Jak wykorzystać dane zachowań użytkowników?

Autor: Bożena Jaskólska, Stat24.pl, dodano: 19-08-2009
Kategoria: Promowanie stron

Użytkownikiem nazywamy osobę korzystającą z zasobów strony WWW identyfikowaną przez nadany jej ciąg znaków alfanumerycznych (cookie). Użytkowników witryny dzielimy na nowych i powracających, czyli takich, którzy we wcześniejszym przedziale czasu odwiedzili monitorowany serwis.

Im większa liczba użytkowników powracających, tym większa ich lojalność wobec  strony internetowej. Sugeruje to ich zaciekawienie serwisem i tematyką w nim zawartą oraz łatwość nawigacji po nim.

Ponadto analiza najczęściej wykonywanych przez użytkowników ścieżek wizyt - czyli ich droga po witrynie sugerują zainteresowanie konkretnymi podstronami serwisu. Informacja o podstronach, które nie są uwzględniane w ścieżkach lub gdy ich uwzględnianie w ścieżkach i profilach jest znikome, sygnalizuje, że dana strona serwisu jest mało popularna lub trudno dostępna bezpośrednio ze strony głównej. Ścieżki i profile wizyt użytkowników pozwalają na określenie plusów i minusów rozmieszczenia stron na witrynie.


W celu łatwiejszego dostępu do podstron, na które chcemy skierować użytkownika, należy polepszyć lokalizację danych stron, zamieścić bezpośrednie przekierowania tak, aby wejście na nią było dla użytkownika intuicyjne.


Analiza zachowania użytkowników na witrynie i obserwacja podstron, którymi są najbardziej zainteresowani pozwoli na dobór odpowiedniego rozmieszczenia stron na serwisie, a może nawet zasugeruje konieczność jego przebudowy.

 Ważnym wskaźnikiem informującym o prawidłowej konstrukcji serwisu jest proporcja użytkowników, którzy wykonali pożądaną akcję do ogólnej ilości użytkowników odwiedzających serwis.

Pożądaną akcją może być:

 • zakup produktu w sklepie internetowym
 • rejestracja usługi
 • zapisanie się na newsletter
 • wypełnienie formularza


 i inne istotne dla danego serwisu.
 
Jeśli ze 100% odwiedzających serwis znikoma ilość użytkowników dokonuje zakupu, sugeruje to, że nawigacja po serwisie jest niezrozumiała i nieintuicyjna. Jeśli natomiast proporcja między ogólną ilością użytkowników a tymi, którzy wykonali pożądaną akcję jest mała – oznacza to, że serwis jest prosty w nawigacji, informacje są łatwo dostępne, co jest zachęcającym powodem dla użytkowników do korzystania z serwisu.

Stosunek odwiedzalności strony akcji do wszystkich odwiedzonych podstron jest konwersją:

 

Ocena 2.48/5 (49.61%) (543 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.