Przegląd edytorów HTML w trybie tekstowym

Autor: Tomek Sibilski, dodano: 23-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

Przegląd edytorów tekstowych do języka HTML, wspomagających pracę webmastera, np. funkcjami kolorowania składni czy dodatkami w postaci gotowych tagów.

Notatnik" instaluje się razem z każdym systemem Windows (poczynając od 3.1 aż do Millenium). Nie zaznacza on składni HTML ani żadnego innego języka, więc przy obszerniejszych stronach można się pogubić. Ma też tę wadę, że nie zmienia polskich liter z kodowania windows-1250 na żadne inne, co przysparza kolejne problemy. Nie polecam go do pisania naprawdę ogromnych stron, ale do tworzenia zwykłej strony domowej lub firmowej służy bardzo dobrze. Sam używam go dosyć często przy pisaniu skryptów PHP i dokumentów HTML.

Kolejnym edytorem jest "Pajączek". Jest to bardzo przydatny edytor stworzony właśnie do pisania dokumentów HTML. Posiada wiele przydatnych narzędzi, m. in. generator nagłowka, generator znacznika , generator JavaScript i klient FTP. W wersji, którą posiadam ("Pajączek 2.1.2" z Neta) klient FTP jest nie zbyt przyjazny w użytkowaniu. Nie widać w nim spisu plików na serwerze, tylko komendy (kojarzy mi się on w pewnym stopniu z FTP Windowsowym). Pajączek ma wbudowaną zamianę polskich liter z standardu na inny standard. Wersja 2.0 nie koloruje składni co jest wadą. Jednak ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo dobry edytor HTML, którego używam także do pisania w PHP (pozwala na przejście do danej linii). Małym minusem jest to, że nie jest on darmowy.

A teraz czas na "Kicię". Jest ona produktem (z tego co wiem) niekomercyjnym, czyli darmowym. Koloruje składnię języka HTML. Posiada konwerter standardów kodowania, który jednak szwankuje. Przy konwertowaniu więcej niż jednej strony wtyczka nie zamienia polskich liter w więcej niż jednym pliku. Posiada on także narzędzie do tworzenia przycisków, kreator znacznika oraz kreator list i kaskadowych arkuszy stylów. Bardzo przydatna jest możliwość wstawienia kodu ascii dowolnego znaku. Posiada on także dość duży zbiór skryptów JavaScript. Uważam go za dobre narzędzie, którym najczęściej konwertuje znaki, jednak do niczego innego go nie używam (wolę Pajączka).

Kolejny edytor, który opiszę jest HTMLowiec. Jest to program shareware'owy. Program nie koloruje składni, jednak tworzoną stronę można w każdym momencie podejrzeć. Zawiera on także duży zbiór skryptów JavaScript i spis znaczników HTML. Posiada on także plug-in służące między innymi do konwertowania obrazków, tworzenia animowanych gifów i pobierania koloru z danego miejsca na ekranie. Dzięki HTMLowcowi z łatwością możemy wstawić applet, film, dźwięk, ramki i tym podobne rzeczy wstawić na stronę. Program konwertuje Polskie z kodowania ISO-8859 na Windows CP-1250 i odwrotnie. Uważam go za dobry program, ale raczej nie używam.

Warto również wspomnieć po programie EdHTML. Bardzo dobry edytor HTML, ale i nie tylko. Wspomaga budową stron internetowych, które wykorzystują PHP (m.in.edytor klas) PERL czy JavaScript. Na dodatek można w nim w pełni zautomatyzowanym menu zbudować style CSS. EdHTML posiada przydaten opcje, jak np. kolorowanie składni, sprawdzanie pisowni, automatyczną konwersję znaków polskich. Wbudowana przeglądarka umożliwia szybki podgląd strony. Program jest prosty w obsłudze i dzięki swoim funkcjom ułatwiających wstawianie określonych elementów pomaga i przyśpiesza z pewnością proces butowy strony WWW.

 

Ocena 2.65/5 (53.1%) (252 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.