Czytnik RSS - jaki wybrać?

Autor: Nieznany, dodano: 22-08-2009
Kategoria: Publicystyka

Najcenniejszym towarem na świecie jest informacja. Każdy chce być na czasie i zawsze wiedzieć wszystko to, co dotyczy jego dziedziny. Niestety przeglądanie dziesiątek witryn jest czasochłonne i znacznie odbija się na efektywności naszej pracy. Z pomocą przychodzą nam czytniki RSS.

Istnieje jednak możliwość szybkiego przeglądania wielu serwisów www w szybkim czasie oraz bez zbędnego „wychodzenia z domu”, a raczej skakania po okienkach przeglądarki internetowej. Rozwiązanie nazywa się RSS (Really Simple Syndication).

 

Technologia ta pozwala najprościej mówiąc na zaciągnie nagłówków wiadomości bezpośrednio ze stron. W praktyce oznacza to, że otrzymujemy na swój komputer interesujące newsy z serwisów, blogów, czy innych źródeł jakie sobie wybierzemy bez konieczności odwiedzania www.

Aby czytać

Najłatwiej korzystać z kanałów RSS za pomocą specjalnych czytników, które w Internecie można ściągnąć zupełnie za darmo. W takim programie zbieramy wszystkie interesujące nas źródła. W momencie, gdy na którejś ze stron pojawi się news na pulpicie naszego komputera „wyskoczy” się okienko z informacją na ten temat.

Wybór czytników

Czego powinieneś oczekiwać po swoim czytniku? Odpowiedź jest jak zwykle prosta - stabilnego i szybkiego działania, możliwości dostosowania aplikacji do własnych potrzeb, prostoty obsługi oraz przystępnej ceny. Niestety trudno wybrać jednoznacznie aplikację, która byłaby najlepsza dla każdego.

Oto trójka najlepszych czytników RSS (subiektywnie wybranych przez autora) dostępnych dla polskiego użytkownika:


I miejsce

www.cafenews.pl

 

Polski czytnik RSS cechuje bardzo długa lista kanałów dostępnych w nim od samego początku. W takim przypadku użytkownik może przeglądać najświeższe, profilowane tematycznie informacje, dotyczące dowolnie wybranej przez siebie tematyki – np. sportu, . Każdy może dokonać oceny kanału, z którego korzysta.

 

Użytkownik, który chce na przykład mieć dostęp do aktualnych informacji z rynku motoryzacyjnego, może kierując się opiniami innych subskrybentów wybrać najlepszy według nich kanał informacyjny. W najnowszej wersji aplikacji (od wersji 4.1) użytkownicy mogą nie tylko oceniać kanały, ale również poszczególne news’y. Wszyscy mogą głosować i każdy może zaprenumerować „kanały TOP” w danej kategorii. Osoby, które mają najmniej czasu, a chcą „być na bieżąco”, mogą w ten sposób jeszcze bardziej zaoszczędzić czas, koncentrując swoją uwagę jedynie na najpopularniejszych w danej chwili informacjach.

Przez Cafe News można również śledzić nowe aukcje internetowe, które pojawiają się w popularnych serwisach aukcyjnych (eBay, swistak.pl). Prenumerując wybrane kanały aukcyjne, o każdej nowej aukcji w tej kategorii może być natychmiast powiadamiany komunikatem na swoim komputerze.

 

Również osoby szukające pracy mogą oszczędzić swój czas, prenumerując kanały ogłoszeniowe, które zawierają oferty, spełniające wybrane kryteria. Serwisy, z których możemy korzystać w Cafe News w tym momencie to jobpilot.pl i pracuj.pl. To lepsze rozwiązanie niż newsletter przesyłany raz dziennie, który będzie zaśmiecał nam skrzynkę, nawet wtedy, gdy pracę już dawno znajdziemy.


Autorzy Cafe News wzbogacili aplikację o coś, czego nie oferuję żadne inne tego typu rozwiązania. Net Patrol – to bezpłatny monitoring Internetu, z którego mogą korzystać użytkownicy. W kanałach Net Patrol można zdefiniować dowolne słowa kluczowe, które chcielibyśmy monitorować w sieci.

 

Codziennie skanowane przez specjalnego robota są prawie wszystkie liczące się w Polsce serwisy internetowe. Jak tylko dane słowo (słowa) pojawi się w którymkolwiek serwisie – użytkownik jest o tym natychmiast informowany. Można w ten sposób śledzić bieżące informacje o danym produkcie, popularnym znajomy czy ulubionym aktorze.
 


II miejsce

 

www.rssbandit.org

 

Program jest dość mocno rozbudowany, ale dzięki lokalizacji jego obsługa nie stwarza większych problemów. Wśród licznych opcji konfiguracyjnych uwagę zwraca przede wszystkim możliwość przechowywania listy subskrybowanych kanałów na zdalnych komputerach - zlokalizowanych fizycznie bądź to w obrębie lokalnej sieci LAN, bądź też w samym internecie. Pozwala to dzielić się adresami kanałów między wieloma użytkownikami i wspólnie rozbudowywać bazę adresową.

 

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba tylko wybrać rodzaj protokołu (File Share, FTP, dasBlog, WebDAV) i wskazać dokładny adres UNC lub URL gdzie zlokalizowany jest dokument z adresami kanałów (może to być plik xml lub opml zależnie od wybranego protokołu). Oprócz dzielenia się kanałami w program wbudowano także ciekawe mechanizmy pozyskiwania adresów rss.

 

Bandit wyposażony został w dwie specjalne wyszukiwarki. Jedna, na podstawie wprowadzonego słowa kluczowego przeszukuje cały internet (wykorzystując do tego celu google bądź inny podobny serwis), natomiast druga pozwala przeczesywać wybrane adresy URL i wyłuskiwać z nich bądź to wszystkie pliki xml, bądź tylko te zawierające określone słowo kluczowe. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze lokalna wyszukiwarka, której zadaniem jest wyodrębnienie spośród wszystkich nagłówków określonych informacji.


Pożytecznym rozwinięciem opcji podglądu jest zestaw filtrów blokujących ściąganie z sieci medialnych rozszerzeń. Skrypty, kontrolki, aplety Javy, filmy, dźwięki i grafiki mogą zostać w ten sposób skutecznie zablokowane przy wczytywaniu strony www, a internauta zobaczy w oknie programu jedynie suche tekstowe rozwinięcie nagłówka. W opcjach konfiguracyjnych można poza tym zdefiniować jeszcze szablon podpisu jakim będziemy oznaczać nasze komentarze, czcionki, serwery proxy i style formatowania ściąganych nagłówków. Interfejs całej aplikacji jest także bardzo estetyczny i wysoce konfigurowalny, pozwalając użytkownikowi dowolnie zmieniać i przemieszczać ikony i zakładki okien.
 

III miejsce

 


www.rssreader.com


Głównym atutem RssReader’a jest obszernie rozbudowana paleta ustawień, odpowiadająca za styl i formatowanie tekstów w grupach, kanałach i nagłówkach. Co więcej, okienko podglądu nagłówków można nawet podporządkować poleceniom zawartym w odrębnym pliku css – co jest bardzo rzadko spotykane w tego typu programach.

Reader zwraca poza tym uwagę zgrabnym i estetycznie zaprojektowanym interfejsem, w czym niemałą rolę odgrywa niespotykana w innych czytnikach reguła dodawania graficznej ikonki do każdego zarejestrowanego kanału.


RssReader potrafi ponadto wydawać dźwiękowe komunikaty w chwili nadejścia nowych nagłówków - może to być krótki sygnał "bip" z pecetowego głośniczka lub dowolny plik wav. Podobnie jak w innych czytnikach mamy tu poza trym możliwość wyróżniania wybranych wiadomości pojedynczym znakiem wykrzyknika, przesyłania wybranych nagłówków pocztą elektroniczną, wyodrębniania nagłówków zawierających określony wyraz, łączenia się przez wybrany serwer proxy i importowania bądź eksportowania kanałów wiadomości.

 

To ostatnie ma tu przy tym o tyle nietypową formę, że pozwala zaimportować plik xml lub opml nawet z sieciowej lokalizacji.

Galeria zdjęć

 • Cafe News
  Cafe News
 • RSS Reader
  RSS Reader
 • RSS Bandit
  RSS Bandit
Ocena 2.68/5 (53.53%) (609 głosów)

Komentarze:

 • Google Reader
  Dodał: Łukasz Sikora data: 2010-11-04
  Brakuje mi trochę umieszczenia w zestawieniu Google Readera. Ostatnio napisaliśmy o nim i ogólnie o kanałach RSS na naszym blogu: http://ardeum.pl/5-powodow-dla-ktorych-wpisy-na-blogach-powinny-byc-dostarczane-przez-czytnik-rss/


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.