CoreEditor

Autor: Dawid Kulbaka, dodano: 17-08-2009
Kategoria: Projektowanie WWW

CoreEditor to uniwersalny edytor tekstu dedykowany dla programistów i webmasterów. Jest następcą popularnego i darmowego programu EdHTML. Największy nacisk położony został na wsparcie dla takich technologii jak XHTML, CSS, PHP, JavaScript i MySQL.

 

CoreEditor 1.0CoreEditor posiada wbudowanych 30 schematów kolorowania dla różnych języków programowania. Przygotowane zostały rozbudowane menu dla HTML, PHP, JavaScript czy SQL. W menu tych można znaleźć nie tylko szablonowe kody, ale także całe gotowe funkcje, jak chociażby funkcje w PHP do pracy na plikach, sprawdzania poprawności numerów NIP, PESEL, konwersje znaków itp.Podczas instalacji programu instalowanych jest kilkadziesiąt pluginów. Są to różnego rodzaju kreatory do HTML-a (wstawianie hiperłączy, rysunków, map rysunków, ramek, tabelek, edytor CSS itd.) jak również kreator wstawiania rysunków dla plików TeX, narzędzie do obliczania wyrażeń matematycznych, do rysowania dowolnych wykresów funkcji, do rysowania fraktali itd.

Choć jest to aplikacja dedykowana programistom, największy nacisk w edytorze CoreEditor przeniesiono na tworzenie stron WWW.


Oprócz kolorowania składni dla XHTML-a, CSS, PHP, JavaScript – CoreEditor posiada szereg różnorodnych funkcji ułatwień, jak chociażby automatyczne zamykanie znaczników czy funkcja Inspektora – umieszczenie kursora w obrębie znacznika HTML powoduje wyświetlenie w inspektorze listy wszystkich możliwych atrybutów. Podobnie – umieszczenie kursora w obrębie dowolnej reguły CSS powoduje wyświetlenie wszystkich możliwych atrybutów CSS. Kolejnymi ciekawymi opcjami są dynamiczne podpowiedzi do stosowanego kodu.

 


CoreEditor 1.0 - okno główne (powiększ)

 

CoreEditor obsługuje narzędzie HTML Tidy (W3C). Program ten jest umieszczany podczas instalacji w katalogu PLUGINS. W menu HTML pokazują się dodatkowe opcje i użytkownik zyskuje możliwość sprawdzania poprawności kodu (X)HTML, konwersji HTML->XHTML i XHTML-HTML, oczyszczania kodu itp.

W CoreEditor bardzo łatwo zobaczyć podgląd dla strony WWW, a także dla plików CSS. Edytując takie pliki i wybierając zakładkę Podgląd ujrzymy podgląd znaczników do których odnoszą się nasze reguły CSS.

Dla plików SQL CoreEditor obsługuje kolorowanie dla różnych dialektów, jak chociażby MySQL, PostgreSQL, Oracle itp. Obsługuje również te bazy danych oraz bazę danych SQLite. Dostęp do nich uzyskamy z Interpretera CE.

 


PHPCrypt (szyfrowanie plików PHP) (powiększ)

 

Dodatkowe narzędzia w postaci Komresora HTML, pluginu Formatuj HTML (układa ładnie kod HTML), oraz PHPCrypt (szyfrowanie plików PHP) znacznie poprawiają komfort pracy przy tworzeniu stron WWW. Szczególnie przydatny jest edytor CSS. Bardzo łatwo w nim pracować nad plikami kaskadowych arkuszy stylów. Podczas pracy wyświetla podgląd dla całego takiego pliku CSS jak również dla aktywnej reguły.

 


Dla początkujących: wstawianie tabel znane z MS Word

 

CoreEditor zawiera wiele gotowych szablonów dokumentów i projektów. Pozwala na grupowanie plików w projekty, automatyczne wczytywanie określonych plików w projekcie, tworzenie list TODO, błyskawiczne tworzenie kopii zapasowych projektu (wszystkich plików) itp.

Podając odpowiednie ustawienia w projekcie można jednym kliknięciem myszki wysłać całą stronę na zdalny serwer. Przy kolejnych próbach wysłania – wysyłane będą tylko zmodyfikowane pliki. Podczas pracy z dokumentami przy każdym zapisywaniu pliku CoreEditor tworzy kopię bezpieczeństwa. Tworzonych jest aż 30 takich kopii (co można zmienić w konfiguracji).

 


Kreator filtrów CSS

 

W CoreEditorze wbudowana jest przeglądarka internetowa. Nie jest to prawdziwa przeglądarka, a jedynie kontrolka... Internet Explorera. Mimo to jest ona rozszerzona o ciekawe funkcje. Dla przykładu pozwala ona na zapisanie zrzutu strony WWW na całej jej długości.

CoreEditor pozwala także na pracę na plikach zdalnych (FTP), ułatwia wyszukiwanie w dokumencie lub plikach korzystając z wyrażeń regularnych i wiele więcej. Program CoreEditor sprawdza pisownię już na etapie pisania dokumentu, posiada mechanizm autokorekty (np. „napewno” zamieni na „na pewno”). Ma również thesaurus – który pomoże w pisaniu tekstów. Program posiada 16. wbudowanych skórek wizualizacyjnych.

CoreEditor rozprowadzany jest na pięciu licencjach. Ceny kształtują się od 49zł do 249zł w zależności od liczby użytkowników czy zastosowania.

Wymagania:

System operacyjny: Windows XP/2000
Dysk: ok. 50 MB
Pamięć: 128 MB

Ocena 2.59/5 (51.82%) (511 głosów)

Komentarze:

  • Rozwój
    Dodał: Gość data: 2011-02-26
    Program niestety nie jest rozwijany... Szkoda wielka.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.