Przegląd edytorów HTML w trybie WYSIWYG

Autor: Tomek Sibilski, dodano: 23-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

To coraz bardziej popularna forma wyjściowa początkujących webmasterów. W edytorach tego typu użytkownik tworzy stronę w trybie rzeczywistym, graficznym, czyli tak jakby widział ją w przeglądarce internetowej.

Do tworzenia stron w tym typie nie jest konieczna znajomość języka HTML, aczkolwiek niektóre programy tego typu np. FrontPage mają zakładkę HTML do edycji kodu. Ale że mają, nie znaczy to, że trzeba z nich korzystać.

Do najpopularniejszych programów działających w trybie WYSIWYG należą programy koncernu Microsoft.

Word od wersji 95, 97 do XP pozwala początkującym tworzyć przyzwoite strony. Kolejny produkt to Front Page, również w wersjach 98, 2000 i XP. Jest bardziej zaawansowanym edytorem. W swojej klasie jednym z najlepszych. Pozwala edytować, publikować, wstawiać grafikę itd. Program jest w angielskiej wersji językowej. Dla FP alternatywą jest polski Front Page Express. Podobny, lecz z okrojonymi funkcjami.

Także Net Object Fusion jest bardzo popularny. Często można go spotkać na płytach CD magazynów komputerowych. Oczywiście w wersjach sherware. "Program zawiera rozbudowane kreatory i oryginalne narzędzia graficzne. Najnowsze wersje NOF 4 i 5 pozwalają wreszcie bez kłopotu wprowadzać polskie znaki i zapisywać je w wybranym standardzie kodowania. Cały pakiet NOF jest potężnym kompleksem narzędzi do tworzenia skomplikowanych witryn, łącznie z handlem elektronicznym - zestaw ten daleko wykracza poza sam edytor i jest w zasadzie równoważny webmasterskiemu kombajnowi Microsoftu, w którym FrontPage jest też tylko jednym z elementów." - P. Wimmer

No i należy wspomnieć o Macromedia Dreamweaver MX, który jest chyba najlepszym edytorem HTML'a w trybie WYSIWYG. Ma wiele funkcji, jest w pełni zautomatyzowany. Wspaniale współpracuje z FLASH. Prosta edycja grafiki (funkcja Roundtrip Slicing) możliwość stosowania dowolnych skryptów, pełne wykorzystanie formularzy, biblioteki czy szablony to najważniejsze fukcje użytkowe doskonałego programu Macromedia Dreamweaver. Niestety - jak na pożądne programy przystało - jest on bardzo drogi (3000 zł). Jednak można go często spotkać w wersjach demo czy shearware na płytach CD dołącznych do magazynów komputerowych. Program zajmuje 25 Mb.

Do znanych programów należą jeszcze CutePage i HotMetal.

Ocena 2.67/5 (53.41%) (267 głosów)

Komentarze:

 • WYSIWYG Web Builder 6
  Dodał: Grzegorz data: 2010-03-04
  Myslę, że ten program również jest godny polecenia i uwagi:
  WYSIWYG Web Builder 6
  http://www.wysiwygwebbuilder.com/
  Sam z niego korzystam i jestem bardzo zadowolony.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.