Sposoby zapisywania znaków w HTML

Autor: Tomasz Sieniek, dodano: 23-07-2003
Kategoria: Programowanie i tworzenie

Każdy webmaster stanie prędzej czy później przed wyborem sposobu zapisywania znaków w dokumentach html. Sposobów "kodowania" jest kilka. Najczęściej można spotykać znaki w

postaci tzw. encji, zbudowanych z symbolu "&" oraz odpowiedniej nazwy, przynależnej każdemu znakowi. Każdy znak ma swój symbol encji, którego sposób zapisania jest bardzo istotny, ponieważ &nazwa; , a &NAZWA; to dwie różne encje i są różnie rozpoznawane przez przeglądarki internetowe.

Innym sposobem zapisywania znaków jest Uincode. Nie ukrywam, że jest to trudny sposób kodowania, ponieważ symbol Uincode składa się z zestawu liczb, które ciężko zapamiętać, w przeciwieństwie do encji.

Oczywiście można też zapisywać znaki specjalne za pomocą klawiatury, jednak należy pamiętać, że każdy znak wpisany na klawiaturze jest dostosowany do zastosowanej czcionki i np. polskie "ą" może różnie wyglądać w różnych czcionkach. Dlatego warto zapisywać znaki specjalne za pomocą Uincode lub encji, które są tak samo rozpoznawane w różnych kodowaniach np. ISO8859 - 1 lub 2 oraz w różnych czcionkach. Oto tabela przedstawiająca najpopularniejsze symbole oraz ich opisy; w postaci encji i Uincode.

Zobacz: Tabela znaków

Ocena 2.58/5 (51.68%) (226 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.