Photoshop CS

Autor: Mikołaj Barczentewicz, dodano: 17-08-2009
Kategoria: Projektowanie WWW

Tego programu nie trzeba przedstawiać. Jest to niewątpliwie najbardziej znany program graficzny. Wielu fotografów, webdesignerów czy grafików nie wyobraża sobie pracy bez tego narzędzia. Można powiedzieć, że to nowoczesna ciemnia, ale o dużo większych możliwościach.

 

Photoshop CSMimo ogromnej ilości funkcji program jest dosyć łatwy do nauki i po pewnym czasie pracuje się na prawdę wygodnie.

Historia

Twórcą Photoshopa był Thomas Knoll. Jego ojciec był zapalonym fotografem i "zaraził" swoją pasją synów (Thomasa i Johna). Thomas swoje pierwsze programy pisał, aby usprawnić pracę z komputerem Apple. Komputer ten nie miał możliwości wyświetlania odcieni szarości czy korekcji gamma. I takie właśnie problemy rozwiązywał młody programista.

W roku 1988 (miał 26 lat) połączył swoje programy w pakiet i nadał mu nazwę "ImagePro". Pozwolił swojemu bratu Johnemu na sprzedanie produktu w Silicon Valley (Dolina Krzemowa). Wiele firm odrzuciło ten produkt, dopiero BarneyScan zgodził się na dołączanie go do swoich skanerów (już z nazwą zmienioną na Photoshop). Sprzedano wtedy 200 egzemplarzy.

We wrześniu 1988 bracia nawiązali współpracę z zespołem Adobe i wkrótce powstał Adobe Photoshop 1.0. Od tego czasu Thomas poświęcił się stworzonemu przez siebie programowi, zaś jego brat kontynuował pracę w firmie ILM, zajmując się komputerowymi efektami specjalnymi.

Później pojawiały się kolejne wersje programu. W wersji 3.0 dodano warstwy, które są jednym najlepszych rozwiązań w programie. W pewnym momencie twórcy zauważyli gwałtowny rozwój Internetu i w wersji 5.5 umieścili wiele rozwiązań mających służyć webdesignerom. Wtedy też do pakietu został dołączony program do animacji – ImageReady 2.0.

Wiele ciekawych zmian zaszło w wersji 7.0. Dodano narzędzie "Healing Brush" do retuszu śladów kurzu, rys itp., a także kilka opcji ułatwiających tworzenie na potrzeby Internetu. Pojawiła się możliwość pisania skryptów w celu automatyzacji często wykonywanych czynności jak w Macromedia Flash czy 3D Studio Max.

CS czyli Creative Suite

Creative Studio to cały zestaw narzędzi (Adobe Photoshop®, Adobe Illustrator®, Adobe InDesign®, Adobe GoLive® i Adobe Acrobat® Professional), który jak możemy się dowiedzieć ze strony www.adobe.com, jest "kompletnym środowiskiem projektowania publikacji do druku i internetu".

Adobe Photoshop w wersji CS (czyli jak twierdzi producent 7.0 + 1 = CS) ma kilka nowych przydatnych funkcji i udoskonaleń, które czynią go jeszcze lepszym narzędziem do pracy. Oto 10 najważniejszych.

Ulepszona Przeglądarka Plików (File Browser). Szybki podglądanie i sortowanie plików, wyszukiwanie i edytowanie metadata oraz słów kluczowych. Mi osobiście bardzo spodobała się funkcja łączenia kilku zdjęć w panoramę. Photoshop robi to prawie automatycznie i o wiele lepiej niż darmowe narzędzia.

Polecenie Dopasowywanie Koloru (Match Color). Pozwala osiągnąć zgodny wygląd w zestawieniu zdjęć przez dopasowywanie schematu kolorów jednego obrazu do drugiego. Bardzo ciekawe narzędzie. Czasami sam potrzebowałem połączyć kilka zdjęć w jednej publikacji tak, żeby kolory się nie "gryzły", Match Color bardzo to ułatwia.

Paleta Histogramu. Umożliwia obserwowanie zmian obrazu w Histogramie, który aktualizuje się automatycznie przy dokonywaniu zmian w obrazie.

Korekcja Shadow/Highlight. Szybko polepsza kontrast prześwietlonych lub niedoświetlonych fragmentów obrazu.

Tekst na ścieżce. Brakowało mi we wcześniejszych wersjach takiej opcji. Umożliwia ona umieszczanie tekstu na dowolnie zdefiniowanej ścieżce. Można osiągnąć naprawdę ciekawe efekty.

Zintegrowana obsługa danych RAW. Pozwala osiągnąć znacznie lepszą jakość obrazu przy pracy z plikami bez kompresji, ściąga się je bezpośrednio z aparatu cyfrowego. Według producenta pracuje z większością nowych modeli.

Wszechstronna obsługa 16 bitowych obrazów. Rozszerzono obsługę 16 bitowych obrazów w takich narzędziach jak Layers, Brushes, Text, Shapes i innych.

Kompozycje warstw (Layer Comps). Umożliwia tworzenie różnych kombinacji warstw w jednym pliku.

Eksportowanie plików do Macromedia® Flash™ (SWF). Bardzo ciekawa opcja dodana do ImageReady CS.

Konfigurowalne skróty klawiaturowe. Przydaje się szczególnie w angielskiej wersji, kiedy kombinacja Alt+s uruchamia okno Save As, podczas gdy ja chcę tylko uzyskać literę "ś". Ale ogólnie uważam, że skróty są bardzo dobrze zrobione i naprawdę ułatwiają pracę.

Cena: 4000 zł, upgrade 1200
OS: Windows / Mac OS
Url: http://www.adobe.com

Ocena 2.55/5 (51.09%) (485 głosów)

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.