Jak korzystać z wyszukiwarki Google?

Autor: Paweł Kaczorowski, dodano: 30-01-2007
Kategoria: Publicystyka

Codziennie na całym świecie wyszukiwarki obsługują ponad pół miliarda zapytań. Jeśli by policzyć ile z nich jest błędnie zadane, wyszłaby z pewnością imponująca ilość. Dlatego warto zapoznać się z informacjami o wyszukiwaniu i dodatkowymi funkcjami, które znacznie mogą ułatwić ten proces. Oczywiście artykuł dedykujemy początkującym użytkownikom sieci.

Podstaw chyba nie trzeba wyjaśniać. Obojętnie czy korzystamy ze strony Google.com czy z Google Tollbar czy też z innych stron WWW, procedura podstawowego wyszukiwania informacji jest taka sama. Wystarczy wpisać interesujące nas zapytanie w postaci najczęściej słowa kluczowego lub frazy i kliknąć szukaj. I w zasadzie wydaje się, że to już koniec. Błąd. Jeśli wynik został zwrócony przez wyszukiwarkę taki, jaki oczekiwaliśmy – jest wszystko w porządku. Jednak często pomimo wertowania stron z wynikami nie zawsze uzyskuje się pożądany efekt.

Paradoks wyszukiwania

Warto już na początku wyjaśnić podstawową kwestię. Paradoksalnie wyniki, jakie uzyskamy od wyszukiwarki są w pewnej części zależne od nas samych. Bo wyszukiwarka działa oparta na systemie, który jest tylko systemem. To, jak będzie wykorzystany jest już zadaniem internautów. Nieoceniona wydaje się wiedza z zakresu webmasteringu, która daje szukającym możliwości oceny słów kluczowych użytych w kodzie strony, jakie prawdopodobnie mogłyby być użyte dla poprawienia rankingu w Google. Ale zakładam, że szukający takiej wiedzy nie posiadają.

Przykładowo, jeśli ktoś szuka wakacji w Barcelonie i chciałby mieszkać w hotelu z basenem, to lepszą czynnością od wpisania haseł typu: „barcelona” czy „wakacje” będzie wpisanie frazy, która nie jest poprawna gramatycznie, ale której słowa są znaczące dla tego, czego szukamy. Dzięki temu użycie słów „barcelona hotel basen” przyniesie lepsze efekty i zdecydowanie ułatwi poszukiwania. Jest to najprostsza rada dla szukających, która wydaje się oczywista, ale nie zawsze jest wykorzystywana.

Przydatne funkcje Google

Dla lepszego wykorzystania wyszukiwarki, Google przygotowało dwa panele, w których można dopasować opcje do swoich potrzeb. I tak mamy do wykorzystania Ustawienia oraz Zaawansowane szukanie. Za pomocą tych narzędzi można wybrać np. język przeszukiwania stron czy format pliku, jaki nas interesuje (np. PDF).

Kiedy opcje przeszukiwania są już spersonalizowane warto zapoznać się z operatorami, które pomogą nam wyszukać strony czy dokumenty jeszcze bardziej dokładnie. Oto podstawowe operatory:

znak spacji – słowa występują w wynikach wyszukiwania
cudzysłów – słowa muszą wystąpić w wynikach
site:adres.pl – wyniki będą zawierać się w obrębie strony adres.pl
link:adres.pl – wyniki stron, które zawierają w sobie link do strony adres.pl
intitle:serek – wyniki stron, które mają w nagłówku Title słowo „serek”
inurl:ciekawy – wyniki stron, które mają w adresie URL zawarte słowo „ciekawy”
filetype:PDF – wyniki plików PDF
OR – odnalezienie słowa A lub B

Inne źródła wyszukiwania

Podstawy wyszukiwania dla zakładki „WWW” są już chyba jasne. Można jeszcze z tytułu obowiązku wspomnieć o zakładkach „Grafika” , „Grupy dyskusyjne” oraz „Katalog”. Otóż za pomocą tej pierwszej zakładki można w prosty sposób wyszukać pliki graficzne. Wpisując w pole wyszukiwania np. „Holly Valance” otrzymamy ponad 17 tysięcy grafik związanych z tą modelką.

Z wyników wyszukiwania grafik możemy przejść do zakładki Grupy dyskusyjne. Otrzymamy w ten sposób listę wątków związanych z Holly Valance z najróżniejszych grup, w których toczą się wątki o tej modelce jak np. pl.rec.muzyka, pl.soc.seks czy pl.misc.telefonia.gsm.sms.

Ocena 2.58/5 (51.62%) (408 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.