coraz bardziej interesuje trzeci wymiar. Photoshop CS4  w wersji Extended posiada nowe funkcje edytowania i łączenia grafiki 3D. 
 
2009 - Młodszy brat Photoshopa - Photoshop Elements – też dorasta. Wychodzi w wersji 8.0. wyposażony m.in.w takie funkcje jak rozpoznawanie osób na zdjęciach. Użytkownicy dostają też 2GB bezpłatnego miejsca na serwerze do przechowywania zdjęć. Na jesieni Adobe wprowadza Photoshop.com Mobile dla użytkowników iPhone’ów oraz urządzeń z oprogramowaniem Android. Aplikacja pozwala na podstawową edycję zdjęć i korygowanie barw, jest zintegrowana z serwisem Photoshop.com, dającym użytkownikom 2GB miejsca na serwerze do przechowywania zdjęć. Od premiery w październiku 2009 r. Photoshop.com Mobile for iPhone został pobrany ponad 6,5 miliona razy przez użytkowników z całego świata. Gartner ogłasza, że w 2009 r. smartfony stanowiły 14% całego rynku telefonów komórkowych.
 
2010 – co dalej?
Ocena 2.61/5 (52.28%) (487 głosów)

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2010-02-18
  Uzywam PS już kilka ladnych lat :)

  Bardzo fajny tekst!

 • Dodał: PUMPER22 data: 2010-02-22
  Interesujące, polecam wzystkim program napewno ciekawy ale nie dla mnie
 • Photoshop
  Dodał: guliwer data: 2012-02-15
  Tekst dodaje ducha oprogramowaniu, genialnemu w dodatku.
 • zzzZ
  Dodał: Gość data: 2012-05-09
  Tekst ok, ale muszę go sformatować na zajęciach z komputera i mi ciężko:<
 • zzzZ
  Dodał: Gość data: 2012-05-09
  Tekst ok, ale muszę go sformatować na zajęciach z komputera i mi ciężko:<


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.